کد خبر 228849

توسعه صنعت پتروشیمی وابسته به شرایط و روابط بین‌المللی است

کاهش تعرفه بخشی از محصولات صادراتی پتروشیمی ایران به ترکیه/ نقش تعیین‌کننده صنعت پتروشیمی در اقتصاد کشور

قائم مقام وزیر نفت از کاهش تعرفه محصولات صادراتی پتروشیمی به ترکیه خبر داد و گفت: توسعه صنعت پتروشیمی تا حدودی زیادی به شرایط و روابط بین المللی و حمایت‌های قانونی بستگی دارد.

مرضیه شاهدایی صبح امروز در بیست و نهمین اجلاس مدیران عامل صنعت پتروشیمی اظهار کرد: خانه نخست من صنعت پتروشیمی است و در وزارت نفت هم پیگیر امور این صنعت خواهم بود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شانا، وی افزود: شرکت‌های تولیدی صنعت پتروشیمی انسجام بسیار بالایی دارند که از این فرصت برای توسعه این صنعت می توان به خوبی استفاده کرد.

قائم مقام وزیر نفت با اشاره به این که آینده اقتصاد کشور در گرو توسعه صنعت پتروشیمی است، ادامه داد: توسعه و پایداری این صنعت بسیار وابسته به شرایط و روابط بین المللی و حمایت‌های قانونی نظام است.

شاهدایی ضمن تبریک انتصاب جناب آقای نوروززاده در سمت معاونت وزارت نفت در امور پتروشیمی گفت: توصیه بنده به وی، استفاده حداکثری از انسجام به وجود آمده میان بخش خصوصی و دولتی در صنعت پتروشیمی است.

وی با تاکید بر این که دنیای امروز، دنیای رقابت است، تصریح کرد: برای کسب بازارهای جهانی صنعت پتروشیمی باید شرکت‌ها یکپارچه و همسو باشند.

قائم مقام وزیر نفت با اشاره به برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی در ترکیه، افزود: در حاشیه این نمایشگاه مذاکراتی برای حل مسائل تعرفه صادراتی صنایع کشور میان رایزن وزارت صنعت، معدن و تجارت و مقام‌های ترکیه‌ای انجام شد که بر مبنای آن قراردادی تنظیم خواهد شد که در پیوست آن، تعرفه بیشتر محصولات پتروشیمی به جز 2 محصول با گرید خاص که در ترکیه تولید می‌شوند، کاهش می‌یابد.

شاهدایی در پایان اظهار کرد: از همکاری مدیران شرکت‌های پتروشیمی با شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دوره مسئولیت بنده در این شرکت کمال تشکر را دارم.

بیست و نهمین اجلاس مدیران عامل صنعت پتروشیمی در مشهد مقدس در حال برگزاری است.

صنعت پتروشیمی در اقتصاد کشور نقش مهم و تعیین کننده دارد

معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهوری، حل مشکلات صنعت پتروشیمی را ضروری دانست و گفت: نمی توان نقش صنعت پتروشیمی در اقتصاد کشور را نادیده گرفت.

 رضا ویسه صبح امروز در بیست و نهمین اجلاس مدیران عامل صنعت پتروشیمی، این صنعت را صنعت نخست کشور دانست و اظهار کرد: یکی از بندهای اقتصاد مقاومتی جلوگیری از خام فروشی است که برای تحقق این موضوع باید صنعت پتروشیمی توسعه یابد.

وی با اشاره به این که باید از نفت و گاز استفاده بیشتری در صنعت پتروشیمی کشور شود، افزود: با واگذاری بخش اعظم صنعت پتروشیمی به بخش خصوصی، رشد سرمایه گذاری در این صنعت کاهش یافت.

معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که صنعت پتروشیمی مهمترین سهم را در بخش صادرات کشور دارد، تصریح کرد: باید روند توسعه این صنعت شتاب بیشتری گیرد.

ویسه ادامه داد: راهبرد توسعه آینده کشور بر مبنای اقتصاد مقاومتی این است که با توسعه هرچه بیشتر صنعت پتروشیمی، نفت و گاز برای خام فروشی نداشته باشیم.

تولید در صنعت پتروشیمی نباید به اوره و آمونیاک ختم شود

وی بر ضرورت همکاری شرکت‌های پتروشیمی در کنار یکدیگر تاکید کرد و گفت: شرکت‌های تولیدی با همکاری یکدیگر می توانند بازار جهانی این صنعت را در دست بگیرند.

معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به برنامه ریزی برای سرمایه گذاری 60 میلیارد دلاری در برنامه ششم در صنعت پتروشیمی اظهار کرد: این سرمایه گذاری می تواند سالانه 60 تا 70 میلیارد دلار درآمد برای کشور داشته باشد.

ویسه با بیان این که اهمیت بالای صنعت پتروشیمی در اقتصاد کشور برای مسئولان اجرایی پوشیده نیست، افزود: نمی توان حتی لحظه‌ای به این صنعت فکر نکرد بنابراین حل مشکلات صنعت پتروشیمی در اولویت قرار دارد و بدون شک حل می‌شود.

وی با بیان این که صنعت پتروشیمی سهم عمده ای در صادرات غیرنفتی کشور دارد، ادامه داد: شرکت‌های پتروشیمی ایران می‌توانند بازارهای جهانی را تصاحب کنند.

معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر این که تولید در این صنعت نباید تنها به اوره و آمونیاک ختم شود، اظهار کرد: برای دستیابی به ارزش افزوده باید به سمت توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی حرکت کرد و در این راه مراکز پژوهش و تحقیق و توسعه نقشی کلیدی دارند و برای کسب فناوری‌های نو و انتقال آن میان شرکت‌ها باید تلاش کرد.

بیست و نهمین اجلاس مدیران عامل صنعت پتروشیمی در مشهد مقدس در حال برگزاری است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر