کد خبر 583314
مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز:

آلودگی هوای البرز به مرز بحران نزدیک شد

فردین حکیمی اعلام کرد که پایداری هوا و استقرار پدیده وارونگی هوا منجر به افزایش آلایندگی ها در استان شده به طوریکه کیفیت هوای البرز به مرز بحران نزدیک شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، فردین حکیمی افزود: بر اساس اعلام ایستگاه های سنجش آلودگی هوای استان، شاخص برخط کیفیت هوا (ذرا معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در تمام شهرستان های استان به جز طالقان در وضعیت اضطرار قرار دارد.

وی با بیان اینکه در ساعات اولیه صبح امروز شاهد بارش باران در استان بودیم ولی به دلیل نبود وزش باد همچنان آلودگی هوا ادامه دارد، اظهار داشت: شاخص آلودگی در شهرستان های اشتهارد، کرج و نظرآباد به ترتیب بر روی اعداد ۱۷۰، ۱۸۷ و ۱۵۶ قرار دارد که بیانگر ناسالم بودن کیفیت هوا برای تمام گروه ها  است.

وی به اقدامات در وضعیت قرمز اضطرار اشاره و از جمله توصیه های عمومی که بایستی از طریق رسانه ها اطلاع رسانی شود را مشارکت عمومی و خودداری از هرگونه فعالیت که منجر به افزایش آلودگی هوا شود، عنوان کرد.

حکیمی همچنین جلوگیری از روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری، عمرانی و مانند آن، کاهش فعالیت های بدنی بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز،  خودداری از خروج غیر ضروری از منزل و رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی آبگرمکن، بخاری و تأسیسات گرمایشی به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه درجه حرارت در فضاهای مسکونی، تجاری و اداری دانست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز همچنین به وظایف نهادها و سازمان های ذیربط در شرایط ناسالم ۲۰۰-۱۵۱ بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک شهرهای کشور اشاره کرد و گفت: در اجرای این مصوبه بایستی پلیس راهنمایی و رانندگی و فرماندهی انتظامی از تردد تمام وسایل نقلیه موتوری دارای پلاک شخصی، عمومی و دولتی فاقد برچسب معاینه فنی معتبر با توقف و اعمال قانون جلوگیری کند.

وی ادامه داد: همچنین شهرداری ها از انجام تمام فعالیت های عمرانی که موجب تشدید آلودگی هوا می شود؛ مانند ساخت و سازهای شهری، پروژه های عمرانی شهرداری جلوگیری کنند.

حکیمی اضافه کرد: در شرایط اضطرار آلودگی هوا دستگاه های دیگری همچون مراکز بهداشت و درمان، اورژانس، دستگاه های اجرایی، سازمان حفاظت محیط زیست، صنعت و معدن و سازمان پخش فرآروده های نفتی و امثال آن  دارای وظایفی می باشند.

استان البرز دارای ۹ ایستگاه سنجش آلودگی هوا است.

ارسال نظر