کد خبر 268793

روسیه:پروژه واحد دوم نیروگاه هسته ای بوشهر پیشرفت کرده است

شرکت اتم استروی اکسپورت پیمانکار اصلی نیروگاه هسته ای بوشهر از پیشرفت در واحد دوم این پروژه خبر داد و اعلام کرد که روز سوم ماه می (امروز) در محدوده واحد دوم نیروگاه هسته ای بوشهر کار محکم کردن (کوبیدن) زمین محل ساخت راکتور آغاز شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، شرکت اتم استروی اکسپورت پیمانکار اصلی نیروگاه هسته ای بوشهر (وابسته به شرکت دولتی روس اتم) امروز در بیانیه ای که در پایگاه اینترنتی اتم استروی اکسپورت منتشر شده به اهمیت کوبیدن زمین محل احداث راکتور دوم نیروگاه هسته ای بوشهر اشارره کرد و ، افزود: این اقدام آغازگر مرحله مهم بتون ریزی واحد دوم نیروگاه بوشهر است که برای سه ماهه سوم سال 2019 برنامه ریزی شده بود. 
در بخش دیگری از این بیانیه توضیح داده شده است: این مرحله یکی از اقدام های مقدماتی ساخت نیروگاه هسته ای است که برای کاهش نشست ساختمان و زیرساخت های نیروگاه و تامین استحکام آن در تاثیرات احتمالی زمین لرزه ضروری است. 
«پس از اقدامات موفق در ماه مارس 2018 در محدوده واحد دوم نیروگاه هسته ای بوشهر برای محکم کردن زمین به شیوه توربو جت و کسب نتایج مثبت آزمایش ها، مجوز برای اقدامات صنعتی تحکیم زمین در محل راکتور دوم نیروگاه بوشهر صادر شد.» 
این بیانیه ادامه داد: آغاز اقدامات در محل گود ویژه واحد سوم نیروگاه هسته ای بوشهر برای سال 2018 برنامه ریزی شده است و این روند مطابق با برنامه زمانی پیش می رود.
بر اساس این گزارش، کلنگ زنی ساخت واحد 2 نیروگاه اتمی بوشهر 20 شهریور ماه 95 صورت گرفت و در 23 اسفند همان سال عملیات خاکبرداری آغاز و تاکنون حدود 100 متر مکعب خاکبرداری صورت گرفته است.
تولید برق هسته ای از واحد نخست نیروگاه بوشهر سال 2012 به ظرفیت کامل اسمی رسید و سال بعد هم به سفارش دهنده ایرانی تحویل شد. 
 براساس برنامه ای که پیشتر اعلام شده بود، سال 2024 دومین واحد نیروگاه بوشهر به صورت روشن تحویل ایران می شود و سال 2026 نیز برق سومین نیروگاه وارد شبکه انتقال انرژی خواهد شد که در مجموع توان تولید برق هسته ای با یک هزار مگاوات نیروگاه اول، به بیش از سه هزار و 100 مگاوات افزایش خواهد داد. 

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر