کد خبر 354209

عرضه نفت ارزان برای مشتریان وفادار ونزوئلا

شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا ۶.۴ میلیون بشکه نفت با قیمت ارزان‌تر را به شرکت‌های روسی، چینی و هندی عرضه کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، یک مقام آگاه در شرکت PDVSA که مایل نبود نامش فاش شود به پلاتس گفت: ما سرگرم مذاکره درباره قراردادهای تحویل فوری سه محموله هر یک به حجم ۱.۸ میلیون بشکه نفت مری ۱۶ و یک میلیون بشکه نفت DCO تا ماه مه هستیم.

طبق اعلام شرکت PDVSA، یک محموله ۱.۸ میلیون بشکه‌ای نفت مری ۱۶ که قرار بود در ۲۴ تا ۲۶ آوریل در نفتکش "اسپرینگ اسپلندر" بارگیری شود برای ماه مه به عنوان فروش تک محموله‌ای برنامه‌ریزی شده است.

نفتکش "اسپرینگ اسپلندر" یک محموله نفت سبک نیجریه به میزان ۹۷۵ هزار بشکه را در پایانه خوزه در ایالت آنزوآتگویی تخلیه کرده بود. نفت نیجریه برای رقیق کردن نفت فوق سنگین ونزوئلا وارد شده بود.

بنا بر اعلام شرکت PDVSA، گریدهای نفتی ونزوئلا ۱۵ دلار در هر بشکه و ۱۷ دلار در هر بشکه ارزان‌تر از نفت برنت قیمت گذاری شده‌اند.

بر اساس گزارش پلاتس، قیمت‌ها خارج از معیارهای شرکت PDVSA برای بازارهای اروپایی و آسیایی است اما این شرکت درصدد کاهش سطح ذخایر نفت در پایانه‌های محموله‌ها و تداوم دادن به فعالیت پایانه‌ها و میادین نفتی است.

پلاتس برآورد کرده که تولید نفت ونزوئلا از ۱.۲۳ میلیون بشکه در روز در ژانویه به ۷۵۰ هزار و ۲۵۰ بشکه در روز در آوریل کاهش پیدا کرده است. با این حال تحریم‌های آمریکا که فروش نفت شرکت PDVSA را محدود کرده و دسترسی محدود این شرکت به نفتکش‌ها باعث شده است سطح ذخایر نفت افزایش پیدا کند.

این مقام شرکت PDVSA اعلام نکرد ۶.۴ میلیون بشکه نفت به چه شرکت‌هایی فروخته شده است.

با این حال شرکت روس‌نفت روسیه اخیراً اعلام کرده است از آمریکا برای تحویل نفت ونزوئلا به پالایشگاه هندی روس‌نفت معافیت دریافت کرده است زیرا این نفت تحت قراردادهای پیش پرداخت شده تحویل داده می‌شود.

شرکت PDVSA بدهی خود به روس‌نفت را از ۲.۳ میلیارد دلار در اواخر سال ۲۰۱۸ به ۱.۸ میلیارد دلار در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ کاهش داده است.

روس‌نفت در پروژه‌های متعددی با شرکت PDVSA شراکت کرده است. با این حال مجموع تولید شرکت PDVSA و شرکای خارجی این شرکت در منطقه اورینوکو بلت از ۷۶۴ هزار و ۱۰۰ بشکه در روز در آغاز آوریل تا هفته گذشته ۷۷ درصد کاهش نشان داد و به ۱۶۹ هزار و ۸۰۰ بشکه در روز رسید.

تحریم‌های آمریکا واردات نفت ونزوئلا به آمریکا و صادرات مواد رقیق کننده آمریکا به ونزوئلا را ممنوع کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا اول فوریه به شرکت‌های غیرآمریکایی سه ماه فرصت داد تا به معاملاتشان با شرکت PDVSA که شامل استفاده از سیستم مالی آمریکا است پایان دهند و به این ترتیب عملاً فروش نفت و محصولات نفتی ونزوئلا به دلار را ممنوع کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر