کد خبر 345529

اردن روزانه ۱۰هزار بشکه نفت از عراق وارد می‌کند

اردن طبق قراردادی که در فوریه بسته شد به زودی روزانه ۱۰ هزار بشکه نفت از عراق وارد می کند.

 به گزارش بلومبرگ، اردن و بانک جهانی در مورد یک وام یک میلیارد دلاری برای کاهش بدهی‌های این کشور خاورمیانه و احیای اقتصاد آن مذاکره می کنند. اقتصاد اردن با ورود بیش از یک میلیون پناهنده سوری تحت فشار است .

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، عمر رزاز، نخست وزیر اردن در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد گفت:« دولت اردن برای کاهش بار سنگین بدهی خود از چندین روش مثل وامهای آسان یا تمرکز بر تحریک رشد اقتصادی استفاده می کند». وی افزود اردن به دنبال تسهیلاتی 30 ساله با بانک جهانی و یک نرخ سود 4 درصد است .

اردن که بدهی عمومی آن 39.5 میلیارد دلار تقریباً برابر تولید اقتصادی آن است، با افزایش قیمت جهانی کالاها ضربه خورد . آمریکا سال گذشته متعهد شد 6 میلیارد دلار طی 5 سال به این کشور کمک کند یعنی بیشتر از سالانه یک میلیارد دلار .

جنگ های منطقه ای به اقتصاد اردن آسیب رساند و نرخ بیکاری بالا باعث نارضایتی هایی شد. باز شدن مجدد اخیر مرز اردن با عراق پس از خروج نظامیان داعش از منطقه باعث 13.6 درصد افزایش سالانه صادرات اردن در سه ماهه اول 2019 شد .

رزاز گفت:« ما با افزایش صادرات سعی در پیشبرد رشد اقتصادی داریم». وی گفت این دو کشور همچنین قصد دارند شبکه های الکتریکی خود را به هم متصل کنند و یک منطقه صنعتی در نزدیک مرز بسازند .

اردن طبق قراردادی که در فوریه بسته شد به زودی روزانه 10 هزار بشکه نفت از عراق وارد می کند. رزاز گفت طرح خط لوله نفت از شهر بصره در عراق به عقبه در اردن طی سه سال آینده اجرا می شود .

بیشتر بخوانید
ارسال نظر