کد خبر 451215

رئیس کل سازمان امور مالیاتی:

بخشودگی جرایم مالیاتی از سر گرفته شد

رئیس کل سازمان امور مالیاتی رعایت اصول را اولویت برنامه های و فعالیت های این سازمان دانست و گفت: شعار ما وصول مالیات همراه با اصول است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صداوسیما، امیدعلی پارسا، رئیس کل سازمان امور مالیاتی در برنامه تیتر امشب دوشنبه شب،بر لزوم اخذ مالیات همراه با رعایت اصول و حمایت از کسب و کارها تاکید کرد و گفت: ما معتقدیم که باید تولید و سودی وجود داشته باشد، که امکان اخذ مالیات نیز فراهم شود.

پارسا با اشاره به توصیه حضرت امیر (ع) به مالک اشتر، تصریح کرد: حضرت علی (ع) به مالک توصیه می کنند که باید تولید و کسب و کار در جامعه اسلامی همواره رونق داشته باشد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی مهلت دادن به تولیدکنندگان برای پرداخت مالیات و نیز از سر گرفتن بخشودگی های جرایم مالیاتی از خرداد امسال تا پایان سال را از جمله عمده ترین برنامه های حمایت از تولیدکنندگان دانست.

پارسا اضافه کرد: طبق مصوبه سران قوا اگر کسی به موقع اصل بدهی مالیاتی خود را پرداخت کند ماهیانه یک و نیم درصد جایزه خوش حسابی دریافت می کند.

وی افزود: همچنین شرکت هایی که برای نخستین بار وارد بورش شوند، ما متعرض سوابق مالیاتی گذشته آنها نمی شویم و به اصطلاح کنتور از حالا روشن می شود.

در بخش دیگری از تیتر امشب، محمدهادی سبحانیان، معاون مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه نظام مالیاتی کشور عادلانه نیست، اظهار داشت: در کشورهای سرمایه داری، میزان مالیات به نسبت درآمدها افزایش می یابد اما در نظام مالیاتی ما چنین نیست.

وی افزود: یکی از دلایل این امر این است که ما در نظام مالیاتی خود دستگاه سیاستگذار نداریم و دستگاه موجود و متولی، صرفا مجری است و منفعلانه عمل می کند.

سبحانیان با بیان اینکه سهم درآمدهای مالیاتی تفاوتی نسبت به سال های گذشته نکرده است، اظهار داشت: یکی دیگر از دلایل ناعادلانه بودن نظام مالیاتی ما، اجرا نشدن طرح جامع مالیاتی است.

وی گفت: با گذشت حدود 16 سال این طرح اجرا نشده است.

سبحانیان با اشاره به یکی دیگر از مقائص نظام مالیاتی کشور، تصریح کرد: متاسفانه باوجود اینکه تاکید فراوانی روی عادلانه بودن نظام مالیاتی وجود دارد، اما نه دستگاه های دولتی و حاکمیتی اطلاعات لازم را به سازمان امور مالیاتی داده اند و نه سازمان امور مالیاتی توان استفاده از اطلاعات موجود را دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر