{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 439065

سازمان برنامه و بودجه جزئیات صدور مجوز ۱۵۰هزار میلیارد تومان اوراق جدید در سال ۹۹را شفاف کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سال گذشته مجموعا حدود 82 هزار میلیارد تومان انواع اوراق مالی منتشر شده است. این میزان انتشار اوراق نسبت به انتشار 45 هزار میلیارد تومانی اوراق در سال 97 تقریبا 90 درصد رشد کرده است.

بر اساس قانون بودجه سال 99 نیز مجوز انتشار بیش از 80هزار میلیارد تومان انواع اوراق صادر شده است. از سوی دیگر بسیاری از نهادهای تخصصی از جمله مرکز پژوهشهای مجلس وقوع کسری بودجه شدید در سال جاری را با وجود این حجم از انتشار اوراق تایید کرده اند.

برخی منابع رسانه ای خبر داده اند در شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی، در حضور سران قوا توافق شده که کسری بودجه دولت به جای مسیرهای تورمی مثل برداشت از منابع پایه پولی یا صندوق توسعه ملی و تبدیل حسابداری به ریال، از مسیر انتشار اوراق پوشش داده شود؛ حجم کسری حدود 150 هزار میلیارد تومان برآورد شده و دولت هم قصد دارد به همین میزان در سال‌جاری اوراق منتشر کند. گفته می‌شود این اوراق مازاد بر حجم اوراق پیش‌بینی شده در قانون بودجه 99 است. در قانون بودجه، 80 هزار میلیارد تومان انتشار اوراق پیش‌بینی شده است. بر این اساس 230 هزار میلیارد تومان اوراق قرار است در انواع بازارهای بدهی عرضه شود، هم در قالب بازار بین بانکی و هم در بازار بدهی در بازار سرمایه. 

با توجه به ابهامات صدور مجوز انتشار 150 هزار میلیارد تومان اوراق جدید با توجه به وظایف سازمان برنامه و بودجه کشور بایستی این سازمان در صورت تایید جزئیات این موضوع را اعلام کند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری