کد خبر 441817

اعتراض جدید در خوزستان

وزارت نیرویی که از سرشاخه‌های کارون آب را به قلب ایران منتقل می‌کند، سال‌هاست به مردم غیزانیه در نزدیکی بزرگ‌ترین رودخانه ایران وعده داده که به آنها آب می‌رساند اما هنوز این وعده محقق نشده است.

به گزارش اقتصادآنلاین، لیلا مرگن در شرق نوشت: سرانجام چهارم خرداد ماه مردمی که در ابتدای فصل گرم تابستان حتی با تانکر هم نامنظم آب دریافت می‌کردند، جاده قدیم اهواز- ماهشهر را مسدود کردند که صدایشان را به مسئولان برسانند. آن‌طورکه مردم منطقه می‌گویند، همه نامه‌نگاری‌ها برای تأمین آب انجام شده اما بی‌نتیجه مانده است. صادق حقیقی‌پور، مدیرعامل آبفای خوزستان هم که در آستانه ادغام آب‌وفاضلاب شهری و روستایی خوزستان با چالشی جدی در غیزانیه مواجه شده است وعده می‌دهد که تا سه هفته دیگر پروژه آب‌رسانی به این منطقه تکمیل شده و مشکل تأمین آب شرب مردم برطرف شود. آیا غیزانیه تا سه هفته دیگر با آب‌رسانی تانکری خداحافظی خواهد کرد؟

باز هم نام ماهشهر با بسته‌شدن جاده منتهی به آن بر سر زبان‌ها افتاد. آبان ماه سال گذشته مردم ماهشهر به گران‌شدن بنزین اعتراض داشتند. این‌بار اما مردمی که جاده قدیم اهواز- ماهشهر را بسته بودند،از بی‌آبی گله‌مند بودند و قصد داشتند با مسدودکردن جاده صدای اعتراضان را به مسئولان برسانند. مردمی که در همسایگی اهواز روی چاه‌های نفت نشسته‌اند و لوله‌های حامل نفت از زیر پایشان می‌گذرد، سالهاست وعده می‌شنوند که روزی لوله‌های حاوی آب کارون به روستاهایشان خواهد رسید؛ کارونی که در همین همسایگی است! اهالی غیزانیه با دبه‌های آب به دنبال کامیون‌های حامل تانکر می‌دوند. بیشتر بچه‌ها، وظیفه تحمل صف‌های طولانی را به عهده دارند تا نیاز شرب خانواده را از تانکرها تحویل گرفته و به منزل ببرند.

شبکه آب‌رسانی منطقه فرسوده است و مردم برای تأمین نیازهای آبی مشکلات عدیده دارند. بالاخره کاسه صبر بومیان منطقه لبریز شد و چهارم خرداد ماه معترضان جاده ماهشهر به اهواز را بستند تا شاید کسی صدایشان را بشنود. پلیس با گاز اشک‌آور معترضان را متفرق کرد و آن‌طورکه منابع رسمی اعلام کردند، پای دو معترض زخمی شد.

بی‌آبی همسایگان کارون

مردم غیزانیه اعتراض دارند. آنها می‌گویند آب سرشاخه‌های کارون به کیلومترها دورتر، یعنی قلب ایران، منتقل می‌شود اما ما در نزدیکی کارون بی‌آب هستیم.

‌تانکرهایی که جوابگوی نیازها نیست

ناصر سجیرات، عضو شورای اسلامی روستای حیاویه بخش غیزانیه درباره دلایل اعتراضات مردم عنوان می‌کند: وسعت بخش غیزانیه زیاد است و روستاهای منطقه حداقل سه تا چهار کیلومتر از هم فاصله دارند. به همین دلیل تانکرها هر چقدر هم افزایش پیدا کنند، پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیستند.

او اضافه می‌کند: در بخش غیزانیه حتی در زمستان هم مشکل تأمین آب داریم. بماند که در تابستان برای تأمین نیازهای شرب و دام‌هایمان با مشکلات متعددی روبه‌رو هستیم

سجیرات می‌گوید: نمی‌دانیم چرا مشکل تأمین آب شرب غیزانیه حل نمی‌شود. خیلی وقت است که این مشکل وجود دارد. یک پروژه شروع می‌‎شود و چند روز بعد متوقف می‌شود. چند روز پیش هم ما اطلاع نداشتیم که یک عده جمع شده‌اند. خودم در محل حضور نداشتم اما شنیدم که معترضان جاده ماهشهر را بستند تا اگر مسئولی از آنجا رد شود، صدایشان را بشنود. این حرکت باعث شد که این صدا به گوش شما که در تهران هستید، برسد.

به گفته این عضو شورای اسلامی روستای حیاویه مشکل منطقه نبود شبکه اصلی آب‌رسانی است. شبکه اصلی فرسوده است و در برخی جاها ترک خورده است. شاید باید ایرادهای شبکه رفع شود و پمپاژها را اضافه کنند.

او با اشاره به اینکه برخی از روستاهای منطقه فاقد شبکه آب شرب هستند، از نامه‌نگاری با مسئولان مربوطه در یک تا دو ماه گذشته برای حل مشکل آب خبر می‌دهد.

سجیرات بیان می‌کند: به بخشدار نامه دادند بعد بخشدار برای فرماندار نامه نوشت. استاندار به شرکت آب‌وفاضلاب روستایی اعلام کرد. مسئولان آبفای روستایی از چندین منطقه بازدید کردند، اما شبکه غیزانیه فرسوده و قدیمی است. خط لوله اصلی را از یک جایی که ترمیم می‌کنند، یک جای دیگرش می‌شکند. مقاومت فشار آب را ندارند. خط جدید هم خیلی طول کشیده بود.

او ادامه می‌دهد: در حال حاضر به روستاها با تانکر آب‌رسانی می‌شود. اگر روستا نزدیک باشد یک‌سری یا دو سری با تانکر آب‌رسانی می‌کنند، اما این میزان هم کفاف نمی‌دهد. هر روستا 40 خانوار دارد و چقدر تانکر می‌خواهند که با این شیوه نیازهای روستاها را تأمین کنند؟

‌حل مشکل تا 3هفته دیگر

اعتراض مردم غیزانیه به گوش صادق حقیقی‌پور، مدیرعامل آبفای خوزستان، هم رسیده است.

 او عنوان می‌کند که تازه چهارشنبه هفته پیش آب‌وفاضلاب شهری و روستایی خوزستان با هم ادغام شده‌اند و فردای روزی که ادغام انجام شده، به خاطر گزارش صداوسیما از مشکل آب منطقه حصیرآباد اهواز که به‌تازگی با آب‌وفاضلاب خوزستان ادغام شده، به این منطقه مراجعه کرده است.

حقیقی‌پور اضافه می‌کند: چهارشنبه و پنجشنبه بعد از معارفه او در سمت جدید، استان تعطیل بوده ولی با وجود تعطیلی پیمانکار به منطقه حصیرآباد برای اجرای طرح آب‌رسانی اعزام کرده است تا اینکه شنبه صبح به او اطلاع می‌دهند که غیزانیه هم مشکل تأمین آب شرب دارد.

او یادآور می‌شود: به محض دریافت خبر، مدیرعامل آبفای روستایی را که با وجود ابلاغ ساختار جدید هنوز در سمت خود باقی است و حکمش دارای اعتبار است، احضار کردم تا درباره مشکل منطقه اطلاعات کسب کنم. حدادی، مدیرعامل آبفای روستایی خوزستان، وقتی گزارشی درباره کمبود تانکرها و نبود پول بنزین ارائه کرد، بلافاصله 11 تانکر تهیه کردم و در اختیار آنها قرار دادم. حتی مبلغی هم پول برای تأمین بنزین در اختیارشان قرار دادم که به دلیل تعطیلی، نتوانستند این پول را دریافت کنند.

مدیرعامل آبفای استان خوزستان براساس شنیده‌ها عنوان می‌کند که اعتراضات مردم غیزانیه یک یا دو ساعت بیشتر به طول نینجامیده است و پلیس کسانی که جاده را بسته‌اند، متفرق کرده است. او ادامه می‌دهد: برای اجرای طرح آب‌رسانی غیزانیه با کارخانه لوله‌سازی هماهنگ کردم و آنها هم لوله و اتصالات فرستادند.

حقیقی‌پور می‌گوید: وضعیت آب روستایی استان را همه می‌دانند. مشکلات زیاد است، با وجود این، تلاش می‌کنیم این مشکلات حل شود.

او به این پرسش که پروژه آب‌رسانی به غیزانیه چه زمانی کامل می‌شود، این‌گونه پاسخ می‌دهد: طبق گفته مجری طرح و مسئولان (که گفته‌اند اگر مواد اولیه را به ما تحویل دهید به‌سرعت کار کامل می‌شود) در سه هفته پروژه تحویل داده خواهد شد.

به گفته مدیرعامل آبفای خوزستان خط انتقال منطقه که آب از کارون می‌گیرد، قدیمی و فرسوده است و اگر این خط اصلاح شود و آب را به ایستگاه تقویت فشار ببرد، 80 درصد مشکل مردم منطقه حل می‌شود. خوبی طرح آب‌رسانی به غیزانیه هم این است که از طرح غدیر یعنی آب انتقالی از دز و کرخه هم می‌توان آب به این منطقه منتقل کرد.

آن‌طور که او به نقل از مدیرعامل آبفای روستایی می‌گوید: برای طرح آب‌رسانی غیزانیه حدود 40 میلیارد تومان هزینه در نظر گرفته شده بود.

حقیقی‌پور یادآور می‌شود: برای آب‌رسانی به این منطقه به یک الکتروپمپ 400 کیلووات نیاز داشتیم که شخصا به کارخانه‌دار زنگ زدم و با وجود تعطیلات عید فطر از آنها خواهش کردم که مدار تولید خود را حفظ کنند. شرکت جمکو با ما همکاری کرد و در روز تعطیل این الکتروموتور را برای ما ارسال کرد و در حال حاضر محموله در اراک است.

او تأکید می‌کند: مشکلات آب روستایی باید گام‌به‌گام حل شود و همه مشکلات را یکباره نمی‌توانیم حل کنیم. حتما وزارت نیرو و استانداری باید برای آب‌رسانی به غیزانیه کمک کنند. این منطقه پر از تأسیسات نفتی است. شرکت نفت هم مقداری به آب‌رسانی کمک کرده ولی کافی نبوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر