کد خبر 372877

ماه عسل صنعت نفت شیل آمریکا تمام شد

دو هفته اخیر برای صنعت شیل آمریکا بسیار سخت بوده است و دلیل آن نتایج مالی ضعیف از طرف حفاران در شرایطی است که قیمت نفت رو به کاهش است.

به گزارش راشا تودی، یکی از مقامات اجرایی شیل آمریکا گفت شاید تولید تنها در حوزه میدلند در میدان نفتی پرمین پس از 2025 هم رشد داشته باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، غیر از حوزه میدلند، سایر حوزه‌های شیل در وقت اضافه قرار دارند، بیشتر مساحت زمین آنها مورد بهره‌برداری قرار گرفته و قیمت نفت هم به کمتر از 60 دلار در هر بشکه رسیده است.

دو هفته اخیر برای صنعت شیل آمریکا بسیار سخت بوده است و دلیل آن نتایج مالی ضعیف از طرف حفاران در شرایطی است که قیمت نفت رو به کاهش است. آخرین شرکت حفاری اوسیس پترولیوم بود که روز چهارشنبه سقوط کرد. این شرکت اعلام کرد  بیشتر از حد انتظار هزینه کرده و کمتر تولید داشته است.

هفته گذشته، شرکت کونچو ریسورسز قبول کرد یکی از خوشبینانه‌ترین آزمایش‌هایش که یک پروژه با 23 چاه بود نتیجه مطلوبی نداشته است چون چاه‌ها خیلی نزدیک به هم حفر شده بودند. سهام این شرکت 22 درصد سقوط کرد چون سرمایه‌گذاران متوجه شدند این شرکت و سایر حفاران شیل احتمالاً نمی‌توانند در حد انتظار و مطابق با هزینه، نفت تولید کنند.

ولی ماجرا همچنان ادامه دارد؛ دونالد ترامپ دور جدید عوارضی را که قرار است از اول سپتامبر اجرایی شوند اعلام کرد. چین با ضعیف کردن ارز خود پاسخ این عوارض را داد. این کار چین ترس از جنگ ارزی و رکود اقتصادی را افزایش داد. نفت وارد یک بازار بدبینانه شد و قیمت آن 20 درصد نسبت به اوج قیمت ماه آوریل پایین آمد. سهام انرژی آمریکا هم کاهش یافت.

قیمت نفت روز پنجشنبه به‌خاطر شایعاتی در مورد کاهش بیشتر تولید اوپک افزایش یافت ولی تأثیر چندانی بر از بین بردن نگرانی در مورد شیل آمریکا نداشت.

این صنعت با چالش‌های میان‌مدت و بلندمدتی روبه‌رو است. شرکت پایونیر نچرال ریسورسز، یکی از بزرگترین تولید کنندگان پرمین و قوی‌ترین شرکت‌های آمریکا در مورد آینده حفاری هشدار داد: «انتظار می‌رود تولید در حوزه پرمین کاهش یابد و تنها یک میلیون بشکه در روز به‌صورت سالانه رشد داشته باشد مانند سال 2018. با توجه به اینکه حوزه میدلند تنها حوزه نفتی رو به رشد در آمریکا پس از 2025 است، تولید در پرمین به هشت میلیون بشکه در روز و با سرعتی بسیار کمتر خواهد رسید».

8 میلیون بشکه در روز چندان هم کم نیست و نسبت به سطح تولید امروز تقریباً دو برابر است ولی سایر حوزه‌ها خارج از میدلند در پرمین آینده نامعلومی دارند.

اسکات شفیلد، مدیرعامل شرکت پایونیر گفت  تصور نمی‌کند قیمت جهانی نفت طی چند سال آینده زیر 55 دلار در هر بشکه بماند، یعنی قیمت نفت آمریکا احتمالاً زیر 50 دلار خواهد بود که برای سوددهی شرکت‌های شیل بسیار پایین است. وی به سرمایه گذاران گفت: «اگر قیمت نفت در همین سطح پایین بماند، رشد پرمین کاهش خواهد یافت».

بیشتر بخوانید
ارسال نظر