کد خبر 317774

فازهای گازی ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی وارد مدار تولید می‌شود

مجری طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس‌جنوبی با اشاره به راه‌اندازی دو سکوی این فازهای گازی تا پایان دی ماه گفت: با وارد مدار شدن سکوهای گازی فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش در زمستان از این سکوها تولید می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، فرهاد ایزدجو شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران در عسلویه با اشاره به پیشرفت  92 درصدی فازهای گازی بخش‌های فراساحلی و پالایشگاهی 22 تا 24 پارس جنوبی اظهار داشت: با وارد مدار شدن سکوهای دو گانه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی روزانه یک‌میلیارد فوت مکعب گاز ترش از موقعیت مخزن پارس جنوبی در خلیج فارس برای تأمین سوخت زمستانی کشور برداشت می‌شود.

وی، از راه‌اندازی دو سکوی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی تا پایان دی ماه خبرداد و افزود: میزان پیشرفت طرح توسعه فازهای 24-22 پارس جنوبی در هر دو بخش فراساحلی و پالایشگاهی 92 درصد است.

مجری طرح توسعه فازهای 22 تا 24 پارس‌جنوبی پیشرفت بخش پالایشگاهی این فازهای را  93.4 درصد دانست و تصریح کرد:پیشرفت سکوهای گازی  94 درصد، حفاری چاههای دریایی 87 درصد و  خطوط لوله انتقال گاز از دریا به خشکی  91 درصد است.

ایزدجو  از تکمیل حفاری چاه‌های گاز فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی خبرداد و بیان کرد: عملیات حفاری شش حلقه چاه برای هر یک از سکوهای گازی این بخش شامل دو سکوی 22 و 24A ، تکمیل شده است.

وی تکمیل عملیات مشبک کاری چاههای سکوی فاز 22 پارس جنوبی را مورد اشاره قرار داد و گفت:با برنامه‌ریزی عملیات راه‌اندازی نخستین عرشه دریایی فاز 22 پارس جنوبی با استفاده از شناور ابوذر 1200 آغاز و پیش بینی می‌شود دریافت گاز ترش از موقعیت سکوی اصلی 22 در نیمه نخست دی ماه آغاز شود.

مجری طرح توسعه فازهای 22 تا 24 پارس‌جنوبی از بارگیری  عرشه دریایی این فازهای گازی خبرداد و بیان کرد:با اتمام عملیات مشبک کاری چاههای گازی موقعیت سکوی فاز های یاد شده در چند روز آینده، عرشه دریایی 24A آماده بارگیری و انتقال به موقعیت دریایی خود در خلیج فارس می‌شود.

ایزدجو افزود: به بهره‌برداری از سکوی اقماری 24A تا پایان دی ماه روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش در زمستان  از فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی تولید می‌شود.

وی از اتمام  عملیات خطوط لوله انتقال گاز ترش از سکوی اقماری 24A به سکوی اصلی 22 و انتقال گاز از سکوی اصلی 22 به پالایشگاه این طرح خبرداد و تصریح کرد: مراحل اتصال نخستین خط لوله دریایی این طرح به پالایشگاه فاز 24-22 به اتمام رسیده و پس از راه‌اندازی سکو به بهره‌برداری می‌رسد.

مجری طرح توسعه فازهای 22 تا 24 پارس‌جنوبی با بیان اینکه ردیف‌های اول و دوم شیرین سازی گاز پالایشگاه فاز 24-22 در مدار تولید قرار دارند خاطرنشان کرد: پس از راه اندازی دو سکوی یادشده، دریافت گاز ترش از فازهای 6، 7 و 8 قطع و پالایشگاه، گاز ترش سکوهای 22 و 24A را دریافت می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر