کد خبر 271786

افزایش قیمت نفت در پی تداوم کاهش تولید اوپک

قیمت نفت روز سه‌شنبه تحت تاثیر عواملی از جمله ادامه کاهش تولید اوپک اندکی افزایش یافت.

به گزارش رویترز، بهای معاملات آتی نفت برنت ۱۴ سنت نسبت به قیمت نهایی روز دوشنبه افزایش یافت و به ۷۸.۳۷ دلار در هر بشکه رسید. برنت روز گذشته تا رکورد ۷۸.۵۳ دلار پیش رفته بود که بالاترین حد در سه سال و نیم اخیر بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۱۳ سنت افزایش یافت و به ۷۱.۰۹ دلار در هر بشکه رسید و با بالاترین رکوردش از نوامبر سال ۲۰۱۴ فاصله چندانی نداشت.

بازارهای نفت تحت تاثیر توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک که از ابتدای سال ۲۰۱۷ به اجرا درآمده است، محدودیت عرضه پیدا کرده‌اند.

به گفته تحلیلگران، ظهور تهدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تقاضای قوی برای نفت، از بالا بودن قیمت‌ها حمایت کرده‌اند.

به گفته ویلیام اولاگلین، تحلیلگر سرمایه‌گذاری در شرکت "ریوکین سکیوریتیز"، تعهد عربستان و سایر اعضای اوپک برای کاهش تولید از عوامل مهم در حمایت از بالا بودن قیمتها بوده است.

محدود شدن عرضه به بازار، مازاد عرضه جهانی را که سبب ریزش قیمت‌ها از بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۴ به حدود ۳۰ دلار در اوایل سال ۲۰۱۶ شده بود، از بین برده است.

آماری که از سوی اوپک منتشر شد، نشان داد ذخایر نفت در کشورهای صنعتی عضو سازمان OECD در مارس به ۹ میلیون بشکه بالای میانگین پنج ساله رسید که در مقایسه با ۳۴۰ میلیون بشکه بالای میانگین پنج ساله در ژانویه سال ۲۰۱۷ افت چشمگیری نشان می دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر