کد خبر 323277

۴۰حلقه چاه جدید در میدان نفتی مجنون عراق حفر می‌شود

ثامر الغضبان وزیر نفت عراق از امضای قرارداد برای حفر ۴۰ حلقه چاه نفتی جدید در میدان مجنون در استان بصره (جنوب) خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وزارت نفت عراق روز چهارشنبه در اطلاعیه ای ضمن اعلام این خبر افزود: میدان نفتی مجنون از میادین عظیم و ظرفیت بالا برای تولید نفت است و برای بهره برداری بهتر از آن دو قرارداد یکی جهت توسعه چاههای نفتی و دیگری ارزیابی زمین شناسی منطقه میان شرکت نفت بصره و شرکت اکتشافات نفتی بسته شده است. 
اطلاعیه افزود: اجرای این طرح ها سبب افزایش قابل توجه ظرفیت تولید و نیز میزان درآمد نفتی عراق خواهد شد. 
وزیر نفت عراق پیش تر در مصاحبه‌ای از برنامه بغداد برای افزایش ظرفیت صادرات نفت این کشور به روزانه 8.5 میلیون بشکه طی سال‌های آتی خبر داده بود. 
وی افزایش ظرفیت را «اولویت نخست» خود دانسته و گفته بود: گفتگوهایی با شرکت‌های بین‌المللی صورت گرفته و اکنون در آستانه توافقی در این زمینه هستیم. این موضوع را بزودی حل و فصل خواهیم کرد.
وی تصریح کرد که هدف کوتاه مدت بغداد، رسیدن به ظرفیت تولید روزانه 5 میلیون بشکه در سال 2019 است و او انتظار دارد صادرات این کشور هم میانگین 3.8 میلیون بشکه در روز برسد.
هم اکنون صادرات نفت عراق روزانه بیش از 3 میلیون و 400 هزار بشکه است.
وی ادامه داد که بغداد پیشنهادهایی از سوی سه پیمانکار خارجی برای ساخت یک تاسیسات بزرگ تصفیه آب (مربوط به صنعت نفت) دریافت کرده است و او انتظار دارد این پروژه چند میلیارد دلاری از اوایل سال 2019 آغاز شود.
وزیر نفت عراق همچنین گفته بود که خط لوله‌های کرکوک – جیحان (ترکیه) و بصره - عقبه (اردن) نقش مهمی در برنامه‌های دولت این کشور ایفا خواهند کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر