کد خبر 460464

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

امضای ١٣قرارداد نفتی با تکیه بر توان داخل/ جلوگیری از خروج ١.۵میلیارد یورو

۱۳ قرارداد طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت با هدف حفظ جریان کار و اشتغال در صنعت نفت، میان دو شرکت تابع شرکت ملی نفت ایران و ۱۴ شرکت ایرانی امضا شد.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛  روز جاری و با حضور وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت و مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، ١٣قرارداد طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت با هدف حفظ جریان کار و اشتغال در صنعت نفت، میان دو شرکت تابع شرکت ملی نفت ایران و ۱۴ شرکت ایرانی امضا شد.

گفتنی است ارزش مجموع این قراردادها بیش از یک میلیارد و ۵۲۷ میلیون یورو اعلام شده است و با اجرای این قراردادها، حدود ۱۸۵هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور افزوده می‌شود.

در حاشیه این مراسم، مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: ایده و ابتکار طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت را زنگنه در سال ۹۵ مطرح کرد و در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت و شورای اقتصاد در سال ۹۷ آن را تصویب کرد.

وی افزود: اهمیت این کار به دلیل نگاه به داخل بوده است و این طرح در زمان برجام با نگاه به توانمندی‌های داخلی تدوین شد.

به گفته کرباسیان، در این طرح کارهای خوبی انجام شده است و باید جایی خارج از نفت، این فعالیت‌ها مستندسازی شود که چگونه دراین شرایط چنین فعالیت‌هایی به مرحله عمل درآمده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: تاکید بر استفاده حداکثری از کالاهای ساخت داخل و اختصاص چهار درصد از هر قرارداد برای انجام مسئولیت‌های اجتماعی صنعت نفت از دیگر وجوه قراردادهای طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت است.

وی افزود: مرحله نخست قراردادهای این طرح در سال ۹۷ امضا شد و تا کنون به‌طور میانگین این قراردادها ۲۵ درصد پیشرفت داشته‌اند.

به گفته کرباسیان، سهم ساخت داخل تاکنون بیش از ۷۰ درصد بوده و پیش‌بینی می‌شود به بیش از  ۸۰ درصد برسد. همچنین ۸۰ درصدنیروهای بومی در پروژه‌های این این طرح به‌کار گرفته شده‌اند و حدود ۱۸ دکل حفاری در این پروژه‌ها مشغول فعالیت است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت در پایان گفت: مرحله سوم قراردادهای طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت هم ان‌شاءالله امسال امضا می‌شودو امیدواریم بتوانیم با اتکا به سرمایه داخلی، این ایده را به مرحله عملیاتی درآوریم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری