کد خبر 323282

ادعای موسسه سعودی؛

بدون اتحاد روسیه-اوپک نفت ۳۰۰دلاری می‌شود

بدون وجود سازمان کشورهای صادرکننده سوخت(اوپک) و همکاری روسیه با این سازمان، جهان احساس ایمنی از اختلالات در عرضه نفت و شوک‌های دیگر تهدیدکننده تثبیت بازار را، از دست خواهد داد.

به گزارش راشاتودی، طبق ادعای اتاق فکر مستقل سعودی، بدون وجود سازمان کشورهای صادرکننده سوخت(اوپک) و همکاری روسیه با این سازمان، جهان احساس ایمنی از اختلالات در عرضه نفت و شوک‌های دیگر تهدیدکننده تثبیت بازار را از دست خواهد داد و قیمت‌ها تا ۳۰۰ دلار هم نوسان خواهد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، آدام سمینسکی، رییس مرکز تحقیقات و مطالعات ملک عبداله، با تاکید بر اهمیت اقداماتی که اوپک انجام داده است، به روزنامه‌نگاران در ریاض گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد در سال‌های ۲۰۱۱-۲۰۱۲ که لیبی با اختلال شدید در عرضه خود روبرو شد، قیمت نفت خام می‌توانست تا ۲۰۰ دلار در هر بشکه هم بالا برود.

این اتفاق آن موقع می‌توانست رخ دهد و حالا هم امکان روی دادن آن وجود دارد.

خبرگزاری تاس روسیه از سیمسنسکی، نقل قول می‌کند: اگر به خاطر تصمیماتی که روسیه و عربستان سعودی، به عنوان بخشی از همکاری‌های اوپک پلاس،اتخاذ کردند، نبود،در سال ۲۰۱۸ هم ما به راحتی می‌توانستیم شاهد بالا رفتن قیمت نفت تا ۳۰۰ دلار باشیم.

این مقام سعودی با تاکید بر این که حدود ۷۰ درصد از ظرفیت‌های اضافه شده اوپک، توسط عربستان سعودی انجام شده است، گفت: این سازمان یکی از مهم‌ترین نهادهایی است که به عنوان عرضه‌کننده نهایی عمل می‌کند.

مرکز مطالعات و تحقیقات سوخت ملک عبداله در ریاض، بر تحقیقات مستقل در زمینه اقتصاد سوخت جهان تمرکز دارد. ماه گذشته وال‌استریت ژورنال گزارش داد که این اتاق فکر، در مورد تاثیر احتمالی فروپاشی سازمان ۶۰ ساله اوپک، بر بازارهای نفت، تحقیق می‌کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر