کد خبر 307389

رکورد بهای نفت اقتصاد آمریکا را با چالش مواجه کرد

در فاصله کمتر از یک ماه مانده تا شروع تحریم های وعده داده شده آمریکا برای محدود کردن فروش نفت ایران، بالارفتن قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی موجب شد تا اقتصاد آمریکا و کشورهای غربی با مشکل روبرو شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اطلاعات، در آستانه شروع تحریم های ایران، قیمت جهانی نفت از ۸۰ دلار در هر بشکه فراتر رفته و نرخ حامل های انرژی نظیر بنزین و گازوئیل در آمریکا و اروپا به نحو قابل توجهی بالا رفته است. قیمت نفت اوپک نیز هفته پیش از هشتاد دلار در هر بشکه فراتر رفت.

افزایش تقاضای خرید نفت در بازارهای جهانی به سبب نگرانی کشورهای غربی از احتمال کمبود عرضه در دوره تحریم های ایران باعث شده تا قیمت نفت خام سنگین ایران هم به بالاترین رکورد قیمت خود در ۴ سال اخیر برسد.

به گزارش شانا، قیمت هر بشکه نفت خام سنگین ایران در هفته منتهی به پنجم اکتبر ۸۰ دلار و ۸۶ سنت برای هر بشکه معامله شد، در حالی که بهای آن در هفته پیش از آن (هفته نخست مهر) ۷۸ دلار و ۷۷ سنت برای هر بشکه بود.

قیمت نفت خام سنگین ایران همچنین نسبت به مدت مشابه پارسال بشکه ای ۲۷ دلار و ۵۹ سنت رشد را نشان می‌دهد. از طرف دیگر با وجود احتمال آغاز تحریم های ایران، بسیاری از شرکای آسیایی و اروپایی کشورمان اعلام کرده اند که همچنان خواستار ادامه خرید نفت از ایران هستند.

به گزارش ایسنا، “چاندرا گارگ” یکی از مقامات وزارت دارایی هند به کانال خبری CNBCتی وی ۱۸ گفت: “دارمندرا پرادهان” وزیر نفت هند این پیام را فرستاده که کشورش به خرید نفت ایران ادامه خواهد داد.هند سرگرم مذاکره برای حذف دلار آمریکا در معاملات نفت با روسیه، ونزوئلا و ایران و استفاده از روپیه هند یا انجام معاملات نفتی برمبنای توافقات تهاتری است. هند دومین مشتری بزرگ نفت ایران پس از چین است و انتظار می‌رود خرید نفت ایران را تحت فشار آمریکا کاهش دهد، اما بعید است واردات نفت ارزان ایران را که برای پالایشگاه‌های این کشور مناسب‌تر هستند، به‌طور کامل متوقف کند.

هند خواهان ادامه واردات نفت از ایران است، زیرا در شرایطی که دولت هند با قیمت‌های بالاتر نفت و سقوط ارزش روپیه دست و پنجه نرم می‌کند و با افزایش هزینه واردات انرژی مواجه شده، تهران تخفیف‌ها و مشوق‌های چشمگیری برای خریداران هندی عرضه می‌کند، اما آمریکا همچنان اصرار دارد که خریداران نفت ایران واردات‌شان را به صفر برسانند.

مقامات هندی هفته گذشته اعلام کردند امیدوارند هند بتواند از آمریکا معافیت بگیرد، زیرا خرید نفت ایران را به‌میزان قابل توجهی کاهش داده است. آمریکا اواخر هفته گذشته سیگنال‌هایی را برای بررسی معافیت برای خریداران نفت ایران مخابره کرد. چین و کره جنوبی هم کمافی السابق خواستار تداوم خرید نفت از ایران هستند. از سوی دیگر، وزیر دارایی ژاپن هم از وزیر خزانه داری امریکا خواسته است که این کشور از تحریم‌های امریکا علیه صنعت نفت ایران معاف شود.

این درحالیست که بر خلاف تبلیغات رسانه های غربی، میزان صادرات نفت ایران در ماههای اخیر چندان کاهش نیافته و همچنان در سطح مطلوبی است.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: میزان صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر(شهریور) به ۶۳ر۱ میلیون بشکه در روز رسیده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد هم اینک ظرفیت مازاد تولید در جهان کمتر از ۲ درصد تقاضای جهانی است و احتمال کاهش بیشتر وجود دارد. این فشار برای مدتی با ما خواهد بود و احتمالا با قیمت‌های بیشتر همراه خواهد شد. با این حال ما نگران تبعات منفی آن بر اقتصاد جهانی هستیم.

بر اساس این گزارش تولید نفت ایران ماه گذشته فقط ۱۸۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۵ر۳ میلیون بشکه در روز رسیده است.

از طرف دیگر میزان صادرات نفت ایران هم اینک به ۶۳ر۱ میلیون بشکه در روز رسیده است که ۸۰۰ هزار بشکه در روز از بالاترین میزان در سه ماهه دوم ۲۰۱۸ کمتر است.کارشناسان بر این باورند که این کاهش عرضه می تواند تداوم رشد قیمت جهانی نفت را در پی داشته باشد و فشار زیادی به اقتصاد کشورهای غربی و بخصوص آمریکا وارد کند.

گزارش های دریافتی حاکیست که ظرف سه هفته اخیر قیمت بنزین و گازوئیل در آمریکا صعودی بوده و با توجه به نزدیک شدن فصل سرما، احتمال تداوم افزایش قیمت نفت و فرآورده های وابسته وجود دارد.

گزارش خبرنگار ما حاکیست که بهای بنزین در آمریکا ظرف دو هفته اخیر با ۳۵ سنت افزایش نسبت به قبل، به حدود ۳ دلار در هر گالن رسیده است که تداوم این وضع می تواند باعث نارضایتی مصرف کنندگان در آمریکا شود.

از طرف دیگر بررسی های اخیر نشان می دهد که صادرات نفت ایران بسیار بیشتر از آمارهای اعلام شده از سوی برخی مراکز ردیابی تانکرهای نفتی است.

به گزارش نشریه فوربس، دولت آمریکا نسبت به افزایش قیمت نفت و بنزین در ایالات متحده در نتیجه تحریم بخش نفت و گاز ایران نگران است؛ البته دولت ترامپ اعلام کرده که در حال بررسی معافیت‌های تحریم واردات نفت خام ایران برای برخی از کشورهای بزرگ وارد کننده نفت است. دولت ترامپ باید نگران میزان نفت ایران باشد که همچنان در بازار جهانی وجود دارد و حتی بعد از اعمال تحریم ها در چهارم نوامبر هم ادامه خواهد داشت.

بر همین اساس، داده های جدید از صادرات نفت ایران در ماه گذشته میلادی یعنی سپتامبر نشان می دهد که صنعت نفت ایران همچنان مستحکم به کار خود ادامه می دهد؛ ضمن اینکه گزارش ردیابی تانکرهای نفتی حاکی از آن دارد که صادرات نفت ایران به بسیاری از مقاصد خیلی بیشتر از آنچه است که تصور می شود.

وب سایت TankerTrackersیک سرویس آنلاین برای رصد تانکرهای نفتی در سرتاسر جهان است که معمولا این کار را از طریق ماهواره انجام می‌دهد. این سرویس آنلاین صادرات و ذخیره نفت ایران را از سال ۲۰۱۵ میلادی رصد کرده است. واردات نفت ایران به هند بین ماه اوت تا سپتامبر تقریبا بدون تغییر باقی مانده است. هند به عنوان دومین مشتری بزرگ نفتی ایران در این بازه زمانی ۹۷ر۱۴ میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده که این یعنی کاهش قابل توجهی در صادرات نفت ایران به هند صورت نگرفته است.

بر پایه این گزارش، حرکت صادرات نفت ایران به آن اندازه ای که رسانه ها می گویند کاهش پیدا نکرده و صادرات ایران در ماه سپتامبر حداقل ۲ میلیون بشکه در روز بوده که در حقیقت به نسبت ماه اوت افزایش نشان می دهد.

در همین حال روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارش اخیر خود با اشاره به تصمیم دولت آمریکا برای قطع کردن ارتباط سوئیفت با ایران نوشت: اگردولت ترامپ بخواهد علیه سوئیفت اقدامی کند، باید با احتیاط عمل کند، زیرا تهدید سوئیفت سیستم مالی جهانی را به هم می‌ریزد و مشکلات تجاری کشورهای غربی را تشدید می کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر