کد خبر 267513

رکوردزنی قیمت نفت ایران در ۲۰۱۸

قیمت نفت سبک ایران در مرز ۷۰دلار/ افزایش ۱.۸دلاری میانگین قیمت نفت ایران

قیمت نفت خام سبک ایران در چهارمین ماه سال ۲۰۱۸ میلادی به مرز ۷۰ دلار برای هر بشکه رسید که بالاترین قیمت برای نفت ایران در سال ۲۰۱۸ محسوب می‌شود.

میانگین قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ۲۰ آوریل (جمعه، ۳۱ فروردین‌‌‌ماه) با یک  دلار و ۶۸ سنت افزایش به ۶۹ دلار و ۷۹ سنت برای هر بشکه رسید. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شانا، میانگین قیمت نفت سبک ایران از ابتدای امسال تاکنون، ۶۵ دلار و ۳۹ سنت برای هر بشکه بوده است.

میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران هم در دوره مورد بررسی یک دلار و ۸۹ سنت برای هر بشکه افزایش یافت و به ۶۷ دلار و ۵۶ سنت رسید. میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای امسال تاکنون ۶۳ دلار و ۸۸ سنت برای هر بشکه بوده است.

میانگین قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز در هفته منتهی به ۲۰ آوریل، به ۶۹ دلار و ۵۰ سنت رسید که نسبت به هفته قبل از آن، با یک دلار و ۸۳ سنت افزایش همراه بود.

میانگین قیمت نفت خام شاخص دبلیو تی‌آی هم در این بازه زمانی، یک دلار و  ۵۴ سنت افزایش یافت و به ۶۷ دلار و ۵۸ سنت برای هر بشکه رسید. در هفته مورد بررسی، قیمت نفت خام شاخص برنت با  ۲ دلار و ۱۰ سنت افزایش، بشکه‌ای ۷۳ دلار و ۱۵سنت معامله شد.

میانگین قیمت نفت خام شاخص‌های دوبی و عمان نیز در دوره مورد بررسی به ترتیب یک دلار و  ۸۸ و یک دلار و  ۹۳ سنت برای هر بشکه افزایش یافت و هر بشکه ۶۹ دلار و ۲۶ سنت و ۶۹ دلار و ۳۰سنت معامله شد.

عوامل ژئوپلیتیک در خاورمیانه که ناشی از تنش‎ها به دنبال حملات هوایی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه رخ داد، سبب افزایش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی شد.

مطابق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، سطح ذخیره‌سازی تجاری نفت خام این کشور در هفته منتهی به ۱۳ آوریل ۲۰۱۸ با یک میلیون بشکه کاهش به ۴۲۷,۶ میلیون بشکه تنزل یافت. کارشناسان دلیل اصلی این کاهش را افت واردات نفت خام آمریکا در هفته مذکور می‌دانند، به طوری که با کاهش روزانه ۷۸۴ هزار بشکه به ۹,۷ میلیون بشکه در روز رسید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر