معاون درآمدهای مالیاتی کشور تشریح کرد؛

نحوه محاسبه مالیات واحدهای آسیب دیده از کرونا

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: برای حمایت از صنوف آسیب دیده از کرونا امسال مالیات از این واحدها بر حسب درآمد اخذ می شود.

نحوه محاسبه مالیات واحدهای آسیب دیده از کرونا

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محمد مسیحی دوشنبه در جلسه بررسی مشکلات مالیاتی مهاباد، با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا آسیب جدی به برخی صنوف در کشور وارد کرده است، افزود: دولت برای حمایت صنوف آسیب دیده ناشی از بیماری کرونا مالیات را امسال برحسب درآمد اخذ می‌کند و همچنین واحدهای صنفی متضرر و تعطیل از جمله رستوران‌ها و تالارهای پذیرایی شامل بخشودگی مالیاتی می‌شوند.

وی با بیان اینکه هم اکنون با همکاری اصناف مختلف ۷۰ درصد مالیات کشور به صورت خوداظهاری دریافت می‌شود و در دو سال آینده این مقدار به ۹۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد، ادامه داد: اخذ مالیات به صورت خوداظهاری موفقیت بسیار مهمی برای این بخش به حساب می‌آید و انرژی آزاد شده از مالیات خوداظهاری صرف مقابله با فرارهای مالیاتی در کشور خواهد شد.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: فعالان اقتصادی در صورت ارائه ندادن اظهارنامه مالیاتی در زمان مشخص شده قانونی، علاوه بر محرومیت از تسهیلات و معافیت مالیاتی، مشمول جرایم قانونی غیرقابل بخشش نیز خواهند شد.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه هوشمند سازی نظام مالیاتی در دستور کار قرار دارد، گفت: هوشمند سازی نظام مالیاتی درآمدهای کشور را افزایش می‌دهد و اقتصاد کشور را به سمت شفافیت پیش می‌برد.

مسیحی در خصوص میزان تحقق درآمدهای مالیاتی در سال گذشته گفت: در سال گذشته بعد از ۱۴ سال برای اولین بار حدود ۱۰۱ درصد از تعهد ما در درآمدهای مالیاتی محقق شد و برای سال جدید ۱۸۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در کشور پیش بینی شده که امیدواریم با وجود محدودیت‌ها با تمرکز بر پرونده‌های مهم و مقابله با فرار مالیاتی بتوانیم به تحقق این تعهد دست پیدا کنیم.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی هم گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا و متضرر شدن واحدهای صنفی مختلف، ۶۰ درصد مشاغل در استان از پرداخت مالیات معاف شده‌اند.

حسن کوماسی افزود: در شرایط کنونی بسیاری از واحدهای صنفی از جمله تالارهای پذیرایی، فروشگاه‌های البسه، کیف و کفش به دلیل وضعیت بازار، متضرر شده و بخشی از آنها از مالیات معاف شده و مالیات این بخش بر مبنای شاخص‌های سال ۹۷ دریافت می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی اضافه کرد: با توجه اینکه مهاباد ازجمله شهرهای گردشگری استان است و واحدهای گردشگری این شهرستان نیز در این شرایط متضرر شده‌اند به همین دلیل ۶۴ درصد واحدها از پرداخت مالیات معاف شدند.

در ادامه این نشست مسائل و مشکلات حوزه مالیات این شهرستان و بررسی پرونده‌های مالیاتی با حضور کارشناسان بررسی شد و نمایندگان بازاریان و اصناف با تبادل نظر و بیان مشکلات خواستار متناسب سازی میزان اخذ مالیات با درآمدشان شدند.

ارسال نظر