کد خبر 436921

کاهش ۵۰درصدی بودجه دولت الجزایر به دلیل سقوط قیمت نفت

رئیس جمهور الجزایر طی بیانیه ای اعلام کرد بودجه دولتی این کشور ۵۰ درصد در ۲۰۲۰ کاهش می یابد.

 به گزارش اویل پرایس، الجزایر عضو اوپک تصمیم گرفته به خاطر کاهش شدید درآمد دولت در نتیجه سقوط قیمت نفت، بودجه خود را برای سال جاری میلادی 50 درصد پایین بیاورد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم،  ذخایر ارز خارجی الجزایر حتی قبل از سقوط قیمت نفت در اوایل ماه مه به خاطر جنگ قیمت روسیه و عربستان و کاهش تقاضای نفت در نتیجه همه گیری ویروس کرونا، کاهش یافته بود و حالا این کشور اقدامی سختگیرانه برای حفاظت از منابع مالی خود در سال جاری میلادی انجام میدهد.

 دفتر عبدالمجید تبون، رئیس جمهور الجزایر طی بیانیه ای اعلام کرد بودجه دولتی این کشور 50 درصد در 2020 کاهش می یابد.

 الجزایر در حال حاضر روزانه یک میلیون بشکه در روز نفت تولید می کند. طبق گفته اوپک، صنعت نفت و گاز ستون اقتصاد الجزایر است. نفت و گاز 20 درصد تولید ناخالص داخلی الجزایر و 85 درصد صادرات این کشور را تشکیل می دهد.

 سقوط قیمت نفت باعث شده الجزایر هم مانند سایر کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت با کسری بودجه مواجه شود. رئیس جمهور الجزایر هفته گذشته اعلام کرد شاید مجبور شوند از صندوق بین‌المللی پول تقاضای کمک کنند. وی اشاره کرد افزایش بدهی به حاکمیت ملی آسیب می رساند.

 از زمان کاهش قیمت نفت در اوایل ماه مارس، این دومین باری است که الجزایر کاهش بودجه را اعلام کرده است. این کشور قبلا اعلام کرده بود 30 درصد هزینه های عمومی را پایین می آورد.

 این شوک جدید به منابع مالی الجزایر پس از سال‌ها اعتراضات در این کشور به وجود آمده و خطر گرفتار شدن دوباره این کشور در آشوب وجود دارد.

 قیمت نفت خام الجزایر هفته گذشته به کمتر از هزینه تولید آن رسید. هزینه تولید نفت خام الجزایر حدود 14 دلار در هر بشکه تخمین زده می‌شود ولی به گفته تحلیلگران قیمت واقعی تولید نفت در این کشور 20 دلار در هر بشکه است بنابراین قیمت کمتر از 20 دلار در هر بشکه برای نفت این کشور به معنای متحمل شدن ضرر و زیان است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری