کد خبر 518370

بررسی واکنش مخاطبان اقتصادآنلاین به یک خبر

یارانه چه کسانی حذف می‌شود؟ / حذف یارانه به نگرانی مستاجران اضافه شد!

سخنان معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی در خصوص حذف یارانه افرادی که برای ثبت اطلاعات به سامانه کد یکتا مراجعه نکنند، نگرانی بسیاری از مستاجران را به دنبال داشته است.

اقتصاد آنلاینسیده زهرا محمودی؛ حدود 6سال است که قانون مالیات بر خانه‌های خالی در مجلس تصویب شده است؛ این قانون به دلیل ایرادات و ابهاماتی که داشت اجرایی نشد و تقریبا تا سال گذشته مسکوت باقی ماند؛ اما با روی کار آمدن مجلس یازدهم دوباره بحث مالیات بر خانه‌های خالی از سر گرفته شد و نمایندگان مجلس در تیر ماه99، دو فوریت این طرح را تصویب کردند.

حال با گذشت 9ماه از تصویب دو فوریت طرح مالیات بر خانه‌های خالی، معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی خبر از اخذ این نوع از مالیات از مرداد ماه سال جاری داده است. به گفته محمودزاده، خانه‌هایی که بیش از 120روز خالی بمانند، مشمول مالیات خواهند شد و از 19فروردین ماه همه سرپرستان خانوارهای شهری و روستایی موظف به ثبت محل سکونت خود با درج شخصی یا استیجاری بودن آن در سامانه «کد یکتا» خواهند بود؛ جریمه ثبت نکردن و یا ثبت مشخصات اشتباهی نیز مواردی نیر قطع یارانه‌ها و خدمات بانکی اعلام شده است؛ این موضوع واکنش‌های بسیاری را از سمت افراد به دنبال داشت.

چه کسانی مالیات پرداخت خواهند کرد؟

مالیات بر خانه‌های خالی مشمول خانه‌هایی خواهد شد که بیش از 120روز خالی بوده است؛ اما کدام خانه‌ها مشمول مالیات خواهد شد؟

به گفته محمودزاده، املاک حقیقی در شهرهای بالای 100هزار نفر که بیش از 150متر دارد، مشمول مالیات بر خانه‌های خالی می‌شود؛ همچنین در شهرهای زیر 100هزار نفر نیز خانه‌های بالای 200متر شامل این مالیات خواهد بود؛ گفتنی است که هیچ مالکی در یک شهر نمی‌تواند در بیش از یک خانه ساکن باشد و مالکان فقط می‌توانند در دو شهر متفاوت دو خانه خالی از سکنه داشته باشند.

حذف یارانه هم به نگرانی مستاجران اضافه شد

یکی از جریمه‌های ثبت اشتباه و یا عدم ثبت اطلاعات در سامانه، حذف یارانه و خدمات بانکی اعلام شده است؛ موضوعی که نگرانی بسیاری از مستاجران را به دنبال داشت؛ برخی مستاجران در بخش نظرات پایگاه خبری اقتصادآنلاین اظهار داشته‌اند: این امر می‌تواند به بهانه‌ای برای مالک جهت عدم تمدید قرارداد و یا افزایش اجاره‌بها منجر شود و عدم ثبت اطلاعات نیز آنان را از همین یارانه اندک محروم خواهد کرد و این امر یک بازی باخت-باخت برای مستاجرها است.

عده‌ای دیگر هم یارانه را حق مردم می‌دانند و اذعان دارند نباید با این عمل، حق اقشار ضعیف را بیش از این پایمال کرد و اگر قرار است جریمه‌ای باشد، باید آن را از مالکان گرفت.

بسیاری دیگر نیز به ثبت این اطلاعات در سامانه معترضند؛ چرا که ثبت اطلاعات در سامانه نیازمند استفاده از تلفن همراه، اینترنت و.... بوده و همه افراد دسترسی به اینترنت و تلفن همراه هوشمند ندارند و ثبت اطلاعات برای آن‌ها دردسرساز خواهد شد؛ همچنین رفتن به کافی‌نت‌ها و... نیز در شرایط کرونایی خطرناک بوده و منطقی نیست و افراد مسن را که اطلاعات و دانش کمتری هم در این زمینه دارند را در شرایط کرونایی در معرض خطر قرار خواهد داد؛ همچنین این اقشار از افرادی هستند که نیاز بیشتری به یارانه دارند؛ بنابراین چنین تصمیمی مشکلات زیادی برایشان به دنبال خواهد داشت.

در این بین برخی به طور کل با ثبت اطلاعات در سامانه مخالفند و معتقدند همه این اطلاعات در اختیار دستگاه‌های مربوطه قرار دارد و به جای زحمت دادن به مردم و تهدید آن‌ها، باید این اطلاعات را از دستگاه‌هایی که اطلاعات در اختیارشان است، اتخاذ کرد.

هر چند هنوز اطلاعات دقیقی از این موضوع در دسترس نیست و ابهامات زیادی در خصوص جریمه‌های اعلام‌شده وجود دارد، اما به نظر می‌رسد در نظر گرفتن جریمه‌هایی چون قطع یارانه و... تنها سبب نگرانی مستاجران خواهد شد و شرایط را برای آنان دشوارتر خواهد ساخت.

به‌رغم اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اعمال جریمه "حذف یارانه" برای افرادی که به هر دلیل مشخصات خود را در سامانه مذکور ثبت نکنند، پیگیری‌های اقتصادآنلاین نشان داد هماهنگی‌های لازم با سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط در بدنه دولت هنوز انجام نشده است. گزارش‌های تکمیلی خبرنگاران اقتصادآنلاین، طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مستاجر
  ۳ ۰

  درود بر شما که به این موضوع پرداختید کاش گوش شنوایی بود متاسفانه آنطور که پیداست هدف فقط دریافت مالیات هست و هیچ سودی برای قشر مستاجر نداره و آخرم لابد مستاجر باید مالیات صاحب ملک رو پرداخت کنه و تنها چیزی که برا من مستاجر میمونه آرزوی خانه دارشدن و قطع رایانه هست

 • احمد
  ۲ ۰

  جریمه هاروکه مینویسین لا اقل برای کسانیکه ثبت میکنن یه پاداشی هم بنویسین مثل افزایش یارانه برای مستاجران تاتشویق شوند برای ثبت نام

 • امیر
  ۱ ۰

  تشکر . حتما پیگیر گزارش بعدی شما هستیم

 • ناشناس
  ۲ ۰

  بادورودشماهاداریدهمه کمک پولدارهامیکنیدکپولدارتربشن وفیقرهافقیرتر. ولا این راه پیداکردن خانه های خالی نیست. چون خودتون میدونیدک کی خونه خالی داره وکی هیچی نداره

 • زهرا
  ۰ ۰

  سلام درود مابعد ۲۰ سال خونه کوچولو خریدم بادوتا بچه یک خوابه تا ۱۲ سال باید قصد بدم حقوق ۴ تومان هست ۳نیم قسط خونه مدم ۵۰۰ تومان میمونه فکر کنید ما بادوتا بچه چجوری باید زندگی برسونیم فقط پول دوتا انتنت شون کی شه به ما یک وام خونه دادند ۲۰۰ تومان باید ۴۷۵ پرداخت کنیم توی ۱۲ سال انها میگند سود حرام پس من زنگیم داره انجوری میگزه میگند انها خونه دارند با چه خون دل دارم زندگی خودمن مگردونم توخدا به فکر این ملت باشید