{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 326508

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

بنابرآمار منتشرشده ازسوی لوییدز، پس از اعمال تحریم‌های آمریکا،صادرات نفت ایران در ماه نوامبر به کمتر از یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت. این درحالی است که ترس از افزایش قیمت نفت و همچنین اقدام متقابل تهران، ایالات متحده را بر سردوراهی برای تشدید تحریم‌های نفتی ایران قرار داده است.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ با شروع تحریم های یک جانبه از سوی آمریکا که صارات و فروش نفت ایران را هدف قرارداده است، در آمارهای منتشرشده ازسوی موسسه لوییدز، صادرات نفت ایران در ماه نوامبر کمتر از یک میلیون بشکه در روز ثبت شده است.

باتوجه به گزارش شیپینگ واچ، این افت صادرات همچنین نشان دهنده کاهش قابل ملاحظه در مقایسه با ماه ژانویه سال گذشته است که ایران، به گفته رسانه ها روزانه 2.5 میلیون بشکه نفت خام صادر کرده است. همچنین گفتنی است مطابق با گزارش های منتشر شده، واردات نفت خام از سوی کشورهای آسیایی مانند چین، هند، ژاپن و کره جنوبی به پایین ترین سطح پنج ساله اخیر کاهش یافته است.

گفتنی است بازار نفت درپی انتشار اخبار مثبت ومنفی، معاملات ناپایداری را در سال جدیدآغاز کرد. خبر افزایش تولید نفت ایالات متحده همراه با کاهش تولید در آسیا، به دلیل جنگ تجاری، همراه با نگرانی های عمومی در مورد کند شدن رشد اقتصادی پایین تر، موجب کاهش قیمت نفت در حدود 1 درصد از روز اول آغاز به کار بازارهای جهانی شد.

برخی کارشناسان نفتی بر این عقیده اند که ادامه یافتن تحریم ها می تواند در طول سال جدید صادرات نفت ایران را به صفر کاهش دهد، اما طبق گزارش های لوییدز، بعضی از مفسران بخش نفت نیز پیش‌بینی کرده اند که تهران احتمالا به منظور جلوگیری از محدودیت ها اقدام خواهد کرد.

از سویی دیگربه دلیل معافیت شش ماهه هشت کشور از جمله چین و هند در خرید نفت ازایران، انتظار می رود صادرات نفت ایران از دسامبر و اوایل سال جاری افزایش یابد. پس از اینکه به دلیل افت یکباره فروش نفت ایران در ماه نوامبر، قیمت نفت سر به افزایش گذاشت، ایالات متحده به دلیل ترس از ادامه روند صعودی قیمت نفت، به هشت خریدار اصلی نفت ایران برای یک دوره 180 روزه معافیت از تحریم داد.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    زرت اقتصاد که اول سال در رفت. با این داستان دیگه باید منتظر چی باشیم؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری