{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 249129

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی گفت: به طور کلی به مناسبت فرارسیدن سی و نهمین سالگرد فجر انقلاب عملیات اجرایی ۱۱۹۵ مگاوات نیروگاه‌های حرارتی آغاز می‌شود و حدود ۱۱۹۱ مگاوات نیروگاه به بهره‌برداری می‌رسد.

 به‌گزارش اقتصاد آنلاین، محسن طرزطلب امروز در نشست خبری در خصوص طرح‌های قابل افتتاح این شرکت در سفر وزیر نیرو و رییس جمهوری به استان کرمان گفت: در این سفر واحد بخار نیروگاه سمنگان با ظرفیتی بالغ بر ۴۹۲ مگاوات توسط وزیر نیرو و واحد ۳۲۰ مگاواتی بخار نیروگاه گل گهر سیرجان نیز توسط رییس جمهوری و وزیر نیرو افتتاح می‌شود.

وی در خصوص سفر وزیر نیرو به استان یزد در هفته آینده نیز اظهار کرد: در این سفر یک واحد بخار نیروگاه تابان با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات نیز به بهره برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: همچنین در این ایام نیروگاه سیکل ترکیبی ارس با ظرفیتی بالغ بر ۴۵۹ مگاوات در آذربایجان شرقی که درآن از توربین کلاس F  استفاده شده با حضور معاون برق و انرژی وزیر نیرو آغاز به کار می‌کند.

طرزطلب با بیان اینکه همچنین یک واحد ۱۶۰ مگاواتی در چابهار و یک واحد ۸۰ مگاواتی در زاهدان کلنگ‌زنی می‌شود، تأکید کرد: همچنین طرح نیروگاه خرم آباد با ظرفیتی بالغ بر ۴۹۲ مگاوات نیز که بنا به دلایلی برای مدتی تداوم عملیات اجرایی آن به تعویق افتاده بود، در این ایام دوباره آغاز به کار می‌کند و امیدواریم بتوانیم تا سال آینده این واحد را نیز وارد مدار کنیم.

وی در خصوص ساخت داخلی توربین‌های کلاس F توسط مپنا گفت: عملیات اجرایی این توربین توسط مپنا آغاز شده است اما برای تأمین منابع مالی آن با یک شرکت چینی صحبت شده که امیدواریم بتوانیم این فاینانس در شش ماهه اول سال آتی تأمین کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌های این شرکت برای تأمین برق پیک تابستان سال آتی خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش شدید بارش باران در سال آبی جاری پیش بینی می‌شود حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ مگاوات از نیروگاه برق آبی در مقایسه با سال گذشته کمتر استفاده شود، که البته شرکت نیروگاه‌های حرارتی بنا دارد با ایجاد ۳۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید و به پایان رساندن تعمیرات نیروگاهی تا زمان پیک، بخشی از این کمبودها را جبران کند.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی تأکید کرد: با این حال امیدواریم در تابستان سال آتی شاهد مدیریت مصرف از سوی مردم باشیم تا بتوانیم از انجام هزینه‌های هزاران میلیاردی که سالانه برای پوشش ۲۰۰ ساعت پیک برق تابستان در این صنعت انجام می‌شود، صرفه‌جویی کنیم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط این شرکت برای تبدیل برج‌های تر نیروگاهی به برج‌های خشک برای صرفه جویی در مصرف آب گفت: عملیات تبدیل برج تر نیروگاه مفتح همدان به برج خشک انجام شده است که این کار باعث شد تا ۸۳ درصد از مصرف آب در این نیروگاه صرفه جویی شود.

به گفته طرزطلب قرار شده  این کار نیز برای نیروگاه اصفهان نیز انجام شود که این امر می تواند به کاهش ۹۰ درصدی مصرف آب در این نیروگاه منجر شود.

وی با اشاره به طرح بازسازی و بازتوانی نیروگاه‌ها نیز اظهار کرد: در خصوص طرح بازتوانی و بازسازی نیروگاه ری با جایکا (ژاپن) مذاکراتی صورت گرفته که امیدواریم با گشایش خط اعتباری توسط ژاپن بتوانیم این امر را به نتیجه برسانیم.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی اظهار کرد: بجز نیروگاه ری، طرح بازتوانی نیروگاه‌های نکا، بندرعباس، مفتح، شهیدرجایی، رامین و... نیرز در دستور کار است که امیدواریم مذاکره تأمین منابع مالی آن‌ها را بتوان به زودی به نتیجه رساند.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی در خصوص ساخت نیروگاه توسط شرکت یونیت ترکیه و دلایل طولانی شدن آن گفت: شاید یکی از دلایل طولانی شدن این پروژه این بود که این قرارداد اولین طرح سرمایه‌گذاری در صنعت برق به این شکل بود که سرمایه‌گذار خارجی منابع مالی با خود به صنعت برق آورد پس همین موضوع باعث شد تا یک مقدار کار طولانی شود، امیدواریم تا پایان سال عملیات اجرایی ساخت نیروگاه در مکان‌های مورد نظر عملیاتی و اجرایی شود. بنابراین در حال حاضر در مرحله صدور ضمانت‌نامه پرداخت توسط وزارت اقتصاد هستیم.

وی  با بیان اینکه با توجه به سرد شدن هوا میزان گاز دریافتی برای نیروگاه‌ها کاهش یافته است افزود: با توجه به کاهش درجه حرارت هوا میزان مصرف گاز نیروگاه های کشور به ۷۰ میلیون متر مکعب رسیده است و برای تامین برق مجبور شدیم از سوخت مایع و مازوت استفاده کنیم که این روال علاوه بر استهلاک نیروگاه‌ها ما را در معرض محیط زیست و مردم نیز قرار می‌دهد علاوه بر این در چند روز گذشته  به سختی توانستیم موضوع را مدیریت کنیم.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی ادامه داد: روز گذشته برای ۵۸ نیروگاه گاز نداشتیم و از سوخت مایع استفاده کردیم و ۱۵ نیروگاه با گاز کم وارد مدار شدند البته در سال ۹۶، معادل ۹۲ درصد سوخت کشور گاز بوده اما در این چند روز به خاطر برودت هوا بیشتر از سوخت مایع استفاده کرده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه باید برنامه‌ریزی تنگاتنگی بین وزارت نفت و نیرو صورت گیرد خاطرنشان کرد: باید به نحوی برنامه‌ریزی کنیم که جهت تامین انرژی با مشکل مواجه نشویم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری