کد خبر 138649

افزایش ۱.۵ برابری تولیدات مجموعه هلدینگ خلیج فارس

مدیر عامل شرکت هلدینگ خلیج فارس گفت : به زودی فاینانس ۲۰۰ میلیون یورویی تا ۱ میلیارد یورویی در مجموعه هلدینگ خلیج فارس آغاز خواهد شد .

عادل نژاد سلیم  امروز در کنفرانس خبری بیست و یکین نمایشگاه بین المللی نفت ، گاز ، پالایش و پتروشیمی با بیان اینکه تاکنون سابقه تاسیس هلدینگ پتروشیمی در کشور وجود نداشته گفت: به همین منظور مطالعه جامع در خصوص هلدینگ های مطرح دنیا صورت گرفت و بر اساس آن برنامه استراتژی هلدینگ خلیج فارس با تیمی متشکل از ۳۵۰ نفر تعریف شد .

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از هلدینگ خلیج فارس، وی توسعه شرکت های موجود که پتانسیل تولید دارند ، اجرای پروژه های جدید برای سازماندهی پرتفوی شرکت و خرید سهام شرکت هایی که توجیه اقتصادی را دارند را ۳ شاخه مهم در برنامه استراتژی هلدینگ خلیج فارس عنوان کرد.

وی اظهار کرد: یکی از مهمترین ویژگی های برنامه استراتژی شرکت هلدینگ خلیج فارس توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی است ، به طوریکه این برنامه ۱۲ هدف از در اقتصاد مقاومتی را پوشش داده است .

نژاد سلیم تصریح کرد: در سال ۹۲ ، مجموعه هلدینگ خلیج فارس ۶۸% ظرفیت اسمی خود با ۱۵ میلیون تن و سود سهام ۵۲۰ ریال مشغول به کار بود در حالیکه در سال گذشته میزان تولید مجموعه ۱۹ میلیون تن ، ظرفیت اسمی تولید ۷۷% و سود سهام ۲۰۰۰ ریال است .

وی با اشاره به اینکه فروش محصولات هلدینگ خلیج فارس در سال ۹۱ ، ۲۰۰ هزار میلیارد ریال ، سال ۹۳ ، ۳۰۲ هزار میلیارد ریال بوده افزود: با توجه به کاهش قیمت نفت و تاثیر آن بر روی محصولات پتروشیمی این میزان در سال ۹۴، علی رغم رشد ۱.۵ درصدی ۲۶۲ هزار میلیارد ریال بوده است .

مدیر عامل شرکت هلدینگ خلیج فارس اظهار کرد : این شرکت در بین ۵۰۰ شرکت برتر کشور در سال گذشته پیشرو و برتر بوده، پیش بینی شده در سال جاری نیز مقام ۳۲ را کسب نماییم ،  همچنین هلدینگ خلیج فارس در بین ۱۰۰شرکت های مطرح دنیا مقام ۴۴ را از آن خود کرده است .

وی ادامه داد: در برنامه استراتژی ۵ ساله شرکت بنا داریم جزو ۱۲ شرکت برتر در بین شرکت های خارجی باشیم .

وی در خصوص شعار امسال نیز گفت : طبق بخشنامه در مجموعه هلدینگ خلیج فارس خرید تجهیزاتی که نمونه داخلی آن موجود می باشد ممنوع اعلام شده و بر همین اساس بیش از ۷۰ درصد تجهیزات از داخل خریداری شده است .

نژاد سلیم عنوان کرد : یکی از افتخارات هلدینگ خلیج فارس این بوده در طی سال های تحریم هیچگونه عقب افتادگی در خصوص بازپرداخت فاینانس های خارجی نداشته است .

وی عنوان کرد : در سال ۹۲، ۵ شرکت از مجموعه هلدینگ خلیج فارس زیان ده بوده در حالیکه در شرایط کنونی به ۳ شرکت کاهش یافته که البته مشکل شرکت های باقی مانده ساختاری است نه مدیریتی .

وی میزان فروش داخلی هلدینگ خلیج فارس را از لحاظ تناژ ۶.۵ میلیون تن به ارزش ۱۰۳ هزار میلیارد ریال و خارجی را ۸ میلیون تن به مبلغ ¾ میلیارد دلار اعلام نمود .

وی گفت : ۴۲ درصد از تولیدات پتروشیمی کشور مربوط به هلدینگ خلیج فارس بوده است .

نژاد سلیم تصریح کرد: در سال ۹۲ ، تنها مجموعه هلدینگ خلیج فارس ۲ تفاهم نامه در حال امضا را در دست داشت اما اکنون ۱۲ تفاهم نامه که بیشتر آن ها با اروپا است در حال انعقاد می باشد .  

مدیرعامل پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس در خصوص پروژه بیدبلند۲ گفت: تاکنون ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای این پروژه بودجه تخصیص داده شده و مابقی نیاز مالی این پروژه تا سقف ۳ میلیارد دلار از محل منابع داخلی هلدینگ تامین می شود.

نژادسلیم گفت: هم اکنون ۹۹.۹ درصد پالایشگاه گاز بید بلند۲ متعلق به هلدینگ خلیج فارس است و اسم این پالایشگاه به شرکت پالایشگاه گازی بید بلند خلیج فارس تغییر یافته است.

 وی ادامه داد: ۱۱ درصد سهام بورس تهران متعلق به هلدینگ خلیج فارس است و این مجموعه تاثیر بسیار زیادی در بهبود شاخص های بورس داشته است .

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری