کد خبر 382891

ارزش آرامکوی عربستان به زمان قبل از حملات بازنمی‌گردد

عرضه آرامکو در بورس برای دولت عربستان بسیار مهم است چون نه تنها موقعیت این شرکت را در بازار نفت جهان مستحکم می‌کند بلکه تنوع بیشتری به اقتصاد عربستان در زمان قیمت پایین نفت می‌دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، عربستان سعودی امیدوار است شرکت نفت دولتی آرامکو که هنوز درگیر حملات پهپادی هفته گذشته است، 2  تریلیون دلار در بورس ارزش گذاری شود. به گفته متخصصان، آرامکو به احتمال زیاد به این هدف نخواهد رسید.

ریک رول، مدیر هلدینگ آمریکایی اسپرات ادعا می کند:«عربستان سعودی احتمالاً تولید مازاد و توانایی فراوری کافی برای بازگرداندن تولید به سطح قبل از حملات طی 4 تا 6 هفته آینده دارد ولی معامله آن در سطح دو تریلیون دلار امکان‌پذیر نخواهد بود مگر اینکه تصمیم بگیرند پول کمتری به دست آورند و به سراغ سرمایه‌گذاران استراتژیک بروند.

 عرضه آرامکو در بورس برای دولت عربستان بسیار مهم است چون نه تنها موقعیت این شرکت را در بازار نفت جهان مستحکم می کند بلکه تنوع بیشتری به اقتصاد عربستان در زمان قیمت پایین نفت می دهد.

رول می‌گوید:« پولی که از عرضه آرامکو در بورس به دست می آید، به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان کمک می‌کند اقتصاد عربستان را وارد این قرن کند، شفافیت آن را بیش از پیش افزایش دهد و این توانایی و تمایل را به کشور بدهد که باز تر از گذشته باشد»

ولی او عقیده دارد با توجه به فضای بی ثبات منطقه خلیج فارس، احتمالاً مشکلاتی داشته باشند و قیمت گذاری آرامکو تحت تأثیر افزایش درگیری ها در تنگه هرمز قرار بگیرد.

« اگر شرایطی به وجود بیاید که دشمنی بین ایران و عربستان در عرض تنگه هرمز افزایش یابد، و جریان صادرات نفت خام از خلیج فارس مختل شود، شاهد قیمت بالاتر نفت و اطمینان کمتر در منطقه از نظر تولید نفت ایران و عربستان در مقیاس جهانی خواهیم بود. این شرایط برای عرضه آرامکو به بورس بسیار سخت است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر