کد خبر 354644

جعبه‌سیاه زنجانی، آب به نفت می‌بست

روز گذشته دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیباحالت‌منفرد که به جعبه‌سیاه بابک زنجانی معروف است، برگزار شد.

  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، منفرد مدت‌ها متواری بوده و در سال 1395 در کشور دومینیکا دستگیر می‌شود. از ارادت منفرد به نخست‌وزیر دومینیکا همین بس که یک نفت‌کش برای ایشان خریداری کرده که تحت پرچم این کشور فعال می‌شود. از اتهامات بزهکارانه منفرد که روز گذشته از سوی مدیر حقوقی شرکت ملی نفت به آن اشاره شد، اضافه‌کردن آب به میعانات نفتی بود. مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: در راستای انجام اقدامات بزهکارانه برای نشان‌دادن کسری در محموله‌های نفتی، این متهم اقدام به اضافه‌کردن آب به میعانات نفتی می‌کرده است. همچنین این متهم یک نفت‌کش را خریداری کرده که در‌حال‌حاضر با نام نخست‌وزیر دومینیکا و تحت پرچم این کشور در حال فعالیت است. به گزارش میزان، روز گذشته در جریان برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیباحالت‌منفرد و در ابتدای جلسه، قاضی صلواتی گفت: کیفرخواست ۹۸صفحه‌ای این متهم در دو جلسه قبل از سوی نماینده دادستان قرائت شد و با توجه به اینکه در زمان رسیدگی به پرونده بابک زنجانی، متهم علیرضا زیباحالت‌منفرد متواری بوده است، بنابراین با پیگیری شبانه‌روزی سربازان گمنام امام زمان(عج) این متهم در کشور دومینیکا شناسایی شده و در دی‌ماه سال ۹۵، به دست پلیس بین‌الملل دستگیر و نهایتا به کشور بازگردانده شده است. وی گفت: این متهم، چون تابعیت دومینیکا را داشته، توانسته است سفیر این کشور در کشور مالزی شود و توانسته مقام‌های تحت نظر پادشاهی را در این کشور به دست آورد.

خرید بانک بابک زنجانی از سوی منفرد

قاضی صلواتی افزود: این متهم مدیریت شرکت‌های نفتی مفسد بابک زنجانی را بر عهده داشته و برای بابک زنجانی اقدام به خرید بانک نیز کرده است.

در ادامه، قاضی صلواتی از مدیر حقوقی شرکت ملی نفت خواست به‌عنوان شاکی پرونده به قرائت شکوائیه خود بپردازد. مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: شکایت شرکت ملی نفت در تاریخ 1/10/1394 به دادگاه ارائه و کلیه مدارک مبنی بر اتهامات متهمان ارائه شده است؛ بنابراین پس از مشخص‌شدن نقش علیرضا زیباحالت‌منفرد در راستای فرایند مجرمانه اقدامات بابک زنجانی و سایر شرکا، وکلای شرکت HK در تاریخ 12/10/94 شکایت لازم را دایر بر کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت به مرجع قضائی تقدیم کردند. وی افزود: از دیگر اتهامات این فرد که نسبت به آن شکایت شده است، جرم جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شرکت HK است که این اقدام از سوی متهم محرز است. مدیر حقوقی شرکت ملی نفت بیان کرد: شرکت مالزیایی با مالکیت آقای فلاح هروی و آقای زنجانی در منطقه لاووان مالزی ثبت شده بود و این افراد با شرکت HK وابسته به شرکت ملی نفت، در سال ۹۱ درخصوص خرید و فروش سه محصول بر پایه نفت به انعقاد ۱۱ قرارداد اقدام می‌کنند. وی افزود: آقای منفرد از عملیات‌های مجرمانه آقای زنجانی اطلاع و به آن علم داشته؛ به‌طوری‌که این متهم در اظهارات خود گفته است شرکت SCT شرکتی صوری بوده که در مالزی ثبت شده که برای اقدامات کلاهبردارانه از نام این شرکت استفاده می‌شده است. مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: همچنین متهم در اقاریر خود گفته است در راستای جابه‌جایی حواله‌ها، اقدام به ثبت چند شرکت صوری در مالزی کرده بودیم. وی ادامه داد: این متهم بابت جابه‌جایی هر حواله‌ای، مبالغ زیادی را از شرکت ملی نفت دریافت می‌کرده است. همچنین آ‌قای هروی در اقاریر خود گفته است که ۹۰ درصد منابع آقای زنجانی که حواله می‌شد از حساب آقای منفرد می‌رفته است؛ چون وی در هیئت حسابرسی بانک FIIB عضو بوده است. مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: همچنین شرکت ایزو از سوی آقای منفرد تأسیس شده و از طریق این شرکت به واسطه‌گری بین شرکت‌های مختلف اقدام می‌کرده است و بنا بر اظهارات مهدی شمس، این متهم نقشی اساسی در تعیین محل و میزان ذخیره‌سازی محصولات نفتی داشته است و در این راستا توانسته حدود ۶۰  تا ۷۰ میلیون دلار پول کسب کند.

افزودن آب به نفت و خرید نفت‌کش برای دومینیکا

وی گفت: در راستای انجام اقدامات بزهکارانه در جهت نشان‌دادن کسری در محموله‌های نفتی، این متهم اقدام به اضافه‌کردن آب به میعانات نفتی می‌کرده است. همچنین این متهم نفت‌کشی را خریداری کرده که در‌حال‌حاضر با نام نخست‌وزیر دومینیکا و تحت پرچم این کشور در حال فعالیت است. مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: اقدامات این متهم در بردن اموال شرکت ملی نفت از طریق کلاهبرداری به روش تأسیس شرکت‌های کاغذی، همکاری و فعالیت با بابک زنجانی و اقدام به جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شرکت HK، اخذ پورسانت‌های کلان و نیز تحصیل مال نامشروع محرز بوده است و درخواست رسیدگی و مجازات متهم را دارم. وی ادامه داد: همچنین پرداخت اصل کلیه محصولات، پرداخت کلیه پورسانت‌ها و خسارات وارده از هر حیث و ضبط کلیه اموال این متهم را دارم. مدیر حقوقی شرکت ملی نفت گفت: با توجه به اینکه شکایت جعل و استفاده از سند مجعول این متهم هنوز تعیین تکلیف نشده لذا درخواست دریافت ضرر و زیان ناشی از وقوع جرم را تا پایان دادرسی خواستارم.

پول‌شویی 1.2میلیاردیورویی

در این بخش از جلسه دادگاه قاضی صلواتی از متهم زیباحالت‌منفرد خواست تا در جایگاه قرار گیرد و خود را معرفی کند. متهم زیباحالت‌منفرد ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: علیرضا زیباحالت‌منفرد، متولد سال ۱۳۵۲، دارای حداقل تحصیلات سیکل، مقیم مالزی و دومینیکا، متأهل و فاقد سابقه کیفری منجر به صدور حکم هستم.

قاضی صلواتی ضمن تفهیم اتهام به متهم گفت: اتهامات جنابعالی دایر بر مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور همراه با مفسد اقتصادی محکوم به اعدام، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت HK و پول‌شویی به مبلغ یک‌میلیارد‌و ۲۰۰ میلیون یورو است، دفاعیات خود را شرح دهید.

ماجرای آشنایی منفرد با زنجانی

متهم زیباحالت‌منفرد ضمن اشاره به نحوه آشنایی خود با بابک زنجانی گفت: در سال ۸۴، جهت تحصیل فرزندانم به مالزی مهاجرت کردیم و فعالیت اقتصادی خود را رفته رفته در ایران قطع و به مالزی منتقل کردم که به جهت فعالیت در کار دکوراسیون توانستم با شخصیت‌ها و با مقامات مالزی ارتباط برقرار کنم و به خانه‌های آنها بروم. متهم گفت: در سال ۸۹، در سفری که مشاور عالی نخست‌وزیر مالزی به ایران داشت، همراه وی بودم که در این سفر نیز به کیش رفتم و در آنجا با آقای بابک زنجانی آشنا شدم. او در آن سفر که میهمان وی بودیم به من گفت که نیاز به مجوز تأسیس صرافی در مالزی دارم. وی افزود: در آن مقطع اینجانب هیچ اطلاعات دقیقی از سیستم بانکی چه در داخل ایران و چه در خارج از آن نداشتم؛ اما آقای زنجانی از ما قول همکاری گرفت. پس از بازگشت به مالزی پیشنهاد خریداری بانک سرمایه‌گذاری اسلامی با نام FIIB را که در منطقه لاووان بود و هیچ گونه فعالیتی نداشت، ارائه کردم و بلافاصله اسناد را برای زنجانی فرستادم که با استقبال او مواجه شد.

600 میلیون تومان بابت حق‌الزحمه خرید بانک

متهم ادامه داد: پیش از این آقای زنجانی توسط وکلای ایرانی خود که در مالزی داشتند، برای اخذ مجوز بانک اقدام کرده بود و یک شرکت به نام آیوان تو آیوان تأسیس کرد تا حواله‌جات را از طریق بانک CIM جابه‌جا کند، وی با توجه به خرید مجوز بانکی در گرجستان و یک مؤسسه مالی در کردستان عراق مشکل سابقه بانکی خود را حل کرده و پس از آن مشکل اقامت مطرح بود که این مشکل نیز با اخذ اقامت دوبی توسط آقای زنجانی حل شد و بعد از گذشت چهار ماه از نقل و انتقال مجوز به بابک زنجانی منتقل و دفتر مستقر شد؛ اما صحبتی بابت دستمزد اینجانب نکرد که از طریق بابک زنجانی معادل ۶۰۰ میلیون تومان را در آن زمان به عنوان دستمزد خود اعلام کردم که در تهران دریافت کنم که ۱۵۰ میلیون تومان به عنوان حق معرفی پرداخت شد و آقای زنجانی این بانک را همراه با دفتر در اختیار وکلای ایرانی خود قرار داد و من اصلا در شعبه بانک آقای زنجانی حضور نداشتم؛ اما ارتباط من روز به روز با وی بیشتر و مشکل از جایی شروع شد که مشخص شد حتی با داشتن بانک در خارج امکان انتقال حواله‌جات وجود ندارد.

اقداماتی که من انجام دادم امروز  دکترین تحریم می‌نامند

وی افزود: من از اقدامات بابک زنجانی خبر نداشتم و سرور‌های سوییفت نیز از طریق خانم مهربانی در تهران اداره می‌شد. متهم منفرد بیان کرد: من اعتراف می‌کنم در کشوری غیر از وطنم به نفع وطنم ممنوعیت‌های ناشی از تحریم‌ها را نقض کردم. من توانمند بودم که در راستای خدمت به وطن در مسیری قرار گیرم که آن را امروز دکترین تحریم می‌نامیم. من با اعتماد به اینکه بابک زنجانی در حال دورزدن تحریم‌های بین‌المللی است و مورد وثوق است، این اقدام را انجام دادم. بنده به هیچ عنوان هیچ نیتی جز آنکه عرض کردم نداشتم و از طرفی هیچ‌گونه رابطه علت و معلولی با همکاری بنده و اتهامات بابک زنجانی وجود نداشته است.

یک ال‌سی جعلی باعث اختلاف من و زنجانی شد

وی گفت: متأسفانه آنچه بازپرسی بنده با عنوان تحصیل مال از طریق نامشروع ارائه کرد، دستمزدم بوده است و درخصوص آگاهی اینجانب از اقدامات بابک زنجانی که یکی از دلایل اتهامی بنده است، لازم به توضیح است که در زمان همکاری با بابک زنجانی تماسی از شرکت نیکو با بنده گرفته شد و از من خواست تا به آنجا بروم که در ادامه یک فقره ال‌سی به مبلغ ۳۳۰ میلیون یورو به بنده نشان دادند و من به محض مشاهده آن ال‌سی متوجه شدم که به هیچ عنوان چنین رقمی گشایش اعتبار نشده است که در ادامه تماسی از بابک زنجانی دریافت کردم که به من گفت: آقای منفرد پایت را از گلیمت بیشتر دراز نکن که من در پاسخ گفتم من با اجازه و همکاری شما به آنجا رفتم. متهم زیباحالت منفرد خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی این‌جانب از جعلی بودن ال‌سی مذکور، سبب کدورت من با زنجانی شد و پیامک‌های پی‌درپی او با عناوین خائن و خیانت‌کار را دربر داشت که پس‌از‌آن دیگر با او ارتباطی نداشتم. این‌جانب درباره ال‌سی مورد اشاره طرف سؤال واقع شدم و بدون هیچ چشمداشت و الزامی بیان کردم، چنانچه درباره مبلغ دیگری که پی به عدم اصالت آن می‌بردم، قطعا اطلاع‌رسانی می‌کردم.

تهیه 2 بندر نفتی در چین

متهم افزود: درباره ثبت شرکت ایزوت و تهیه دو بندر نفتی در چین توسط این‌جانب لازم به توضیح است که میعانات گازی به جهت بوی بسیار بد و به دلایل زیست‌محیطی و خطراتی که دارد، هیچ کشوری چه در تحریم و چه غیرازآن حاضر به قبول اجاره‌دادن انبار برای آن نبوده و نیست که در موضوع سانچی نیز شاهد بودیم که چه حادثه‌ای در پی انفجار میعانات گازی رخ داد. متهم منفرد گفت: یک شب حدود ساعت سه صبح به وقت مالزی شماره‌ای ناشناس از سوئیس با من تماس گرفت که آقای زنجانی بود و درباره محصولی صحبت کرد و گفت که برای پنج فروند نفتکش معادل ۱۱ میلیون بشکه باید مخازن تهیه کنی که من گفتم اصلا اطلاعی از نفت ندارم که او گفت: خودش نیز اطلاعی ندارد. به‌هر‌حال قول پیگیری دادم و از روز بعد پیگیر این موضوع شدم که با پاسخ منفی مقامات مالزی مواجه شدم و علتی که مطرح می‌کردند، مربوط به مسائل زیست‌محیطی بود. او گفت: مراتب را فورا به اطلاع بابک زنجانی رساندم، غافل از اینکه او قراردادی در این زمینه امضا کرده بود و بر اساس توانایی‌های من در مالزی زیر بار این قرارداد رفته بود که نهایتا موفق شدم در چین این اقدام را انجام دهم.

آب در نفت نریختم

منفرد درباره اضافه‌کردن آب به میعانات نفتی هم گفت: این اتهام صرفا بر اساس گزارش‌های آقای مهدی شمس بوده است و دلیل دیگری وجود ندارد.او توضیح داد: بر اساس قرارداد از هشت محموله بار نفتی فقط نسبت به یک محموله ادعای وجود آب شده است اما برای این حرف هیچ‌گونه مدرک معتبر وجود ندارد و اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد، آن دو کشتی دریافت‌کننده و تحویل‌دهنده به‌هیچ‌وجه نباید از یکدیگر جدا شوند تا یک مرجع بین‌المللی به این موضوع رسیدگی کند. این در حالی است که کاپیتان تحویل‌گیرنده میعانات نفتی چنین ادعایی را مطرح نکرده و پس از بارگیری محموله از کشتی دریافت‌کننده جدا می‌شود. متهم منفرد افزود: البته شاید مطرح شود که پلمب مخازن شکسته شده است که باید گفت هزینه شکستن پلمب‌ها بسیار بیشتر از آن میزان آبی است که مورد ادعا بوده و به‌هیچ‌عنوان ارزش ندارد که بخواهند پلمبی را بشکنند. او گفت: هدف از طرح این ادعا جبران کسری میعانات در جا‌های دیگر است که توسط متهمان دیگر سعی شده این اتهام به من چسبیده شود.

مبالغ صرف امور شخصی شده است

نماینده دادستان نیز در نخستین جلسه دادگاه که در تاریخ 28 اردیبهشت 98 برگزار شد، گفته بود: متهم حذف اوراق پرونده بابک زنجانی با شرکای خود و با مراجعه به مدیران وزارت نفت و شرکت‌های زیرمجموعه، محموله‌های نفتی متعددی را بدوا به‌عنوان انبارداری و متقابلا به‌عنوان خرید در اختیار می‌گیرد که ارزش آن حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو بوده است. او ادامه داد: از طرفی با وساطت بانک مسکن، پارسیان و سرمایه مبلغ یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو از منابع ارزی بانک مرکزی که نزد بانک‌های خارج از کشور بوده، به بابک زنجانی پرداخت شده و جهت انجام تعهدات دولت به پیمانکاران پرداخت می‌شود. نماینده دادستان ادامه داد: بخشی از آن مبلغ به پیمانکاران پرداخت و مابقی صرف امور شخصی شده است و با تنظیم اسناد بانکی غیرواقعی چنین قلمداد می‌شود که این منابع نزد شرکت HK واریز می‌شود و با حمید فلاح‌هروی و انعقاد تفاهم‌نامه، سهام تعدادی از شرکت‌های وابسته به تأمین اجتماعی به ارزش حدودا چهار میلیارد یورو خریداری و ادعا می‌کند که وجه آن را از خارج کشور به حساب تأمین اجتماعی نزد بانک مسکن حواله کرده است. در جلسه دوم نیز اتهام این متهم مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای از شرکت HK به میزان یک میلیارد و 200 میلیون یورو و مشارکت در پول‌شویی به میزان یک میلیارد و 200 میلیون یورو اعلام شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری