کد خبر 324007

عراق و کویت روی برداشت از میادین مشترک نفتی تفاهم کردند

رسانه‌های عراقی و کویتی روز یکشنبه به نقل از وزیر نفت عراق نوشتند که کشورش و کویت بر سر انتخاب یک شرکت بین المللی مشاوره‌ای برای بررسی مطالعاتی در مناطق نفتی مرزی به تفاهم رسیده‌اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، رسانه های عراقی و کویتی نوشته اند که «ثامر الغضبان» این اظهارات را امروز (یکشنبه) در حاشیه نشست وزیران نفت کشورهای عربی صادر کننده نفت (اواپک) در کویت عنوان کرده است.
الغضبان گفته است که شرکت مشاوره ای به بررسی مطالعاتی در دو منطقه مرزی بین عراق و کویت می پردازد و براساس نتایج مطالعات به دست آمده، در مورد برداشت از میادین مشترک به نحوی که برای دو کشور سودآور باشد، سیاستگذاری صورت می گیرد.
وزیر نفت عراق به شرکتی مشاوره ای که قرار است این بررسی ها را انجام دهد اشاره نکرده اما گفته است که این شرکت یکی از شرکت معروف بین المللی در حیطه مشاوره و کار مطالعات نفتی است.
عراق در دوره دولت «حیدر العبادی» مذاکرات خود را پیرامون برداشت از میادین نفتی مشترک با کویت آغاز کرد که تاکنون تمامی این مذاکرات بین دو کشور بشکل محرمانه صورت گرفته است.
یک فرمان امیری توسط دولت کویت در سپتامبر 2017 پرده از بخشی از این مذاکرات برداشت بدون اینکه به نام شرکت بین المللی مشاوره ای که کار مطالعاتی در مرزهای دو کشور انجام می دهد، اشاره شود.
طبق این فرمان، مطالعات شامل دو میدان نفتی «الرتقه» و «العبدلی» در شمال کویت و «صفوان» و «الرمیله» در جنوب عراق است.
براساس پاره ای گزارش ها پیش بینی می شود که مناطق مرزی دو کشور در برگیرنده منابع بزرگی از نفت خام باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر