کد خبر 369280

شرایط مطلوب‌ تالاب‌های خوزستان فدای برداشت‌های کشاورزی نمی‌شود

یک مسئول در سازمان آب و برق خوزستان گفت: به رغم فشاری که بر منابع آب وارد می‌شود سعی شده که شرایط مطلوب تالاب‌های استان فدای برداشت‌های کشاورزی نشود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، داریوش بهارلویی اظهار کرد: در پایان مردادماه و با طی شدن نیمی از روزهای گرم در استان خوزستان، اطلاعات و ارقام بیانگر آن است که در تأمین منابع آب کشاورزی، کیفیت آب، تولید انرژی برقابی و تأمین حقابه های زیست‌محیطی و تالاب‌ها، عملکرد مثبتی وجود داشته است.

وی با اعلام اینکه اطلاعات ثبت‌شده و رصد مداوم شرایط نشان می‌دهد برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌های انجام‌شده سازمان آب و برق خوزستان برای کشت‌های تابستانه و سایر محورهای مختلف مرتبط با منابع آبی موفق بوده است، گفت: در تأمین آب، رشد ۵.۳ میلیارد مترمکعبی آب رهاشده نسبت به سال گذشته، کیفیت بسیار مناسب آب و با شرایط بهتر از استانداردهای موجود با شوری کمتر از یک هزار و ۸۰۰ میکروموس در نقاط انتهایی حوضه‌ها و رودخانه‌ها، حفظ سطح مرطوب و میزان حجم آب تالاب‌ها و نهایتاً رشد ۱۴۴ درصدی مثبت تولید انرژی برقابی همگی بیانگر موفق بودن اقدامات، تمهیدات و برنامه‌های تدوین‌شده برای استفاده حداکثری از شرایط ترسالی در تابستان سال آبی جاری است.

بهارلویی گفت: تا کنون و طی دو ماهی که از شروع دوره گرم گذشته است، ۵.۵ میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای استان خوزستان شده که به ازای آن نیز ۷.۶ میلیارد مترمکعب آب خارج شده است. این ارقام بیانگر استفاده از حجم ذخیره و آب قابل برنامه‌ریزی سدهاست که طی سیلاب‌های بهاره به نحو مطلوب آبگیری شده‌اند.

مدیر برنامه‌ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان اظهار کرد: در همین حال باید در نظر داشت که سطح کشت شده شلتوک در تابستان جاری در خوزستان بسیار نزدیک به استان‌های شمالی است.

بهارلویی بیان کرد: در همین مدت بررسی شوری و هدایت الکتریکی آب به خصوص در رودخانه کارون و مقطع شهر اهواز نشان می‌دهد که شوری آب حدود یک هزار و ۱۰۰ میکروموس بوده که انتظار می‌رود همین شرایط مطلوب در انتهای حوضه و مناطقی مانند آبادان و خرمشهر یا تغییرات طبیعی در طول مسیر بسیار بهتر از سال‌های گذشته باشد البته آمار موجود نیز این موضوع را ثابت می‌کند.

وی افزود: اگرچه افزایش سطح کشت گیاه پرمصرفی مانند شلتوک موجب مصرف شدید آب در طول مسیر رودخانه و شبکه‌های کشاورزی می‌شود ولی میزان آب رهاشده با در نظر گرفتن این موضوع و تأمین حقابه های تالاب‌ها بوده است و به رغم فشاری که بر منابع آب وارد می‌شود سعی شده که شرایط مطلوب آنها در سال جاری حفظ و فدای برداشت‌های کشاورزی نشود.

بهارلویی با اشاره به نقش بسیار مثبت تولید انرژی برقابی توسط سدهای استان خوزستان در جلوگیری از خاموشی و تأمین انرژی مصرفی در تابستان گرم افزود تا کنون ۱۳ هزار و ۵۰۰ گیگا وات ساعت برق توسط نیروگاه‌های برقابی و سدهای استان تولیدشده درحالی‌که سال گذشته در مدت مشابه این رقم پنج هزار و ۵۰۰ گیگا وات ساعت بوده است.

وی این امر را نشان از آمادگی، تعمیرات به موقع، بهره‌برداری مناسب از نیروگاه‌ها و توان فنی کارکنان سدها و کارشناسان سازمان آب و برق دانسته و افزود: در سال آبی جاری به مدت زیادی و از زمستان این نیروگاه‌ها به صورت ۲۴ ساعته در مدار بوده و فشاری بیش از استانداردهای فنی را تحمل کرده‌اند.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان در پایان اشاره کرد عملکرد دو ماه گذشته و انطباق آن با پیش‌بینی‌ها و تمهیدات در نظر گرفته‌شده بسیار مناسب است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری