کد خبر 444848

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

ذخیره‌سازی نفت کاهش می‌یابد/ تاکید بر پایبندی کامل بر توافق اخیر اوپک پلاس

کاهش عرضه اوپک پلاس عاملی برای شتاب‌بخشی به کاهش میزان ذخیره سازی نفت خواهد بود که سبب می‌شود قیمت‌ نفت به سطوح مطلوب نزدیک شود و بازار ساختار متناسب خود را پیدا کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، روز گذشته نشست خبری در خصوص یازدهمین نشست مشترک وزارتی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک با حضور عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک و محمد عرقاب، رئیس دوره‌ای اوپک و با مشارکت تعداد زیادی از خبرنگاران به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.

محمد عرقاب، وزیر انرژی و معادن الجزایر و رئیس دوره‌ای اوپک در ابتدای این نشست خبری گفت: تمدید یک ماهه توافق کاهش عرضه تا پایان ماه ژوئیه به روند کاهش سطح ذخیره‌سازی‌های نفت خام سرعت می‌بخشد و این شرایط سبب می‌شود قیمت‌های جهانی این ماده به سمت سطوح مطلوب نزدیک شوند و بازار ساختار متناسب خود را پیدا کند.

وی با بیان اینکه همه تولیدکنندگان از ساختارها و سازوکارهای در نظر گرفته شده از سوی اوپک پلاس حمایت کرده‌اند، گفت: این شرایط نشان‌دهنده نیت و مقصود آنها برای پایبندی کامل به توافق کاهش عرضه است.

رئیس دوره‌ای اوپک تاکید کرد: نخستین باری است که چنین سازوکاری اجرا شده و بنده معتقدم پیشرفت بسیار خیره‌کننده‌ای برای همگرایی اوپک‌پلاس است و این شرایط سبب افزایش اعتماد و اعتقاد به ائتلاف اوپک پلاس در میان جهانیان می‌شود.

عرقاب گفت: تصمیم برای برگزاری ماهانه نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه اوپک و غیراوپک (JMMC) یکی دیگر از عناصر باورپذیری ائتلاف اوپک پلاس است و فرصتی را برای ما فراهم می‌کند تا بازار نفت را به‌طور منظم رصد و بررسی و سپس آینده آن را پیش‌بینی کنیم تا در صورت لزوم برای ایجاد ثبات در بازار نفت اقدام‌های لازم را انجام دهیم.

عربستان، کویت و امارات و عمان ژوئیه کاهش داوطلبانه ندارند

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان نیز در این نشست خبری گفت: عربستان و کشورهای هم‌پیمانش در حاشیه خلیج فارس برنامه‌ای برای تداوم کاهش تولید دواطلبانه در ماه ژوئیه ندارند و این کاهش تنها مربوط به ژوئن سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

در همین حال، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه تصریح کرد که هنوز برای اظهارنظر و پیش‌بینی درباره سیاست‌های تولید اوپک و غیراوپک در ماه اوت بسیار زود است، عبدالعزیز بن سلمان بلافاصله گفته‌های وزیر انرژی روسیه را تأیید کرد.

وزیر انرژی عربستان در پاسخ به پرسش خبرنگار شانا درباره پیشنهاد جدید عراق مبنی بر تغییر معیارهای تعیین سهمیه کاهش تولید برای کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس گفت: پیشنهادهای مطرح‌شده در این باره بررسی و اقدام مقتضی درباره آنها انجام می‌شود.

وی افزود: وزیر کنونی نفت عراق در نشست‌های اوپک و اوپک پلاس اخیر شرکت نداشت و مستقیم از جانب ایشان درخواستی دریافت نکرده‌ایم. من در این باره اطلاعات لازم را ندارم، بنابراین نمی‌توانم اظهارنظر کنم.

بن‌سلمان گفت: عراق پایبندی خود به تعهدش در توافق ائتلاف اوپک پلاس را اعلام کرده است و در نشست روز شنبه هم بدون ملاحظه‌ای با تصمیم تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک موافقت کرد.

اعضای اوپک و اوپک پلاس در نشست روز شنبه هفته جاری با قول مساعد عراق، نیجریه و آنگولا و قزاقستان مبنی بر تعهد صددرصدی در ماه‌های آینده و جبران تعهد کاهش تولید در ماه‌های ژوئیه، اوت و سپتامبر کاهش تولید ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه‌ای را برای یک ماه تمدید کردند.

بر این اساس مکزیک در ماه ژوئیه از توافق کاهش تولید که از سوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای یک ماه تمدید شد، معاف خواهد بود.

ایران، لیبی و ونزوئلا همچنان از کاهش تولید معاف هستند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر