{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 265911

وزیر نیرو گفت: در بحث خشکسالی، از ساختن سد و تونل یا بارورکردن ابرها با هدف تامین منابع جدید استقبال می ‌کنیم اما اینها ما را از اصلاح شیوه مصرف دور می‌ کند.

به‌ گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع ‌رسانی وزارت نیرو، «رضا اردکانیان» عصر شنبه در گردهمایی استانداران سراسر کشور که با محور کارگروه ملی سازگاری با کم آبی برگزار شد، افزود: هرگاه مساله خشکسالی مطرح می‌شود، ذهنمان متوجه تامین منابع جدید است؛ زیرا اصلاح روش موجود مصرف، سخت ‌تر است. 
وی ادامه داد: اگر به دنبال تصفیه پساب نرویم به طور مسلم آب جدید تامین شده نیز آلوده می ‌شود. 
به گفته وی، اساس کار باید استفاده بهتر از خشکسالی، اصلاح شیوه مصرف و به رسمیت شناختن عرصه میان ‌بخشی آب باشد.

**تشکیل کمیته استانی کارگروه ملی سازگاری با کم ‌آبی
وزیر نیرو یادآوری کرد: دولت به تنهایی نمی ‌تواند مساله آب را حل کند و برای به ثمر رسیدن مجموعه‌ای از طرح ‌های آبی کشور به تعامل منسجم و موثر میان دستگاه‌های دولتی و نهادهای بیرون از آن نیاز است.
وی ماهیت موضوع آب را میان بخشی و استانداران را اصلی ‌ترین بازیگران این عرصه دانست و گفت: در مدیریت منابع آب باید بر اولویت‌های هر استان تمرکز کرده و بنایی برای تهیه یک نسخه واحد برای کل کشور نیست.
اردکانیان همچنین با یادآوری تشکیل کمیته استانی کارگروه ملی سازگاری با کم ‌آبی گفت: اختیارات به این کمیته واگذار شده و پشتیبانی‌های لازم نیز به عمل می آید.
وزیر نیرو یادآوری کرد: از اسفند پارسال تاکنون با تشکیل این کارگروه ملی، مشکلات آبی استان های اصفهان و خوزستان در دستور کار قرار گرفته است که در جلسه یکشنبه کارگروه (فردا) نیز تصمیمات کمیته تخصصی در مورد چگونگی مدیریت آب اصفهان بررسی و نهادینه می شود.
وی ادامه داد: در این کارگروه بنا بر پیچیدن یک نسخه ملی نیست؛ هر استان دارای اولویت خاصی است و باید روی آن‌ متمرکز شد. 

**ضرورت تهیه طرح آمایش آب ‌محور
وزیر نیرو تصریح کرد: امروزه مدلی که حکومت ها برای حکمرانی منابع آب بویژه در مناطق مواجه با موضوع خشکسالی انتخاب می کنند حاکی از توسعه یافتگی آن کشور است.
وی یادآوری کرد: یکی از مسایل بسیار مهمی که در چهار دهه گذشته به ثمر ننشسته و روی زمین مانده طرح آمایش آب ‌محور است که باید هر چه زودتر با کمک ظرفیت علمی کشور در مقیاس استان ها تهیه شود تا بتوان تابلو تمام نما از وضعیت استان‌ها گردآوری کرد. 
اردکانیان بر ضرورت حفظ چارچوب کارگروه سازگاری با کم‌آبی تاکید کرد و افزود: باید این چارچوب که با حضور دستگاه‌های مختلف کشور تشکیل شده است باقی بماند تا بتوان با کمک جمعی بر مشکلات موجود در این بخش غلبه و ضعف های موجود را برطرف کرد.
وزیر نیرو بر پیگیری مدل حوضه‌های آبریز در کشور تاکید کرد و افزود: کم ‌بارشی فقط یک نمونه از مشکلات بخش آب کشور است و نباید دیگر مشکلات این حوزه پشت معضل کم بارشی پنهان شود.
وی لزوم تشکیل کمیته استانی کارگروه سازگاری با کم‌آبی در همه مناطق و اطلاع رسانی از طریق سازمان صدا و سیما را گوشزد کرد. 
اردکانیان امروز در نشست مدیران ارشد دولت تدبیر و امید در سالن اجلاس سران نیز اعلام کرد: براساس بررسی ها، 165 شهر با جمعیت 10.5 میلیون نفر در وضعیت زرد، 62 شهر با جمعیت 6.8 میلیون نفر در وضعیت نارنجی و 107 شهر با جمعیت 17.2 میلیون نفر در وضعیت قرمز قرار دارند و در مجموع این 334 شهر در معرض تنش آبی اند.
وی ادامه داد: در 50 سال گذشته وارد چرخه های بلند خشکسالی شدیم که امسال سخت ترین سال است اما اینطور نیست که قابل مدیریت نباشد.

 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری