کد خبر 187363
تا آخر فروردین ماه جاری صورت می‌گیرد؛

برداشت ۴۵ هزاربشکه‌ای از آزادگان‌جنوبی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ضمن تشریح آخرین وضعیت تولید میادین غرب کارون از برداشت ۴۵ هزار بشکه‌ای نفت خام از میدان نفتی آزادگان جنوبی تا آخر فروردین خبر داد.

علی کاردر، درمورد وضعیت میادین غرب کارون توضیح داد: میادین غرب کارون اواخر سال ۹۵  با حضور ریاست جمهوری راه اندازی شد که شامل دو پروژه اصلی یادآوران و آزادگان شمالی بود. در حال حاضر نفت‌خام از این میادین برداشت می‌شود و فرآیند صادرات آن درحال شکل‌گیری است. همچنین تولید از میدان آذر که جزو میادین مشترک است آغاز شده، برنامه ما برای برای برداشت از این میدان روزانه ۱۵ هزار بشکه بود اما برداشت تا ۱۹ هزار بشکه صورت گرفته  و چاه‌ها بیشتر از انتظار بازده داشته است. البته معلوم نیست این روند ثابت بماند و ممکن است تولید به همان ۱۵ هزار بشکه برگردد. در فاز دوم برداشت از این میدان تولید به ۳۰ هزار و در نهایت در فاز سوم به ۶۰ هزار بشکه خواهد رسید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به میدان نفتی آزادگان جنوبی تصریح کرد: متاسفانه  چاه‌های این میدان جواب نداد و تولید از آن سال های قبل از ۹۵ کاهش پیدا کرد. قرار بود تا ۲۹ اسفند در فرآیند تولید از میدان نفتی آزادگان جنوبی  ۴۵ هزار بشکه به ۳۵ هزار بشکه قبلی اضافه شود و تولید از این میدان به ۸۰ هزار بشکه برسد اما تجهیزات با تاخیر وارد کشور شد و مشکلات پیمان‌کاری پیش آمد. امیدواریم این هدف در انتهای فروردین  صورت بگیرد.

کاردر از تولید روزانه ۱۰ هزار بشکه نفت خام از میدان نفتی یاران جنوبی خبر داد و افزود:  به طور کلی تولید از میادین غرب کارون به جز دارخوین که میدان مشترک نیست، ۲۸۵ هزار بشکه است که این میزان با احتساب میزان برداشت نفت از دارخوین به ۴۱۰ هزار بشکه می‌رسد. درحال حاضر از همه میدان‌ها حداکثر تولید صورت می‌گیرد. میزان تولید نفت از میدان نفتی آزادگان جنوبی تا آخر فرورین به ۴۵ هزار بشکه و تا آخر سال ۹۶، ۳۰ هزار بشکه نیز به آن اضافه می‌شود، سرعت برداشت از این میدان بالا نیست زیرا به تجهیزات دیگری نیاز دارد.

ارسال نظر