کد خبر 410725

زنگ خطر برای کاهش صادرات نفت

امضای توافق تجاری بین چین و امریکا و تعهد چین برای افزایش ۵۰ میلیارد دلاری خرید انرژی از امریکا در کنار تهدید خزانه‌داری این کشور برای توقف واردات نفت از ایران می‌تواند زنگ خطر دوباره‌ای برای کاهش بیشتر نفت صادراتی ایران باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل، وزارت خزانه‌داری امریکا چین را تهدید کرده که اگر واردات نفت از ایران را متوقف نکند، با تحریم رو به رو خواهد شد. وزیر خزانه‌داری امریکا گفته که ما برخی از شرکت‌های حمل و نقل چین را که از ایران نفت خریداری می‌کنند، تحریم کرده‌ایم و همچنان ضمن هشدار به چین یا هر کشور دیگری در جهان که با ایران تجارت می‌کند، آنها را تحریم می‌کنیم.

وی با بیان اینکه واشنگتن برای حل مساله نفت ایران با چین مشورت می‌کرد، مدعی شده که امریکا درآمد (صادرات) نفت ایران را ۹۵ درصد کاهش داده است. وزیر خزانه‌داری امریکا تاکید کرده که بخش عمده‌ای از این درآمد نفتی باقیمانده از کشور چین است. بر اساس ادعای وی، همه شرکت‌های دولتی چینی خرید نفت از ایران را متوقف کرده‌اند و وزارت خزانه داری امریکا در حال همکاری نزدیک با طرف چینی برای متوقف کردن فعالیت‌های اضافی در زمینه نفت است. اما زنگ خطر اصلی برای نفت ایران، امضای توافق تجاری بین چین و امریکا است. چین و امریکا روز چهارشنبه به وقت امریکا اولین بخش از توافق تجاری خود را نهایی کردند تا راه برای توافقی جامع‌تر و گسترده‌تر که به اختلافات تجاری دیرینه دو اقتصاد بزرگ جهان پایان دهد، باز شود. بر این اساس، چین توافق کرده تا در ۲ سال آینده ۲۰۰ میلیارد دلار خرید محصولات امریکایی را افزایش دهد. افزایش واردات چین از محصولات ۴ صنعت، خودرو، قطعات خودرو، هواپیما، ماشین‌آلات کشاورزی، تجهیزات پزشکی و نیمه‌رساناها خواهد بود. نکته مهم و سرنوشت ساز برای بازار نفت ایران اما در این بند گنجانده شده که بر اساس آن قرار است پکن خرید انرژی از امریکا را ۵۰ میلیارد دلار افزایش دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر