کد خبر 236494

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی اعلام کرد:

تولید ۷۰درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی/ تولید اتان در پارس جنوبی ۳برابر شد

میزان اتان تولید شده در پارس جنوبی در سال ۹۰ بیش از یک میلیون و ۱۲۰ هزار تن بوده که پیش‌بینی می‌شود این میزان در سال ۹۷ به ۳ میلیون و ۳۱۶ هزار تن برسد که این آمار نشان می‌دهد در طول کمتر از ۷ سال تولید اتان در پارس جنوبی ۳ برابر شده است.

مسعود حسنی؛ مدیر عامل مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان اینکه در سال گذشته این شرکت نزدیک به 64 درصد گاز مورد نیاز کشور را تولید کرده است، گفت: این میزان در سال جاری به نزدیک به 70 درصد گاز تولیدی کشور رسیده است.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایلنا، وی گفت: یکی از اصلی‌ترین رسالت‌های این مجتمع تولید محصولات با ارزش افزوده از گاز طبیعی است که در سال‌های اخیر در افزایش تولید این محصولات در پارس جنوبی رشد چشمگیری مشاهده شده است.

به گفته حسنی؛ پیش‌بینی می‌شود، تولید اتان در سال جاری به‌عنوان یکی از استراتژیک‌ترین محصولات پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی نسبت به سال 95 نزدیک به 30 درصد رشد داشته باشد.

وی می‌گوید: این میزان رشد برای سال 97 در مقایسه با سال 95 نیز نزدیک به 37 درصد پیش‌بینی می‌شود که رشدی چشمگیر است و تحولی عظیم در صنعت پتروشیمی ایجاد خواهد کرد.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: میزان اتان تولیدی در سال 95 بیش از 2 میلیون و 315 هزار تن بوده که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری این میزان به حدود 3 میلیون و 30 هزار تن افزایش یابد.

حسنی در ادامه در پاسخ به این سؤال که این افزایش تولید با توجه به توسعه فازهای پارس جنوبی صورت گرفته است، توضیح داد: راه‌‌اندازی فازهای جدید در پارس جنوبی دلیل اصلی این افزایش تولید است اما این را نیز نباید فراموش کرد با فعالیت‌های صورت گرفته در تعمیرات اساسی پالایشگاه و بهبود وضعیت و کیفیت تولید نیز درصدی بر تولید اتان مجتمع افزوده شده است.    

به گفته وی؛ میزان اتان تولید شده در پارس جنوبی در سال 90 بیش از یک میلیون و 120 هزار تن بوده که پیش‌بینی می‌شود این میزان در سال 97 به 3 میلیون و 316 هزار تن برسد که این آمار نشان می‌دهد در طول کمتر از 7 سال تولید اتان در پارس جنوبی 3 برابر شده است.

حسنی در مورد ارزش دلاری این محصول نیز گفت: ارزش اتان تولیدی در مجتمع گاز پارس جنوبی از سال 90 تا پایان سال 95 حدود 2 میلیارد و 212 میلیون دلار بوده است که در صورت تحقق برنامه تولید در سال 96 این رقم به نزدیک 2 میلیارد و 940 میلیون دلار خواهد رسید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر