کد خبر 261945

ذخیره آب سد کرج و طالقان ۶درصد کاهش یافت

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز اعلام کرد که ذخیره آب در سدهای کرج و طالقان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ درصد کاهش را نشان می دهد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، داود نجفیان روز پنجشنبه افزود: اکنون ذخایر سدهای استان کاهش 6 درصدی و میزان بارندگی های البرز کاهش 29 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد.

وی در ادامه به کاهش چشمگیر بارندگی ها در فصل آبی 96-97 اشاره کرد و اظهار داشت: میزان بارندگی ها از ابتدای سال آبی 96-97 تا 15 فروردین حدود 203.2 میلی متر بوده است.

وی ادامه داد: میزان بارندگی ها 29 درصد نسبت به سال گذشته و 31 درصد نسبت به دوره آماری بلندمدت کاهش داشته است.

نجفیان به میزان ذخایر سدهای استان اشاره کرد و اضافه کرد: ذخیره آبی سد کرج 62 درصد و سد طالقان 69 درصد است که با 6 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته گزارش شده است.

مدیرکل هواشناسی استان البرز نیز تاکید کرد که این میزان بارش ها در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 29 درصد کاهش یافته است.

منصور رحمانیان به وضعیت میانگین 30 ساله استان اشاره کرد و گفت: بارندگی البرز درمیانگین 30 ساله (از ابتدای مهرماه تا 14 فروردین ماه سال بعد) 280 میلی متر بوده که اکنون با این میانگین فاصله زیادی داریم.

رحمانیان بیان داشت: در هر سال آبی باید 395.4 درصد بارندگی در استان داشته باشیم تا میزان بارندگی ها با متوسط بلندمدت همطراز شود.

مدیرکل هواشناسی البرز ادامه داد: طبق پیش بینی ها، میزان بارش ها تا پایان فروردین ماه جاری در این استان مناسب نیست اما در ماه های اردیبهشت و خرداد چند بارش پیش بینی می شود.

وی گفت: تا پایان فصل بهار سامانه های بارشی متعددی از استان البرز عبور می کند که بارش های متفاوتی را خواهیم داشت.

استان البرز در سال های اخیر به علت کاهش بارش ها با مشکل کم آبی مواجه است به طوریکه میزان دسترسی به سفره های زیر زمینی استان از 40 متر در دهه 70 اکنون به 270 تا 300 متر رسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر