کد خبر 517918

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

یارانه‌های سال ۱۴۰۰ کدامند؟ / کاهش ۸۸درصدی قدرت خرید یارانه نقدی

با پایان یافتن یارانه معیشتی کرونا، در سال۱۴۰۰ دو یارانه به حساب خانوار واریز خواهد شد؛ یارانه نقدی و یارانه معیشتی. هر چند که یارانه مستقیم، بهترین راهکار برای حمایت از خانوارهای کم‌درآمد است اما اشکالات ساختاری موجب شده، این رویکرد کارایی لازم را نداشته باشد؛ به عنوان مثال ثابت ماندن یارانه نقدی موجب شده قدرت خرید آن بیش از ۸۸درصد کاهش یابد.

اقتصاد آنلاینسیده زهرا محمودی؛ تا اسفند ماه سال گذشته سه یارانه نقدی از سوی دولت پرداخت می‌شد؛ یارانه نقدی، یارانه معیشتی و یارانه معیشتی کرونا. اما با پایان سال 98 اعلام شد که پرداخت یارانه معشیتی کرونا که فقط 4مرحله ادامه داشت، دیگر ادامه ندارد؛ بنابراین یارانه معیشتی و یارانه نقدی تنها یارانه‌هایی هستند که در سال1400 پرداخت خواهند شد.

یارانه نقدی

اولین یارانه نقدی در اواخر دهه80 پرداخت شد و تاکنون نیز ادامه دارد. با وجود اینکه بیش از ده سال از پرداخت اولین یارانه نقدی می‌گذرد، مبلغ آن هنوز تغییری نداشته و همان 45هزار و 500تومانی است که در اولین مرحله پرداخت شد. با توجه به تورم‌های یک دهه گذشته، این میزان یارانه نقدی قدرت خرید خود را از دست داده‌است و عملاً اثرگذاری قابل توجهی بر معیشت خانوارها ندارد. قدرت خرید نقدی طی این سال‌ها بیش از 88درصد کاهش یافته‌است؛ به بیان دیگر اگر بخواهیم قدرت خرید 45 هزار و 500 تومان آذر ماه 1389 را به خانوار بدهیم، باید یارانه نقدی به بیش از 390هزار تومان در پایان اسفند ماه 1399 افزایش یابد. نمودار زیر قدرت یارانه نقدی را طی این سال‌ها نشان می‌دهد:

یارانه نقدی

 البته این تنها ایراد یارانه نقدی نیست؛ یکی از اساسی‌ترین انتقادات به این طرح دامنه مشمولان یارانه است. به بیان دیگر، بسیاری از خانوارها که جزو دهک‌های بالای درآمدی هستند نیز هر ماه یارانه دریافت می‌کنند. با توجه به هدف اصلی یارانه‌ها که همان کمک به اقشار ضعیف جامعه و برقراری عدالت اجتماعی است، این موضوع با ماهیت آن کاملاً در تضاد است.

هر ساله هنگام بررسی لایحه بودجه دو بحث در مورد یارانه نقدی مطرح می‌شود؛ یکی افزایش مبلغ یارانه و دیگری حذف دهک‌های پردرآمد. امسال نیز طبق روال گذشته، این مباحث دوباره مطرح شد و البته نتیجه نیز همانند سال‌های گذشته تغییری پیدا نکرد و یارانه نقدی همان 45هزار و 500 باقی ماند. البته امسال یک تغییر نسبت به سال‌های گذشته داشت. هر سال در قانون بودجه دولت مکلف به حذف پردرآمدها از لیست یارانه بگیران می‌شد. هر چند هیچ اقدام عملی در این خصوص صورت نمی‌گرفت، با این وجود دولت بر روی کاغذ ملزم به این کار بود. در بودجه1400 این الزام نیز حذف شد و دولت تکلیفی برای حذف دهک‌های پر درآمد نخواهد داشت تا روال معیوب پرداخت یارانه بدون هیچ اصلاحی ادامه داشته باشد.

یارانه معیشتی

یارانه معیشتی برای نخستین بار آذر ماه98 به حساب سرپرست خانوارهای مشمول واریر شد؛ آغاز پرداخت این یارانه به افزایش قیمت بنزین در آبان98 باز می‌گردد. پس از افزایش قیمت بنزین، درآمدهای حاصل از آن 30هزار میلیارد تومان اعلام شد و براین اساس، مقرر شد تا این رقم به 60میلیون ایرانی در قالب یارانه معیشتی اختصاص یابد.

 هفدهمین مرحله از این یارانه نیز به عنوان اولین یارانه معیشتی سال1400 در دهم فروردین ماه واریز شد و مرحله هجدهم آن در اردیبهشت ماه امسال اجرایی خواهد شد.

گفتنی است که مبلغ این یارانه بین 55 تا 205هزار تومان متغیر خواهد بود؛ بدین صورت که خانوارهای یک نفره 55هزار تومان، خانوارهای دو نفره 103هزار تومان، خانوارهای سه نفره 138هزار تومان، خانوارهای چهار نفره 172هزار تومان و خانوارهای پنج نفره 205هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند.

یارانه‌ای که حذف شد

یارانه معیشتی کرونا برای اولین بار در آذر ماه 1399 پرداخت و مقرر شد تا پایان سال گذشته ادامه یابد؛ این یارانه معیشتی در راستای حمایت از اقشار آسیب‌دیده از کرونا اجرایی شد. یارانه‌ای که حواشی و اعتراضات زیادی را نیز با خود به دنبال داشت و بسیاری معتقد بودند با وجود نیازمند بودن، مشمول یارانه معیشتی کرونا نشدند.

یارانه معیشتی کرونا، در مبالغ 100 و 120هزار تومانی تصویب شده‌بود؛ اعضای کمیته امداد و سایر نهادهای حمایتی از جمله افرادی بودند که یارانه 120هزار تومان دریافت کردند و یارانه 100هزار تومانی نیز  به افرادی که دارای شرایطی چون بیمه پرداز نبودن، نداشتن درآمد ثابت، شاخص‌های پایین درآمدی و... بودند تعلق می‌گرفت؛ شروطی که بسیاری از نیارمندان را از چرخه دریافت این یارانه حذف می‌کرد و بار دیگر خلع یک سیستم جامع اطلاعاتی را بیش از گذشته آشکار کرد. آخرین مرحله از این یارانه نیز در اواخر اسفند ماه سال گذشته به حساب سرپرست خانوارها واریز شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۳ ۰

  شماها که لالتی بلدید چرا مردمو ازیت میکنید حنسهارو صد برابر کردید با این یارانه فقط ابرو مردم میبرید این یارانه را به گدا بدهید پرت می کنه توصورتتان

 • ناشناس
  ۲ ۰

  قیمت مسکن در مناطق اشرافی و به اصطلاح شهر حباب دارد/
  در محله بلوار سجادیه الهیه مشهد سال 1398 یک قطعه زمین تجاری سه میلیارد تومان بود و الان شده سی میلیارد تومان! چون بلوار به بزرگراه مشهد و قوچان وصل کردند! اما در همان سال یک آلونک 50 متری در حاشیه صد متری میدان فهمیده تا خین عرب، 120 م ت شده 250 ت م! در این مطقه شهرداری حتی حاضر نشده آسفالت و پلاک کند آلونکهای فقیران را! در همین مدت 1398 تا 1400 قیمت اقلام خوراکی افزایش 500 درصد!
  باید به موقعیت مسکنها توجه کرد.

 • حسین
  ۵ ۰

  پس چی شد؟ مگه قرار نبود یارانه در سال 1400 حداقل 2 برابر بشه؟
  اقتصاد آنلاين پیگیر باش...

 • ابرودار
  ۳ ۰

  حالا چرا اینقدر حرف میزنید برای چند غاز آبرومون بردید

 • بی نام
  ۴ ۲

  بچه های من چن ماهه یه دونه سیب درختی ندیدن،صبحانه درست حسابی ندیدن.با این گرونی چکار کنیم خدااا

 • ناشناس
  ۱ ۱

  واقعا کنه با این یارانه تون

 • محمدمیرحسینی
  ۱ ۰

  مسؤلین فقط بلدن درباره مقدار کم یارانہ بحث کنن كہ ۴۵۵۰۰ یارانه‌ ست
  ولی هیچ موقع براے افزایش آن تلاش نمی کنن

 • مخفی
  ۲ ۰

  خاک برسرشون ماهیانه ۸۰۰کرایه خونه میدیم بچمونم مریضه بخاطر بی پولی هرروز هرشب عذاب کشیدن بچه یک سالم و میدیدم اینا از زندگی خستمون کردن

 • ناشناس
  ۱ ۰

  لطفافکری به حال خانواده هایی که پدر خانواده معتاده بکنیدبه خدا خسته شدیم

 • O
  ۰ ۰

  من یه دخترم لیسانس بیکار تحت پوشش کمیته ام پدرومادرپیروبیماردارم یارانه معیشتی من چرابایدقطع بشه؟مستاجریم گردش حسابم منفیه اخه چرامعیشتی چندغازتونم که میدادیدبایدحذف بشه

 • سیدامجدمینویی
  ۰ ۰

  سلام.نتوانستم در تاریخ 19 فروردین مستاجرهستم وکد پستی منزل اجاره بفرستم.همراه مریض بودم گوشی همراه
  نداشتم.حالا هنوز بیمارستان همراه پسرم هستم.لطفان یارانه رو قطع نفرمائید وقتی دیگه ارسال میکنیم