{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 283144

شبکه فرانس ۲۴:

شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ روز چهارشنبه در گزارشی با اشاره به تلاش واشنگتن برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، هشدار داد که با وجود افزایش ظرفیت برخی کشورهای تولید کننده نفت، بهای طلای سیاه در بازارهای نفتی در ماه های آینده همچنان ادامه دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، مجری شبکه فرانس 24 در ابتدای این گزارش، گفت: دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با وجود مخالفت های جهانی از توافق هسته ای با ایران خارج شد و در نظر دارد تحریم های جدیدی علیه این کشور تصویب و اعمال کند. یکی از تحریم هایی که به شدت اقتصاد ایران را آزار خواهد داد، تحریم نفتی است. ترامپ در نظر دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند و برای رسیدن به این هدف، وزیر خارجه و وزیر خزانه داری آمریکا در هفته گذشته با سفر به چند کشور، هماهنگی های لازم را در این جهت آغاز کرده اند. 
'لین ریفه' کارشناس امور نفتی در این باره گفت: ایران یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده و صادر کننده نفت در جهان است. این کشور (ایران) یکی از اعضای فعالی اوپک است که در حال حاضر صادرات نفتش روزانه بیش از سه میلیون و هشتصد هزار بشکه است. 
وی گفت: همچنین صادرات مواد پتروشیمی یکی دیگر از مهمترین منابع ارزی ایران است که اقتصاد ایران مانند سالهای گذشته همواره به آن متکی بوده است. 
در واقع باید گفت که رئیس جمهور ترامپ با دنبال کردن طرح 'نفت صفر'، به دنبال آن است که پاشنه آشیل اقتصاد ایران را هدف قرار دهد. 
اما نتایج ژئوپولیتیک این اقدامات واشنگتن چه بوده است؟ 
ما در چند هفته گذشته شاهد روند افزایشی قیمت نفت در بازارهای جهانی بودیم. حتما هفته گذشته هر بشکه نفت خام در بازارهای جهانی بیش از 80 دلار داد و ستد شد که این قیمت در چند سال گذشته بی سابقه بوده است. 
وی افزود: بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران نفتی بر این باورند که روند افزایشی قیمت نفت در بازارهای جهانی در ماه های آینده نیز ادامه خواهد یافت. 
مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده است که از جمله می توان به گزارش های بانک آمریکایی 'مورگان استنلی' اشاره کرد. بر اساس این گزارش، بهای هر بشکه نفت خام در نیمه دوم سال جاری میلادی به حدود 90 دلار خواهد رسید و این بر خلاف تلاش های برخی کشورها از جمله عربستان سعودی، روسیه، کویت و امارات عربی متحده برای افزایش تولید روزانه خود است. 
این کارشناس نفتی گفت: بدون شک با به صفر رسیدن صادرات نفت ایران، میزان نفت تولیدی کشورهای یاد شده نمی تواند سرمایه گذاران نفتی را مطمئن به ثبات در بازار کند و پیش بینی می شود در ماه های گذشته قیمت نفت همچنان افزایش یابد. 
مجری پرسید: همانگونه که روزها شاهد آن هستیم، توافق هایی میان آمریکا و عربستان انجام شده است تا شکاف فقدان نفت ایران در بازارهای جهانی احساس نشود. آیا آمریکا می تواند همه کشورها را متقاعد کند که از ایران نفت خریداری نکنند؟ 
'لین ریفه' پاسخ داد: کار بسیار مشکلی است چرا که بسیاری از کشورهای جهان از جمله هند، چین، کره جنوبی و ترکیه به نفت ایران وابسته هستند و مطمئنا کشوری مانند چین که بزرگترین مصرف کننده نفت ایران است، به این سادگی ها زیر بار تهدیدهای آمریکا نمی رود و از آن به عنوان برگ برنده ای برای مذاکرات تجاری خود با واشنگتن استفاده خواهد کرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری