کد خبر 202955

پایین بودن تولید منابع نفت و گاز نسبت به ذخایر هیدروکربوری کشور

فرصت ۲۰ ساله برای استفاده از نفت/ سیاسی کردن قراردادهای نفتی به زیان کشور است

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی گفت: با توجه به تغییر اقلیم، مسائل زیست محیطی و کاهش انتشار کربن، منابع هیدروکربنی در ۲۰ یا ۲۵ سال آینده ارزش کنونی را نخواهد داشت.

«امیرحسین زمانی نیا» معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت امروز  درباره اجرای قراردادهای جدید نفتی اظهار داشت:  بحث‌های سیاسی درباره این‌که آیا این منابع را توسعه دهیم یا نه، به نوعی مشغول کردن و فریب دادن خود محسوب می شود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شانا، وی افزود: البته اکنون، تصمیم‌های لازم برای پیگیری این قراردادها، گرفته شده است تا قراردادها امضا و اجرا شود و کارهای اجرایی این قراردادها به زودی و به تدریج آغاز می شود.

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی با بیان این که میزان تولید منابع نفت و گاز نسبت به ذخایر هیدروکربوری کشور، پایین است، تصریح کرد: این موضوع نشان می دهد آن‌گونه که باید، نتوانسته ایم منابع نفت و گاز خود را توسعه دهیم.

وی با یادآوری این که اوج مصرف انرژی فسیلی در جهان حداکثر تا 20 سال آینده است و از آن زمان به بعد، میزان مصرف انرژی فسیلی، کاهش می یابد، تصریح کرد: با توجه به تغییر اقلیم، مسائل زیست محیطی و کاهش انتشار کربن، منابع هیدروکربنی در 20 یا 25 سال آینده ارزش کنونی را نخواهد داشت.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت گفت: ما 20 تا 25 سال فرصت داریم از این ذخایر استفاده کنیم و پس از آن، ذخایر هیدروکربوری جایگاه و ارزش خود را در سبد انرژی جهانی به تدریج از دست می‌دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۰

  بفرما 20 سال دیگه ملت از گرسنگی می میرن....

  • رِسا فِسُرده
   ۰ ۱

   جناب آقای محسن رنانی، یکی از استادان بسیار برجسته ایران است. من ایشان را حضوری ندیدم و صرفاً چند سالی از است از راه خواندن مطالب و گوش دادن به سخنرانی‌هایش با وی آشنا شده‌ام. ایشان حیطۀ اندیشه اش همانند اکثر فرهیختگان فراتر از مقولۀ اقتصاد است. اما در موضع اقتصاد نظریات جالبی دارند. سخنرانی وی در جمع پزشکان واقعاً نشان از عمق اندیشه و در عین حال صداقت و شجاعتش در نقد دارد و چه بلندنظر هست در قضایای فقر و بیکاری.

   نظریۀ وی دربارۀ آیندۀ نفت خیلی جالب بود و سالها پیش وضعیت امروز بازار نفت خام را پیش‌بینی کرده بود. من مقاله ایشان وقتی که قیمت نفت در اوج بود خواندم و چنان مستددل نوشته بود که در همان موقع پذیرفتم اصل داستان را. پدیده استخراج نفت شیل و افت قیمت نفت. هر چند اغراض سیاسی در کاهش نفت دخیل بود و سادگی برخی دولت‌ها برای صیانت نفت سنتی با کاهش قیمت و مازاد تولید! این سیاست در نهایت به نفع مصرف کنندگان عمدتاً ثروت‌مند و به زیان تولیدکنندگان نفت تمام شد. سادگی عجیبی بود! قدر دوران گرانی نفت خام را ندانستند و فرصت مهمی را برای توسعه و فقرزُدای از دست داند!

   امروزه دیگر اصلاً موجه نیست خام‌فروشی. وقتی می‌شود از یک بشکه نفت خام، 1300 دلار ارزش افزوده به دست آورد، چرا آن را 40 دلار فروخت؟!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  می فرمایند " اوج مصرف انرژی فسیلی در جهان حداکثر تا 20 سال آینده است "، آیا جایی اشتباه نمی کنند؟ برخی پیش بینی های بین المللی حاکی از کاهش 60 درصدی مصرف انرژی حاصل از سوخت های فسیلی در کمتر از 20 سال آینده است یعنی مدتهاست که مصرف نفت از قله اوج سرازیر شده است، چرا آدرس 20 سال بعد را می دهید؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پس اون وقت یه جمعیت 100 میلیونی رو چطور سیر کنیم؟