{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 393482

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

یکی از دلایل کمبود گاز مایع یا همان گاز کپسول گاز در روزهای اخیر، رونق گرفتن صادرات آن از طریق بورس انرژی است که عدم برنامه‌ریزی درست و زمان‌بندی شده برای عرضه این فرآورده نفتی در بازارهای صادراتی سبب گله مندی مصرف کنندگان داخلی بویژه در بخش خانگی شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین با فرارسیدن فصل سرما، خبر از کمبود و گرانی گاز LPG که برای روستاها و مناطق گازکشی نشده مورد استفاده قرار می گیرد در روزهای اخیر منتشر شد. این در حالی است شرکت ملی پخش فراورده های نفتی، دلیل این نایاب شدن را مربوط به توزیع از طریق شرکت های خصوصی مطرح می کند اما سازمان حمایت دلیل اصلی را افزایش صادرات این فراورده در ماه های اخیر مطرح کرده است.

در این رابطه اهالی  مناطق شرقی کشور و روستاهای اطراف تهران نیز از کمبود و گرانی کپسول های گاز  LPG شکایت داشته و بعضا مطرح کرده اند که چندین روز است دسترسی به این کپسول گازمایع بسیار سخت شده بطوری‌که تهیه هر یک سیلندر برابر با 45 هزار تومان آب می خورد.

در این رابطه ویس کرمی مدیر تامین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اعلام داشته که تنها وظیفه تامین اولیه   LPG مورد نیاز تمام مشترکین و مصرف کنندگان در سطح کشور بر عهده شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی است. به گفته کرمی، وظیفه نظارت بر توزیع، برعهده وزارت صمت است. اما روابط عمومی وزارت صمت از این مسئولیت اظهار بی اطلاعی کرده است.

در این بین یکی از مدیران شرکت های توزیع می گوید: سهمیه گاز شرکت‌های توزیع کننده به میزان 20 درصد کاهش یافته و این به دلیل آن است که دولت مشتریان خوبی در صادرات بدست آورده که این صادرات به نفع کشور و منافع ملی است اما چون سازوکار آن به درستی تدوین نشده نتیجه آن کسری توزیع گاز در بخش خانگی است. ولی تخلف برخی شرکت های توزیع کننده در خصوص عدم توزیع سهمیه گاز کپسول در شبکه خانگی و فروش آن به رانندگان و سیستم حمل و نقل نیز در این رابطه بی تاثیر نیست.

اما اطلاعات بورس انرژی در ماه های اخیر بر صادرات گاز مایع صحه می گذارد. در این خصوص علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی بیان داشت: از ابتدای مردادماه سال جاری عرضه گاز مایع در بورس انرژی شدت گرفته است. مطابق با آمار در این مدت سه ماهه مجموعا 271 هزار تن از طرف شرکت ملی پالایش و پخش و شرکت ملی گاز در بورس انرژی معامله شده است.

در نتیجه به نظر می رسد دلیل اصلی کمیاب شدن گاز مایع، ورود بی موقع این فرآورده نفتی به تابلوی بورس انرژی و صادرات بی وقت آن است که عدم برنامه ریزی به موقع برای تامین گاز شبکه خانگی در فصل سرما که انگشت اتهام را به سمت صاردات نشانه گرفته است. صادراتی که با برنامه ریزی می تواند سبب تقویت منافع ملی  و رضایت مصرف کننده داخلی شود.

همچنین  تقوی مدیرنظارت بر شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت دلیل اصلی کمبود گاز مایع، صادرات این فرآورده دانست و گفت: بررسی های ما نشان می دهد که در روزهای اخیر میزان توزیع این فرآورده کاهش یافته و همین موضوع سبب کمیاب و گرانی آن شده است.

تقوی با تاکید بر رعایت قیمت مصوب توسط توزیع کنندگان سیلندر گاز، از برخورد با هرگونه گران فروشی در این بخش خبر داد و گفت: در حال حاضر قیمت مصوب مصرف کنندگان برای سیلندر 2 کیلوگرمی، 1820 تومان و قیمت مصرف کننده سیلندر 11 کیلوگرمی، 8700 تومان است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۱ ۱

  صادرات دوستان عزیز خیلی مهم تره!
  مردم می تونند چند روز یا ماه از نان و پنیر استفاده کنند یا روی آتش چوب و ذغال غذا بپزند و از تنوع نوستالژيک هم لذت ببرند.
  یا از برق که یک انرژی پاک و دوست محیط زیست هست استفاده کنند، خیلی هم با کلاس تر!
  یا غذای آماده ولی اصلا درست نیست وقت با ارزش مسئولین رو درمورد این مسائل بی اهمیت گرفت.

 • مجید
  ۱۶ ۰

  خدا لعنت کنه بانی و باعث شو

 • ناشناس
  ۹ ۰

  میشه از چوب و ذغال مثل عصر حجر استفاده کرد. ناشکری نکنین هنوز نفس می کشیم

 • ولی رضایی
  ۱۲ ۰

  به حق سید الشهدا عاملین این رخنه که باعث بدرد اوردن خیلی دلها شده سمی در دهان خانوادهایشان بشود و امراضی در تن انها

 • بابک
  ۱۱ ۱

  انشالله روزی برسه که همه این دردسرها تموم بشه.مردم دنیا بهترین زندگی وخودروها رو دارن..ما که بر روی معادن سوخت زندگی میکنیم دنبال کپسول گاز وال پی جی هستیم..این نابرابری تا کی..این همه صادرات نفعش به جیب کدوم ازما میرود.مردم ایران تا کی باید فکربنزین ولوازم یدکی باشد.حیف به این ملت زجرکشیده.که به همه چیز راضیه.

  • علی
   ۳ ۰

   متاسفانه مسییولین انرژی یا بسیار بیخیال هستن یا بیسواد که از دستشون در رفتهشاید هم ...

 • مهدی
  ۴ ۰

  مملکت روی گاز خوابیده و اونوقت ما نداریم ... بزرگترین مشکل مملکت ما مسئولین بی برنامه هستن ... گاز رو صادر میکنن و معلوم نیست پولش چی میشه ... کجا میره ... آقای وزیر نفت نمیتونی.. برو یکی دیگه بیاد ... بابا خسته شدیم ...

 • مسعود
  ۶ ۰

  من خونم گازکشی نیست کاش کاش کاش میفهمیدین دربه در دنبال یه کپسول گشتن چه حسی داره، بعضی روزا تا شهرهای کناری شیراز هم میرم ولی اونجا هیچ جا گیر نمیاد واقعا مگه میشه توی سرمای زمستون صادرات رو به نیاز زن و بچه ای که بدون وسایل گرمایشی موندن ترجیح داد...علی برکت الله

 • نجفی
  ۳ ۱

  مسئولین بداد ما برسید کمتر گاز ال پی جی رو صادرکنیدیکم به فکر مردم کشورتون باشیدبخدا بعضی مواقع 6ساعت توی صف گاز مایع باید بایستی تازه شاید برسه شایدهم نرسه.خدا لعنت کنه امریکایی ها رو که باعث شدن شما گاز مایع رو صادر کنیدونتوانید نفت بفروشید

 • Mory
  ۲ ۰

  خدایی تو زمستون فکر مردم باشید بنزینم که نداریم با همین گاز زندگی میگذروندیم ممنون از لطفتون

 • علی
  ۰ ۰

  آقا سردمونههههههههههه،آقا یخ زدیممممم ،آقا مغازمون گاز نداره ،آخه چرا اینکارو میکنید ،چرا فکر آدمای دربدری مثل ما نیستید ،خواهش میکنم یکم کمتر صادر کنید ،حداقل زمستون با مردم اینکارو نکنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دارندصادرمیکنند افغانستان باقیمت
  بالا

 • محمد
  ۰ ۰

  وقتی ملت نیاز دارن به این کپسولها این سود صادرات چه معنی میده انگار هنوزم مستر جیکاک جاسوس انگلیسی هست که ما لرها رو گول میزد و میگفت هرکی مهر علی مین دلسه نفت ملی سیچنسه ینی هرکی مهر حضرت علی در دلشه نفت ملی براچیشه !!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من جوانی هستم که وانت مزدا دارم مدل ۷۰بهم کارت سوخت ندادن گاز هم که معلوم نیست کوجا میره الان بدلیل نداشتن سوخت بیکار توخونه نشستم ممنون از مسعولین که به فکر مردم هستن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خدایی مردم اسیر کردن با این کاراشون ..تا کی باید بدبختی بکشیم ..هر چی تولید داریم صادر میشه ..همه دنبال دلار هستن صادرات کنن پول ایران ارزش نداره

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری