کد خبر 517015

عضو اتاق بازرگانی تهران؛

سالانه ۸۶میلیارد دلار یارانه انرژی در ایران پرداخت می‌شود

عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید رانت و غیر واقعی کردن شرایط اقتصاد ایران در حوزه‌های مختلف اثرات خود را نشان داده که یارانه انرژی بخشی از آن است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا؛ حمیدرضا صالحی ، اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های بین المللی، میزان یارانه انرژی که سالانه در ایران پرداخت می‌شود حدود ۸۶ میلیارد دلار است و این در حالی است که کشوری مانند چین با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت در این حوزه تنها ۳۲ میلیارد دلار یارانه پرداخت می‌کند. این به خوبی نشان می‌دهد که وضعیت مصرف انرژی و مشکلات ساختاری اقتصاد ایران که منجر به این حجم از اسراف و الگوی غلط مصرف شده تا چه حد شرایط را پیچیده کرده است.

وی با اشاره به مشکلاتی که در حوزه‌های مختلف از دخالت دولت به وجود آمده، تصریح کرد: چندی قبل ما شاهد افزایش قیمت دیگر کالاهایی بودیم که ارز حمایتی دولتی را دریافت می‌کردند و حالا مرغ به این دسته اضافه شده است. باید بدانیم که حمایت های این چنینی و دخالت دولت در فرایند اقتصاد، جز دشوار کردن شرایط و پیچیده سازی مسائل، کاربرد دیگری ندارد.

عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه باید سال جاری را سال عدم دخالت دولت در اقتصاد در نظر بگیریم، بیان کرد: پس از سال‌ها سعی و خطا دیگر امروز باید در جریان باشیم که اقتصاد ایران با دخالت‌های دولتی راه به جایی نخواهد برد و اگر بنا بود این دخالت‌ها گره گشا باشند، تا امروز خود را نشان می‌دادند. از این رو امیدواریم که تصمیم گیران سرانجام به این نتیجه برسند که دخالت در اقتصاد را متوقف کنند.

به گفته وی، تک نرخی شدن ارز، کاهش تلاش برای قیمت گذاری دستوری و حرکت به سمت سیاست‌های کلان که آینده اقتصادی کشور را تضمین می‌کند، می‌تواند به عنوان اولویت‌های مهم اقتصادی در نظر گرفته شود.

 بر اساس گزارش‌های رسمی، دولت در کنار یارانه نقدی و مستقیمی که به مردم پرداخت می‌کند، در طول سال مبلغ قابل توجهی را صرف یارانه‌های پنهان در حوزه انرژی و سوخت می‌کند. کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه مصرف انرژی از سوی اقشار کم درآمد پایین‌تر از ثروتمندان است، تداوم این سیاست عملا به افزایش بی عدالتی در اقتصاد ایران منجر شده و مشکل آفریده است. تداوم تخصیص سوخت و انرژی ارزان قیمت، ایران را به یکی از پرمصرف‌ترین کشورهای جهان در این حوزه بدل کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • نادر سعدونی
  ۱ ۰

  سلام.این ۸۶ میلیارد دلار رو مستقیم بدین به مردم انرژی هم دیگه لازم نداریم من که این آمار و ارقام رو به هیچ وجه قبول ندارم چون با عقل جور در نمیات .اگه هم واقعیت داشته باشه چند برابرش رو یه جور دیگه سر مردم تلافی میکنید.

 • حسین
  ۱ ۰

  بله .اگر قیمت دلار سه هزار تومان بود دیگه اینقدر یارانه بالا نبود . این آقایون چطوری فکر میکنن؟!
  چرا نمیگید حقوق ها در سطح فقیر ترین کشور های دنیاست؟

 • محمد
  ۱ ۰

  بیخود شلوغش نکن عمو. بجای افاضات فضایی برو جلوی ایران خودرو با اون ماشینای پرمصرف رو بگیر بعدش برو به شهرداری بگو اون تبصره ۱۹ رو اصلاح کنه عایقکاری ساختمون فقط پنجره دوجداره و ایزوگام نیست. بعدشم مگه شرکت نفت خصوصی شده که پول انرژی رو خصوصی حساب میکنی