کد خبر 364064

افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم به ۲۰ درصد ظرف ۶ روز آینده

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس درباره گام‌های بعدی ایران در صورت عدم اجرای تعهدات برجام ازسوی اروپایی‌ها گفت: بعد از فرصت ۲ ماهه تا جایی که بتوانیم در حوزه علم و صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای جلو می‌رویم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، محمد ابراهیم رضایی، با اشاره به عبور ذخایر اورانیوم کشورمان از مرز 300 کیلوگرم، گفت: طبق ماده 36 برجام وقتی طرف های مقابل به تعهداتشان پایبند نباشند به ایران این حق داده شده که متناسب با آن از میزان تعهدات خود کم کند.

عبور ذخایر اورانیوم ایران از مرز 300 کیلو بر اساس ماده 36 برجام است

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی در برجام متعهد شده بود که دخایر اورانیوم غنی سازی شده خود را از 300 کیلو بیشتر نکند، عنوان کرد: با این حال بر اساس ماده 36 و عدم اجرای تعهدات از سوی طرف مقابل، به غنی سازی ادامه دادیم و مازاد آن را نفروختیم از این رو میزان ذخایر افزایش یافت و از مرز 300 کیلو عبور کرد که در برجام این اتفاق پیش بینی شده بود.

وی در ادامه با بیان اینکه اروپایی ها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند، اظهار داشت: ایران طی 6 روز آتی نیز گام دمو را بر می دارد مگر اینکه اروپایی ها به هر آنچه در برجام متعهد شده اند، عمل کنند.

تا به کارگیری سانتریفیوژهای IR6 فاصله‌ای نداریم

رضایی درباره گام دوم ایران بعد از اتمام مهلت 60 روز شورای عالی امنیت ملی به اروپایی ها در حوزه اجرای برجام، ابراز داشت: گام دوم افزایش سطح غنی سازی به بیش 3.67 درصد است که تا 20 درصد نیز ادامه خواهد یافت.

وی افزود: اگر از ابتدا ما نیز به صورت پله پله به تعهدات خود عمل می کردیم امروز این مشکلات را نداشتیم اما هنوز دیر نشده و امروز نیز می توانیم متناسب با منافع و مصالح کشور به صورت پله پله از تعهدات خود خارج شویم.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی در پایان درباره گام های بعدی جمهوری اسلامی در حوزه هسته ای خاطرنشان کرد: بعد از فرصت دو ماهه دستمان در به کارگیری سانتریفیوژهای مدل های IR6 باز می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر