کد خبر 383211

وزیر نفت عنوان کرد:

مسئولیت آلودگی محیط‌ زیست مستقیما متوجه ترامپ است

وزیر نفت می‌گوید: گازرسانی به شهرها و روستا به‌عنوان بخشی از این طرح بسیار موفق بود تا جایی که ۹۵ درصد جمعیت کشور به پوشش گازی رسیده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت،  بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت امروز(سه‌شنبه 2مهرماه) در حاشیه حضور در کمیسیون انرژی مجلس به‌منظور پاسخگوی به سوالات نمایندگان، گفت: سوال نمایندگان به‌ویژه سوال آقای نجفی نماینده تهران عمیق و بسیار خوب بود که براین اساس درخصوص جلوگیری از سوزاندن گازهای در مشعل توضیحات خود را به صورت کامل مطرح و برنامه‌ها وزارت نفت به منظور جلوگیری از این سوزاندن را ارائه کردم.

ممانعت از سوزاندن بیش از 90درصد گازهای در مشعل تاپایان برنامه ششم

وی با بیان اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه از سوزاندن بیش از 90درصد گازهای در مشعل ممانعت می‌شود، افزود: تنها یکی از طرح‌های مدنظر برای رسیدن به هدف فوق بیش از 8 میلیارد دلار به سرمایه‌گذاری نیاز دارد، بهره‌برداری طرح‎ها از سال جاری آغاز شده و تا 1400 نیز به بهره‌برداری خواهند رسید البته بهره‌برداری یکی از این طرح‌ها سال 1401 به پایان می‌رسد.

هزینه نزدیک به 3 و نیم میلیارد دلار برای بهره‌برداری پالاشگاه بید بلند

وزیر نفت همچنین با اشاره به اینکه بهره‌‎برداری از پالایشگاه بیدبلند به‌عنوان بزرگترین تاسیسات تبدیل و استفاده از گازهای مشعل اواخر سال جاری آغاز خواهد شد، ادامه داد: نزدیک به 3 و نیم میلیارد دلار برای بهره‌برداری این پالاشگاه توسط شرکت هلدینگ خلیج فارس هزینه شده است.

زنگنه همچنین در مورد گازهای که در معشل‌های عسلویه و پالایشگاه‌های گازی می‌سوزند، توضیح داد: این سوختن در پالایشگاه‌های دارای تجهیزات کاهش یافته است اما برخی از پالایشگاه‌ها به‌دلیل کمبود تجهیزات در این زمینه با مشکل رو به رو شده‌اند البته یک سری تجهیزات خریداری شده اما به‌دلیل تحریم ‌های آمریکا این تجهیزات هنوز به دست ما نرسیده است.

وی تحریم ایران که مانع از رسیدن تجهیزاتِ جلوگیری از سوزاندن گازهای مشعل شده را جنایت کارنامه ترامپ علیه بشریت عنوان کرد و گفت: سوختن گازهای مشعل سبب آلودگی محیط‌زیست می‌شود و مسئولیت آلودگی محیط‌زیست مستقیما متوجه ترامپ است.  

تحریم ایران که مانع از رسیدن تجهیزاتِ جلوگیری از سوزاندن گازهای مشعل شده را جنایت کارنامه ترامپ علیه بشریت است

95 درصد جمعیت کشور به پوشش گازی رسیده‌اند

وزیر نفت همچنین درباره مشکلات اجرای "طرح‌ بهینه‌سازی مصرف انرژی"، بیان کرد: براساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید، اگر در مصرف فرآورده‌ها صرفه‌جویی شود، می‌توانیم از درآمدِ حاصل از این صرفه‌جویی(به ترتیب تصویب در شورای اقتصاد) برای بازپرداخت هزینه این سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذار استفاده کنیم و به دلیل پیشرفت خوب این طرح، به طور مثال گازرسانی به شهرها و روستا به‌عنوان بخشی از این طرح بسیار موفق بود تا جایی که 95 درصد جمعیت کشور به پوشش گازی رسیده‌اند.

سوختن گازهای مشعل سبب آلودگی محیط‌زیست می‌شود و مسئولیت آلودگی محیط‌زیست مستقیما متوجه ترامپ است

زنگنه همچنین در راستای مشکلات اجرای طرح‌ بهینه‌سازی مصرف انرژی، مطرح کرد: اگرچه طرح‌های دیگر مرتبط در زمینه‌ راه‌آهن، مترو، بازسازی ناوگان حمل و نقل سبک و نیمه سنگین کشور نیز مراحل مقدماتی خود را پشت سر می‌گذاشتند اما به‌دلیل مشکلات پیش آمده در اجرای قانون بودجه و دیگر کمبودها نتوانستیم ماده 12 قانون رفع موانع تولید را به طور کامل اجرا کنیم.

به گفته وزیر نفت برمبنای 6 هزار میلیارد تومان اختصاص یافته به قیر در قانون سال 97، قیر مورد نظر به‌طور کامل تحویل داده شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری