{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 351941

نخست وزیر عراق، گزارش های مربوط به معافیت عراق از اجرای تحریم های ضد ایرانی آمریکا در برابر اعطای امتیاز به شرکت اکسن موبیل آمریکا را رد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر عراق روز سه شنبه در کنفرانس خبری هفتگی خود، اخبار منتشر شده در خصوص معاف شدن کشورش از اجرای تحریم های ضد ایرانی آمریکا در برابر اعطای امتیاز سرمایه گذاری به شرکت اکسن موبیل آمریکا را نادرست خواند.

وی گفت: این که آمریکا پیشنهاد استثنا کردن عراق از تحریم های ایران را در برابر برخی امتیازات به شرکت آمریکایی فعال در عراق مطرح کرده باشد، صحت ندارد.

پیش تر برخی رسانه ها و منابع عراقی از مشروط کردن معافیت عراق از این تحریم ها در برابر اعطای امتیاز فعالیت و سرمایه گذاری به شرکت اکسون موبیل آمریکا و تلاش برای خودکفایی عراق در زمینه برق و بی نیازی از واردات از جمهوری اسلامی ایران خبر داده بودند.

این گمان بویژه پس از گفت و گوی تلفنی 'مایک پمپئو' وزیر امور خارجه آمریکا با عبدالمهدی روز شنبه گذشته درست یک روز پس از بازگشت وی از سفر اروپایی به آلمان و فرانسه و عقد قرارداد 14 میلیارد دلاری با زیمنس آلمان تقویت شد.

دفتر نخست وزیری عراق، کمک به افزایش فرصت های شغلی، توسعه بخش های حیاتی عراق و اهمیت افزایش تلاش دو طرف برای به نتیجه رساندن مذاکرات جاری و امضای توافق با شرکت اکسون موبیل برای توسعه بخش نفت و گاز عراق را از جمله محورهای مورد تاکید عبدالمهدی اعلام کرده بود.

در همین حال عبدالمهدی نخست وزیر عراق از ابتدای طرح تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران تاکید کرده بود که کشورش با تحریم های اقتصادی علیه ملت ها مخالفت است و بخشی از نظام تحریم ها علیه ایران نخواهد شد.

از سوی دیگر 'هیبت الحلبوسی' رئیس کمیسیون نفت و انرژی پارلمان عراق نیز امروز سه شنبه گفته بود که 'محمد الحلبوسی' رئیس پارلمان عراق در سفر اخیر خود به واشنگتن درخواست رسمی برای معاف شدن این کشور از تحریم های ضد ایرانی به دولت آمریکا داده بود اما برغم گذشت چند هفته از این درخواست، عراق تاکنون پاسخ رسمی دریافت نکرده است.

وی همچون تعداد دیگری از مسئولان حوزه های مختلف در عراق تاکید کرده بود که در صورت اجرای تحریم های یکجانبه آمریکا علیه مردم از سوی عراق، این کشور بویژه در تابستان پیش رو دچار یک 'فاجعه واقعی' خواهد شد.

'لوی الخطیب' وزیر برق عراق نیز روز پیش تر گفته بود که در پاسخ به درخواست آمریکایی برای قطع واردات گاز و برق ایران تاکید شده است این کشور دست کم تا سه سال دیگر به این واردات نیاز دارد.

این چندمین بار است که مقامات عراقی در واکنش به تحریم های ضد ایرانی و نیز فشارهای واشنگتن به بغداد، تاکید می کنند که فعلا امکان قطع واردات بویژه در زمینه برق و گاز از ایران نیست و بی نیازی از این واردات چند سال زمان می برد.

در حال حاضر عراق روزانه حدود 28 میلیون فوت مکعب گاز از ایران وارد می کند که گاز مورد نیاز تعدادی نیروگاه با حدود 2800 مگاوات برق تولیدی را تامین می کند.

انتظار می رود این مقدار واردات از اوایل ماه ژوئن میلادی (اواسط خرداد ماه) به 35 میلیون فوت مکعب در روز افزایش یابد تا میزان تولید برق به 3500 مگاوات افزایش یابد.

ایران نیز تامین روزانه 1200 مگاوات برق شبکه سراسری عراق را ادامه خواهد داد و با این حال مجموع برقی که عراق از ایران وارد می کند 4700 مگاوات می باشد که منجر به کاهش قابل توجه زمان خاموشی در فصل تابستان می شود.

کمبود برق و خاموشی های طولانی مدت که در روزهای پیک مصرف گاه به 12 تا 15 ساعت در شبانه روز می رسد از مهمترین مشکلات کنونی عراق است، امری که یکی از عوامل اعتراض اجتماعی گسترده در بصره در تابستان بود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری