کد خبر 380519

عمان: نفت ۸۰دلاری را فراموش کنید

وزیر نفت و گاز عمان گفت کشورهای تولیدکننده نفت باید به نفت بشکه‌ای ۶۰ دلار عادت کنند چون در شرایط فعلی بازار احتمال رسیدن نفت به ۸۰ دلار در هر بشکه بسیار کم است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، الرومحی در ابوظبی گفت: «تمام تولیدکنندگان نفت بشکه‌ای 80 دلار را به‌جای 60 دلار می‌خواهند ولی آیا این منطقی است؟ در شرایط فعلی احتمالاً نه. ما باید با همین شرایط اقتصادی کنار بیاییم. من هم دوست دارم قیمت نفت از 60 دلار به 80 دلار برسد ولی این احتمال بسیار کم است».

عمان یکی از تولیدکنندگان نفت حاشیه خلیج فارس است که عضو اوپک نیست ولی یکی از اعضای ائتلاف اوپک و غیراوپک به‌رهبری روسیه است که تولیدش را طبق قرارداد کاهش تولید پایین آورده تا جلوی عرضه اضافی نفت به بازار گرفته شود و قیمت نفت بالا برود.

طبق گفته اقتصاددانان، عمان به نفت حدود 85 دلار در هر بشکه نیاز دارد تا بتواند بودجه‌اش را متعادل نگه دارد.

اوپک و متحدانش قصد دارند یک حداقل قیمت برای نفت ایجاد کنند ولی قیمت فعلی نفت که کمی بالاتر از 60 دلار در هر بشکه است، بسیار کمتر قیمت مورد نیاز عربستان است. عربستان به نفت حدود 80 دلار در هر بشکه نیاز دارد.

الرومحی در ابوظبی گفت عمان دوست دارد قیمت نفت تا 70 دلار در هر بشکه افزایش یابد.

وزیر نفت عمان روز دوشنبه گفت: هنوز خیلی زود است که تصمیم بگیریم شرایط فعلی بازار نیاز به کاهش بیشتر تولید اوپک و متحدانش دارد یا نه.

کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک روز پنجشنبه در ابوظبی برگزار می‌شود. محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک گفت این کمیته در مورد اتخاذ معیارهای جدید برای کنترل شرایط بازار جهانی نفت و تعادل آن بحث می‌کند. الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه گفت اعضای این گروه در مورد کند شدن رشد تقاضای نفت جهان هم صحبت خواهند کرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری