کد خبر 367325

آمریکا و چین بزرگترین صادرکننده و واردکننده گاز طبیعی می‌شوند

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) پیش‌بینی کرد آمریکا و چین تا پنج سال دیگر به ترتیب به بزرگترین صادرکننده و واردکننده گاز طبیعی مایع (LNG) در جهان تبدیل می‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، ژان باپتیست دوبروی، تحلیلگر ارشد گاز طبیعی در آژانس بین‌المللی انرژی در نیویورک اظهار کرد: انتظار می‌رود صادرات LNG آمریکا در سال ۲۰۲۴ به بیش از ۱۰۰ میلیارد متر مکعب افزایش پیدا کند.

همچنین واردات LNG چین در سال ۲۰۲۴ به بیش از ۱۰۰ میلیارد متر مکعب افزایش پیدا می‌کند و در رتبه بالاتر از ژاپن قرار می‌گیرد که در حال حاضر بزرگترین واردکننده جهان است.

واردات LNG ژاپن پس از این که در سال ۲۰۱۴ به اوج رسید، رو به کاهش بوده است زیرا نیروگاه‌های هسته‌ای که پس از آسیب دیدگی نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما بر اثر زلزله و سونامی سال ۲۰۱۱ برای بازرسی ایمنی اجباری تعطیل شده بودند، فعالیتشان را از سرگرفته‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد تقاضای جهانی برای LNG تا سال ۲۰۲۴ سالانه حدود چهار درصد رشد کند و برای تأمین این تقاضا، توسعه دهندگان تصمیمات نهایی برای سرمایه‌گذاری را در سال ۲۰۱۸ اتخاذ کردند تا حدود ۲۹ میلیارد متر مکعب به ظرفیت صادرات جدید اضافه کنند و تا به امروز این ظرفیت را دو برابر کرده و به ۵۸ میلیارد متر مکعب رسانده‌اند.

بعلاوه برخی از توسعه دهندگان اعلام کرده‌اند ممکن است تا پایان امسال تصمیمات سرمایه‌گذاری نهایی را بگیرند که بیش از ۱۲۰ میلیارد متر مکعب به ظرفیت صادرات LNG اضافه خواهد کرد و حدود ۳۰ میلیارد متر مکعب از این ظرفیت در آمریکا و ۴۳ میلیارد متر مکعب در قطر خواهد بود.

تقاضای جهانی برای LNG طی چند سال گذشته تحت تأثیر رشد تقاضای چین، سالانه حدود ۱۰ درصد رشد کرده است و در سال ۲۰۱۸ به رکورد ۴۳۲ میلیارد متر مکعب رسید.

طبق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، تقاضای چین برای گاز طبیعی که ۱۸ درصد در سال ۲۰۱۸ رشد کرد، تحت تأثیر سیاست‌های محیط زیستی بود که صنایع و مصرف کنندگان این کشور را ملزم کرد به منظور کاهش آلودگی هوا، به جای زغال سنگ از گاز استفاده کنند.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد مصرف گاز در چین به دلیل رشد اقتصادی آهسته‌تر، تا سال ۲۰۲۴ با نرخ سالانه حدود هشت درصد رشد کند. آمریکا که در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده گاز در جهان است، تولیدش در سال ۲۰۲۴ به بیش از یک تریلیون میلیارد متر مکعب رشد خواهد کرد و سهمش از تولید جهانی به حدود ۲۳ درصد می‌رسد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر