کد خبر 168147

فراخوان کاهش مصرف گاز

ترکمنستان روز گذشته تهدید هفته گذشته خود را عملی و ارسال گاز به ایران را متوقف کرد. ترکمن‌ها می‌گویند ایران ۱/۸ میلیارد دلار بدهکار است. بدهکاری که البته از سال ١٣٨٦ و ١٣٨٧ باقی مانده است.

شرکت ملی گاز هم می‌گوید تمام مطالبات جاری شرکت ترکمن‌گاز پرداخت شده و براساس توافق روزهای گذشته تداوم واردات گاز از این کشور مورد تاکید دو کشور قرار گرفته بود؛ لذا این اقدام ترکمنستان خارج از توافق بوده است. در اثر اقدام خارج از چارچوب همسایه شمال‌شرقی ایران ورود روزانه ٩ میلیون مترمکعب گاز به ایران متوقف شده است اما طبق بیانیه شرکت ملی گاز ایران این اتفاق مشکلی برای تامین نیاز گاز مناطق شمال شرقی کشور به وجود نخواهد آورد، مشروط بر همکاری هموطنان و صرفه‌جویی گاز.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد ، مجید بوجارزاده، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران در توضیحی  این اطمینان خاطر را می‌دهد که خللی در توزیع گاز کشور پیش نمی‌آید. البته او نیز همانند تاکیدی که در بیانیه شرکت مزبور آمده بود، صرفه‌جویی مردم در مصرف گاز را عامل مهمی می‌داند. به گفته او هر یک درجه کاهش دما در محیط برابری می‌کند با صرفه‌جویی در ٦ درصد گازی که در کشور توزیع می‌شود. هرچند مسوولان گازی کشور حجم گاز وارد شده از ترکمنستان را در مقابل ٧٠٠ میلیون مترمکعب گاز توزیعی در کشور رقم ناچیزی و معادل دو درصد می‌دانند در نتیجه این اقدام خلاف توافق ترکمنستان را موجب بروز مشکل قطعی گاز نمی‌دانند.

بوجارزاده به تفاهمنامه چند روز گذشته ایران و ترکمنستان نیز اشاره کرد و گفت: طی روزهای گذشته مذاکراتی بین ایران و ترکمنستان صورت گرفته بود و با وجود اینکه مدیران شرکت ترکمن‌گاز خواستار دریافت سریع مطالباتی که به دلیل خواسته نامعقول آنها در افزایش قیمت‌ها مربوط به سال‌های گذشته بود، داشتند؛ اما توافق شده بود که مبالغ درخواستی‌ آنها پس از بررسی‌های بیشتر و در درازمدت پرداخت شود. سخنگوی شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: هیچ مشکلی در تامین گاز شمال ایران نداریم، اما کار ترکمن‌ها اقدامی غیراخلاقی بوده که باید در سر جای خود مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

دیگر نیاز به واردات گاز نخواهیم داشت

شرکت ملی گاز روز گذشته در بیانیه‌ای هم اطمینان خاطر به مصرف‌کنندگان می‌دهد و هم دلایل بروز این اقدام همسایه ترکمن را تشریح می‌کند. در این بیانیه آمده است: «به آگاهی ملت شریف ایران می‎رساند، براساس قراردادی که از ٢٠ سال پیش میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن گاز امضا شده است، بخشی از گاز مصرفی مناطق شمالی با واردات از این کشور تامین می‎شود. اما در طول این مدت، هر از گاهی، رفتارهایی مغایر با اصول قرارداد و حسن همجواری از شرکت ترکمنی سر زده است که مهم‎ترین آن قطع جریان گاز در اوج سرمای سال ٨٦ بود که متاسفانه منجر به پذیرش خواست نامعقول شرکت ترکمن گاز و افزایش ٩ برابری قیمت گاز شد.

در سه سال اخیر و با تلاش‎های صورت گرفته خوشبختانه مبالغ مربوط به خرید گاز به‌طور کامل به شرکت ترکمن پرداخت شد و مذاکرات برای چگونگی بازپرداخت بدهی‎های گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی نیز آغاز شد که در مذاکرات اخیر مورد توافق طرفین قرار گرفت. اما شرکت ترکمن گاز به‌طور ناگهانی و خارج از توافق به عمل آمده به صورت غیرمنطقی و در اقدامی مغایر با چارچوب قرارداد بار دیگر با آغاز فصل سرما با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند، از صبح دیروز اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است. از آن‌جا که این رفتار شرکت ترکمن‌گاز خلاف قرارداد مابین دو شرکت است ما همچنان بر موضع به حق خود پافشاری کرده و ضمن درخواست از عموم مردم برای مصرف بهینه گاز اعلام می‌داریم در سایه سختکوشی کارکنان زحمتکش صنعت نفت در سه سال اخیر میزان تولید گاز به حدی افزایش یافته که دیگر نیازی به واردات نداشته و صرفا با صرفه‌جویی در نیروگاه‌ها، صنایع و بخش خانگی در فصل زمستان می‌توان آن را جبران کرد. همچنین به آگاهی می‎رسانیم همکاران ما در صنعت نفت و شرکت گاز تمهیدات لازم را برای جلوگیری از قطع گاز شبکه گاز خانگی استان‎های شمالی در دوره سرما در نظر گرفته‎اند و با یاری خداوند و همراهی مردم این دوره سرما نیز با حداقل مشکل سپری خواهد شد.»

جریان سوآپ برقرار است

 شرکت ترکمن گاز ترکمنستان از پیش از ظهر دیروز (یکشنبه) در حالی صادرات گاز به ایران را متوقف کرد که جریان سوآپ گاز بین دو کشور کماکان برقرار است. بر این اساس هر چند صادرات روزانه حدود ۱۰ میلیون متر مکعبی گاز ترکمنستان متوقف شده اما هم‌اکنون روزانه حدود ۴ تا ۵ میلیون متر مکعب گاز در قالب قرارداد سوآپ بین دو کشور تبادل می‌شود. از سوی دیگر صادرات گاز طبیعی ترکمنستان به ایران در حالی از پیش از ظهر دیروز متوقف شده که جمعه هفته گذشته مسوولان شرکت ملی گاز ایران و ترکمن گاز ترکمنستان یک تفاهمنامه همکاری برای ادامه تبادل و صادرات گاز بین دو کشور امضا کرده بودند.

حمیدرضا عراقی که پایان هفته گذشته در راس هیاتی به ترکمنستان سفر کرده بود تفاهمنامه ارتقای همکاری‌های دو کشور درباره صادرات گاز به ایران، سوآپ و همچنین تدوین راهبردهای ارتباطات آینده شرکت ملی گاز ایران و ترکمن گاز را به امضا رسانده بود. بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز جمعه گذشته در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه ایران نگرانی برای تامین گاز مورد نیاز خود در صورت توقف واردات از ترکمنستان ندارد تاکید کرده بود واردات گاز از ترکمنستان صرفا به دلیل زیست‌محیطی برای ایران اهمیت داشته و با واردات گاز از این کشور به جای مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌های شمال‌شرق گاز طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر