کد خبر 375344

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

رشد ضعیف تقاضای جهانی انرژی/ تجدیدپذیرها عامل کلیدی کاهش تقاضای فسیلی‌ها

با وجود دو برابر شدن تولید ناخالص داخلی جهانی (به قیمت‌های ثابت) بین ۲۰۱۶ و ۲۰۵۰، تقاضای جهانی انرژی اولیه تنها %۱۴ رشد می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین، این اولین بار در تاریخ است که رشد تقاضای انرژی و رشد اقتصادی "در خلاف جهت هم" رفتار می‌کنند. آمارها نشان می دهد با وجود دو برابر شدن تولید ناخالص داخلی جهانی (به قیمت‌های ثابت) بین 2016 و 2050، تقاضای جهانی انرژی اولیه تنها %14 رشد می‌کند. 

پذیرش سریع استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر یک عامل محرک کلیدی برای این موضوع است، زیرا اغلب فناوری‌های تولید انرژی مبتنی بر سوخت‌های فسیلی با بازدهی پایین، با نمونه‌های پربازده جایگزین می‌شود. 

انرژی‌های تجدیدپذیر، به علاوه انرژی هسته‌ای، سهم خود را در مجموع سبد انرژی تا سال 2050 را نسبت به امروز تقریباً دو برابر کرده (از 19٪ به 34٪) و تا 2035 بیش از نیمی از برق را تولید می‌کند. 

از سوی دیگر تولید از منابع تجدیدپذیر بیش از 50% مجموع عرضه برق پس از سال 2035 را تشکیل می‌دهد که یک تغییر آشکار در روند تاریخی تولید سوخت‌های فسیلی است. نقش منابع تجدیدپذیر در تولید برق با سرعتی شتابان رشد می‌کند. تجدیدپذیرها سهم خود از تولید جهانی را تا سال 2035 از حدود 25% امروز، به حدود 50% و تا اواسط قرن به 75% نزدیک خواهند کرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری