کد خبر 170688

قطع گاز جایگاههای سی ان جی استانهای شمالی

مدیر عامل شرکت گاز مازندران گفت که بر اساس دستورالعمل شرکت ملی گاز ایران ، با هدف پیشگیری از افت احتمالی فشار ، گاز جایگاههای سی ان جی استان های گیلان ، گلستان و مازندران از امشب (شنبه)قطع شده است.

محمد اسماعیل ابراهیم زاده افزود : پایداری گاز مشترکان خانگی اولویت اول شرکت ملی گاز ایران است و با توجه به کاهش دمای هوا ، این اقدام پیشگیرانه صورت گرفته است .

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی ادامه داد : با توجه به این که سرما در روزهای اخیر دستکم 11 استان کشور را تحت تاثیر قرار داد ، احتمال افزایش مصرف و افت فشار گاز وجود دارد.

ابراهیم زاده تعداد جایگاههای سی ان جی مازندران را 118 مرکز اعلام کرد و گفت که با قطع جریان گاز این جایگاهها ، روزانه یک میلیون متر مکعب گاز به مصرف خانگی اضافه می شود.

مدیر عامل شرکت گاز مازندران افزود : در حال حاضر کمبود گاز و افت فشار در هیچ یک از نقاط استان گزارش نشده است و فشار گاز مطلوب است.

** قطع گاز صنایع در صورت لزوم

وی در عین حال بر لزوم مصرف بهینه گاز تاکید کرد و بیان داشت : هنوز تمام واحدهای صنعتی و تولیدی استان مازندران گاز طبیعی مصرف می کنند ولی در صورتی که فشار گاز کم شود ، گاز این واحد ها هم قطع و به سوخت جایگزین سوق داده می شوند.

مصرف روزانه مشترکان گاز خانگی در مازندران 22 تا 26 میلیون متر مکعب است که با برودت هوا به 30 میلیون متر مکعب هم می رسد.

شرکت گاز مازندران افزون بر 2 میلیون و 215هزار نفر مشترک دارد

هواشناسی مازندارن پیش بینی کرده است که از امشب یک جبهه هوای سرد بارشی استان را فرا می گیرد که نتیجه آن افزایش ابر ، وزش شدید باد و بارش باران است که در ارتفاعات به خصوص غرب استان به صورت برف خواهد بود .

این وضعیت تا روز سه شنبه هفته جاری ادامه دارد

شرکت ترکمن گاز که در سال های گذشته بخشی از گاز مورد نیاز استان های شمالی را در چارچوب قرارداد تامین می کرد از 12 دی ماه امسال به صورت یکطرفه جریان گاز را قطع کرد.

این شرکت در پی سرمای کم سابقه ماه آذر امسال در استان های شمالی از جمله مازندران خواستار پرداخت طلبکاری خودساخته 1.8 میلیارد دلاری شد که شرکت گاز ایران تن به این خواسته نداد و خواستار پیگیری این ادعا در دادگاه بین المللی شد.

پس از اقدام این شرکت ، حرکت های مردمی برای بهینه سازی و کاهش مصرف گاز در استان های شمالی از جمله مازندران شکل گرفت که نتیجه آن افزایش ورودی گاز به شبکه گازرسانی استان و تامین نیاز مشترکان شد.

گرچه تاکنون گاز خانگی مناطق شمالی کشور با مدیریت توزیع از سوی دستگاههای دولتی مسئول قطع نشده ، اما کاهش مصرف سوخت توسط مردم می تواند کمک زیادی به تامین گاز این مناطق کند.

شرکت ملی گاز اعلام کرده است که قصد دارد به دلیل اقدام شرکت ترکمن گاز در قطع گاز به دیوان داوری بین المللی شکایت کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر