کد خبر 308870

سهمیه بنزین را به خانواده ها بدهید نه خودروها

در حالی که موضوع سهمیه بندی مجدد بنزین و احیای کارت سوخت قطعی شده است و طبق شنیده ها طی امسال اجرایی خواهد شد، اتاق بازرگانی با تهیه و ارسال طرحی به دولت خواستار تعلق گرفتن یارانه بنزین و پرداخت یارانه ۲۵۰ هزار تومانی به خانواده ها شده است.

به این ترتیب کسانی که خودرو ندارند هم از یارانه بنزین منتفع می شوند.به گزارش مهر، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران  ضمن اشاره به جزئیات طرحی که از سوی این نهاد خصوصی به دولت ارائه شده است، اظهار کرد: ما در گذشته به هر خودرو ۶۰ لیتر بنزین با نرخ یارانه‌ای می‌دادیم؛ اما اکنون به جای ۶۰ لیتر بنزین، می‌توانیم یارانه ۲۵۰ هزار تومانی نقدی برای حمل و نقل با استفاده از ساز و کار کارتی که یارانه نقدی به آن واریز می‌شود، به هر خانوار پرداخت کنیم یعنی به جای این که بنزین را به هر خودرو بدهیم، به خانوار بدهیم. نکته مهم درباره پرداخت یارانه بنزین، شیوه توزیع آن است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، به گفته وی، در روش فعلی، افراد ثروتمند نسبت به قشرهای متوسط و ضعیف جامعه از یارانه سوخت بیشتری برخوردار هستند؛ به این معنا که هر چقدر فرد پولدارتر و در دهک بالای درآمدی باشد، مصرف بنزین اش هم بیشتر است و از این یارانه بیشتر استفاده می‌کند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا در این زمینه با وزارت نفت هم رایزنی‌ شده است؟ گفت: این پیشنهاد به وزارت نفت هم ارسال شده است. وی تاکید کرد: مزیت بزرگ اجرای این طرح صرفه‌جویی در مصرف سوخت است. از سوی دیگر طبقات محروم از این طرح بهره می‌برند و آن هایی که خودرو ندارند، یارانه بنزین دریافت می‌کنند؛ ضمن این که آلودگی هوا نیز کاهش می‌یابد. به گفته وی آثار تورمی این طرح (ناشی از افزایش قیمت بنزین آزاد) هم در بلندمدت ناچیز است.

سامانه احیای کارت سوخت آماده شده است

در این باره، میرزایی عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: سامانه احیای کارت سوخت توسط وزارت نفت آماده شده و هر تصمیمی که دولت بگیرد اجرا یی می شود. به گزارش خانه ملت، وی در تشریح چگونگی دریافت کارت توسط افرادی که کارت خود را گم کرده اند، بیان کرد: وزارت نفت در آینده اعلام می کند که افراد چگونه کارت های سوخت جدید را دریافت کنند. خادمی دیگر عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز با تایید دونرخی شدن بنزین گفت: احتمالا سامانه هوشمند کارت سوخت در چند ماه آینده فعال می‌شود. به گزارش تسنیم خادمی نرخ سهمیه ای را همان هزار تومان اعلام کرد اما درباره نرخ آزاد گفت: با توجه به این که حداقل‌ها برای نیاز مردم با کارت سوخت تامین می شود، بنابراین دست دولت برای قیمت‌گذاری نرخ دوم باز است.

روزانه 20 تا 40 میلیون لیتر سوخت، قاچاق می شود

همزمان پایگاه اطلاع رسانی دولت در کلیپ کوتاهی که منتشر کرده، میزان قاچاق سوخت (اعم از بنزین و گازوئیل) به خارج از کشور را ۲۰ تا ۴۰ میلیون لیتر در روز اعلام کرد. در این کلیپ به قیمت 14 هزار تومانی هر لیتر بنزین در ترکیه به عنوان علت این موضوع اشاره شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر