کد خبر 227246

جزئیات ۱۲ قرارداد پژوهشی برای توسعه میادین نفتی

وزارت نفت در راستای توسعه و دستیابی به دانش فنی در حوزه‌های بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت، سال گذشته قراردادهایی را با پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌های کشور به امضا رساند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، بر این اساس 4 قرارداد بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با دانشگاه‌های شیراز، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و 5 قرارداد نیز بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با دانشگاه‌های تهران، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان امضا شد.

همچنین 3 قرارداد بین شرکت ملی گاز ایران با دانشگاه‌های تهران و علم و صنعت ایران (شرکت OTC به عنوان همکاری دانشگاه علم و صنعت) و پژوهشگاه صنعت نفت منعقد شد.

امضای این قراردادها به عنوان بزرگترین و مهمترین همکاری میان دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه‌ها بشمار می‌رود و اجرای این قراردادها نیز در دستور کار دانشگاه‌ها قرار گرفته است.

جزئیات ۱۲ قرارداد پژوهشی

بر پایه قراردادهای منعقدشده و توافقات صورت گرفته، دانشگاه شیراز در قالب ایجاد انستیتوی تحقیقاتی متانول با شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و در قالب ایجاد انستیتوی تحقیقاتی ایزومریزاسیون نفتای سبک با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران همکاری می‎کند.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز 2 قرارداد مجزا به امضا رساند و انستیتوی تحقیقاتی کاتالیست‌های پلی‎الفین را در حوزه پتروشیمی و انستیتوی تحقیقاتی تبدیل کاتالیستی نفتا (CCR) در حوزه فرآورده‌های نفتی ایجاد خواهد کرد.

دانشگاه تهران با شکل‎دهی انستیتوهای تحقیقاتی مربوط، با شرکت ملی گاز ایران در حوزه LNG (مایع‌سازی گاز طبیعی) و با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در زمینه ارتقای نفت سنگین همکاری می‎کند.

بر پایه قراردادهای منعقد شده شرکت ملی گاز ایران، دانشگاه علم و صنعت ایران با همکاری شرکت OTC نسبت به راه‎اندازی انستیتوی تحقیقاتی توربین‌های گازی و اندازه‌گیری هوشمند اقدام می‌کند و پژوهشگاه صنعت نفت در زمینه تصفیه و شیرین‌سازی گاز با شرکت ملی گاز همکاری خواهد کرد.

دانشگاه‌های صنعتی شریف و صنعتی اصفهان نیز که هر یک، یک قرارداد امضا کردند، به ترتیب در قالب انستیتوی تحقیقاتی گوگردزدایی از نفتا و میان تقطیر (HDS) و انستیتوی تحقیقاتی هیدروکراکینگ با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران همکاری می‌کنند. ضمن آنکه موضوع قراردادهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران نیز به ترتیب همکاری در قالب ایجاد انستیتوهای تحقیقاتی الفین و پروپیلن است.

در سال گذشته تفاهم‌نامه‌های همکاری 3 شرکت اصلی وزارت نفت با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به «قرارداد» رسید و وزارت نفت با این اقدام در راستای توسعه فناورانه با همکاری دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها اقدام به توسعه مخازن نفتی کرده است.

جزئیات قراردادهای نفتی امضا شده با دانشگاه‌ها

بر اساس این همکاری‌ها قراردادهای انجام مطالعات پژوهشی حوزه بالادست صنعت نفت با دانشگاه‌ها شامل میادین و مخازن نفتی ذیل می‌شود:

ردیف میدان-مخزن حوزه فعالیت مشاور پژوهشی
1 منصوری (آسماری و بنگستان) دانشگاه شیراز
2 اهواز (آسماری و بنگستان) پژوهشگاه صنعت نفت
3 گچساران(آسماری و بنگستان) دانشگاه صنعت نفت
4 کرنج(آسماری و پابده) دانشگاه آزاد اسلامی
5 کوپال(آسماری و بنگستان) دانشگاه صنعتی شریف
6 سروش(برگن  آ و ب) دانشگاه صنعتی سهند تبریز
7 دارخوین (فهلیان) دانشگاه صنعتی امیرکبیر
8 آزادگان(سروک، فهلیان، کژدمی،‌ گدوان) انستیتو نفت دانشگاه تهران
9 بی‌بی‌حکیمه (آسماری و بنگستان) پژوهشکده ازدیاد برداشت

در بخش فعالیت‌های مربوط به انستیتوهای تحقیقاتی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی قراردادهایی با 4 دانشگاه و پژوهشگاه با حجم 120 میلیارد تومان منعقد شد. شکل‌گیری انستیتو کاتالیست پلی الفین و تدوین دانش فنی کاتالیست‌ها در مقیاس آزمایشگاهی از جمله اهداف این قراردادها بوده است.

ردیف دانشگاه طرف قرارداد عنوان انستیتو برونداد فناورانه مبلغ به میلیارد ریال
1 شیراز متانول تدوین دانش فنی کاتالیساهای تولید متانول 412
2 تربیت مدرس الفین تدوین دانش فنی الفین‌ها 115
3 پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی پروپیلن تدوین دانش فنی پروپیلن و مشتقات آن 328
4 صنعتی امیرکبیر کاتالیست‌های پلی‌الفین تدوین دانش فنی تولید کاتالیست‌های متالوسن و ریگلرناتا 245

 

وزارت نفت در حوزه پالایش و پخش نیز قراردادهایی با حجم 395 میلیارد تومان در حوزه‌های ارتقای کیفی نفت سنگین و باقی مانده‌های سنگین، ایزومریزاسیون نفتاری سبک و گوگردزدایی از نفتا به امضا رساند.

ردیف دانشگاه طرف قرارداد برونداد فناورانه مبلغ قرارداد به میلیارد ریال
1 تهران تدوین دانش فنی فرآیندهای ارتقای نفت سنگین و باقی‌مانده‌های آن  1333
2 شیراز تدوین دانش فنی فرآیند و کاتالیست 681
3 صنعتی‌امیرکبیر تدوین دانش فنی فرآیند و کاتالیست‌های مورد نیاز 626
4 صنعتی شریف تدوین دانش فنی کاتالیست‌های مورد نیاز 626
5 صنعتی‌اصفهان تدوین دانش فنی کاتالیست 646

 

قراردادهای مربوط به انستیتوهای تحقیقاتی در شرکت ملی گاز که با حجم  202 میلیارد تومان به امضا رسید، به این شرح است:

ردیف دانشگاه طرف قرارداد برونداد فناورانه مبلغ قرارداد به میلیارد ریال
1 تهران تدوین دانش فنی فرآیند مینی LNG و تجهیزات کلیدی آن 600
2 پژوهشگاه‌صنعت‌نفت تدوین دانش فنی شیرین‌سازی گاز و ساخت کاتالیست 500
3 علم و صنعت ایران و شرکت OTC تدوین و توسعه دانش فنی ساخت تجهیزات چون توربین و کمپرسور 925
بیشتر بخوانید
ارسال نظر