{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 436034

پایگاه اطلاع رسانی سهام عدالت؛

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی سهام عدالت سازمان خصوصی سازی، ارزش روز سهام عدالت ظرف ۱۳ سال گذشته به صورت میانگین ۱۳.۹ برابر شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سهام عدالت که در سال 1385 در راستای سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی و درخواست رئیس جمهور وقت و با اذن رهبری و مصوبه دولت وقت، طراحی شد، در آن طرح سهام حدود 49 شرکت، شامل 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیربورسی به تعداد 49 میلیون و 152 هزار و 741 نفر واگذار شد.

همچنین بر اساس آئین‌نامه اجرایی سهام در آن موقع قرار بود سهام عدالت برای 6 دهک جمعیتی کشور یعنی 49 میلیون نفر واگذار شود.

این سهام برای دو دهک یعنی مشمولان مددجوی کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کل کشور با 50 درصد تخفیف واگذار شد و برای سایر مشمولان قرار شد از محل سود آتی شرکت‌های سرمایه‌پذیر طی 10 سال، قیمت برگه سهام یک میلیون تومانی به دولت پرداخت شود و بعد از 10 سال این سهام آزادسازی شود.

ارزش روز شرکتهای سرمایه پذیر عدالت

ارزش سهام عدالت در مقطع واگذاری یعنی سال 85 در مجموع 266 هزار و 363 میلیارد ریال بود که مربوط به سهام 49 شرکت شامل 36 شرکت بورسی به ارزش 227 هزار و 825 میلیارد ریال و 13 شرکت غیربورسی به ارزش 35 هزار و 965 ریال بوده است.

اما بعد از 13 سال ارزش روز 36 شرکت بورسی سهام عدالت، به بیش از 3 میلیون و 665 هزار و 861 میلیارد ریال شده و ارزش 13 شرکت غیربوسی همچنان 35 هزار و 965 میلیارد ریال برآورد شده است.

ارزش کل سهام 49 شرکت حاضر در سهام عدالت، امروز به بیش از 3 میلیون و 701 هزار و 826 میلیارد ریال یعنی 370 هزار میلیارد تومان شده است که اگر ارزش روز این شرکت‌ها را به ارزش روز شرکت‌ها در مقطع واگذاری تقسیم کنیم، به صورت میانگین 13.9 برابر شده است.

به زبان ساده می‌توان گفت: ارزش سهام عدالت یک میلیون تومانی بعد از گذشت 13 سال به حدود 13 میلیون و 900 هزار تومان رسیده و به همین نسبت ارزش سهام 532 هزار تومانی نیز 13.9 برابر (یعنی 7 میلیون و 394 هزار تومان) شده است.

در پی درخواست رئیس جمهور برای آزادسازی سهام عدالت و سپس ابلاغیه مقام معظم رهبری در هفته گذشته، قرار شد، آزادسازی سهام عدالت با تاکید بر واگذاری مدیریت و مالکیت سهام عدالت به مردم، با سازوکاری که شورای عالی بورس، تعیین می‌کند، انجام و سهام عدالت آزادسازی و قابل معامله شود.

اما سازمان خصوصی سازی بلافاصله نشست مطبوعاتی برگزار کرد و علیرضا صالح رئیس سازمان اعلام کرد، مردم با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی https://www.samanese.ir/ دو گزینه روش مدیریت مستقیم سهام عدالت یا روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کنند و برای این انتخاب یک ماه فرصت دارند.

وی این را هم گفت: اگر کسی ظرف مدت یک ماه گزینه‌ای انتخاب نکرد، به منزله این است که روش مدیریت غیرمستقیم یعنی مدیریت سهام عدالت توسط شرکت‌های سهام عدالت استانی و شهرستانی انتخاب خواهد شد.

با مراجعه فراوان مردم به سامانه سهام عدالت امروز این سامانه دچار اختلال شده و جوابگوی تقاضای مردم نیست.

همچنین با توجه به اینکه عده‌ای از مردم روش آزاد سازی مستقیم یعنی از طریق بورس را انتخاب می‌کنند پیش‌بینی می‌شود، یک باره تعداد زیادی از مشتریان وارد بازار سرمایه شده و این بازار را دچار اختلال کنند.

از طرفی هجوم یک باره 307 هزار میلیارد تومان ارزش سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت، ارزش بازار بورس ایران را بسیار بزرگ می‌کند و با هجوم 49 میلیون سهامدار جدید به بورس تهران،‌این بازار از نظر تعداد مشتری، به بزرگترین بازار سرمایه دنیا تبدیل خواهد کرد.

 یکی از ایرادهایی که به سازمان خصوصی سازی مبنی بر انتخاب دو گزینه روش مستقیم و غیرمستقیم وارد است این است که هنوز شورای عالی بورس تصمیمی درباره نحوه آزاد سازی سهام عدالت و اینکه دارنده سهام عدالت ظرف چه مدت و به چه میزان می‌تواند سهام خود را در بورس معامله کند، نگرفته است، این امر باعث می‌شود، تصمیم‌گیری مردم در یک اتاق تاریک و در شرایط مبهم صورت گیرد.

در حالی که باید ابتدا مزایا و معایب هر دو روش به صورت شفاف و واقعی به مردم ارائه می‌شد، تا مردم با اطلاعات کافی نسبت به روش مدیریت سهام خود تصمیم‌گیری کنند.

حتی اگر افرادی روش مستقیم بورسی را برای سهام عدالت برگزینند، هنوز مدیریت 30 درصد دارایی سهام عدالت در 13 شرکت غیر بورسی مشخص نیست و در جدول ارزش روز سهام عدالت هم ارزش روز این 13 شرکت در سال 85 با ارزش روز آنها در سال 1399 یکی است!

18

از طرفی همان گونه که در ابلاغیه مقام معظم رهبری و نیز در فحوای مصوبه اولیه سهام عدالت، ذکر شده قرار است، باید مالکیت و مدیریت سهام شرکت‌ها از دولت  جدا شده و به مردم سپرده شود.

در حالی که هنوز سهام 13 شرکت سرمایه‌پذیر عدالت وارد بورس نشده و حتی اگر کسی روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را هم انتخاب کند باز در مورد سهام مشاع خود در 13 شرکت غیربورسی اختیارش را به دولت و شرکت‌های سرمایه گذاری سهام عدالت باید بدهد.

یکی از مشکلات سهام عدالت در آستانه ورود به بورس اوراق بهادار این است که وزیر امور اقتصادی و دارایی دستور داده برای همه 49 میلیون سهامدار عدالت کد معاملاتی بورسی صادر شود،‌ در حای که اکنون برای عرضه اولیه شستا که 2 میلیون و 70 هزار نفر متقاضی شدند، با مراجعه مردم برای دریافت کد بورسی هم 108 شرکت کارگزاری دچار وقفه و شلوغی خارج از انتظار شدند و هم دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک دچار ازدحام در شرایط کرونایی و صفهای 4-5 ساعته متقاضیان و قطع سامانه‌های احراز هویت سجام، ‌سامانه جامع اطلاعات مشتریان شدند.

17

سامانه سجام

به نظر می‌رسد، با توجه به هجوم مردم برای دریافت کد معاملاتی بورسی و احراز هویت در سامانه سجام باید هم دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک و هم دفاتر کارگزاری بورسی چندین برابر شوند و هم سامانه معاملات بورسی با حجم چندین برابر افزایش حجم بیابد.

ارسال نظر

 • خدیجه
  ۵ ۰

  من ثبت‌نام نکرده بودم الان چیکار کنم

 • محسن
  ۷ ۲

  باسلام من سهام ندارم یعنی تا الان که ۴۳سال عمر کردم هیچ سهامی نگرفتم چکار باید بکنم تواین بدبختی

 • فریدون خسروی نیا
  ۱ ۰

  سلام خیلی عالیه فقط برای جامانده سهام انشالله دولت محترم اقدام کنند خیلی بهتر میشه نابودی کرونا

 • زهرا تیباشی
  ۱ ۰

  سهام عدالت

 • عباس
  ۲ ۰

  ه

  من سهام عدالت ندارم خیلی هم محتاجم کارگر سادم حتی یگ موتور ندارم چند ماه پیش عمل قلب باز گردم بیکارم چیکار کنم ممنونم

 • حسین قلی زاده جیرسرایی
  ۵ ۰

  چرا سوده سهامه کسانی که ۵۳۲هزارتومن بود ،مگه قرار نبود دولت درستش کنه یک میلیون تومن. وضعیت چطور میشه ،همین اولش عدالت که ناعدالتی شده،لطفا راهنمایی کنید.با تشکر

 • شهربانواخلاقی ریابی
  ۰ ۰

  سهام عدالت


  سهام عدالت

 • مصطفی توکلی
  ۱ ۰

  در اختیار خودم قرار بگیرد

 • بهرام
  ۲ ۰

  سلام -آقا یون سآیت و رسانه ها خود را خسته نکنن! مردم متوجه زبان شما نمیشن

 • بهرام
  ۱ ۰

  شما اوردین به یکباره به مردم شوک وارد کرده تا بدونن بورس و اوراق و سهام چیه؟ خوب این یعنی معلوم

 • بیتا
  ۵ ۱

  باسلام یخورده تو این مهلت یک ماهه شفاف سازی کنید ک اگر اختیار سهام عدالت خود را بر عهده بگیریم چه مزایایی دارد و چه مضراتی و اگر بر عهده شرکتها باشه چه مزایا و چه مصراتی دارد و همچنین اگر بخواهیم سهام خود را بفروشیم کجا باید مراجعه کنیم و چه مدارکی لازم هستش و اگر کسی برگه سهامش از بین رفته اما اسمش تو سیستم هست مشکلی برا فروشش بوجود میاد یا نه ممنون میشم پاسخگو باشید

 • ستار
  ۴ ۱

  سلام. ما یک خانواده شش نفره آنروز بودیم که همزمان و دریک فرم همه ثبت نام کردیم ولی متاسفانه برای دونفر از ما سهام نیامده اول که چکار کنیم و دوم اینکه معنی عدالت چی میشه ؟

 • شهره
  ۱۰ ۰

  سهام. ما که یک میلیون تومن تو برگه که 14سا ل داریمتو سامانه زده 532

 • محمودی
  ۲ ۰

  سلام
  آخه مگه قرار نبود ارزش سهام عدالت همه یک میلیون تومان باشد؟ الان حدود 60% مردم ارزش سهام عدالتشون رو زده 532 هزار تومان !!!
  بعد اگه الان آزاد سازی رو انجام ندیم ، دوباره فرصت آزاد سازی میدن؟ کی؟
  یه خورده درست شفاف سازی کنید. همش مطالب همدیگه رو کپی نکنید

 • علیرضا
  ۰ ۰

  سهاعدالت

 • عیسی.نوروزی
  ۰ ۰

  باسلام.خدمت.مدیران.سهام.عدالت.سهام.من.یک.ملیونتومان.است.چرا.نصف.شده.سودش.نصف.میاد.لطفن.راهنمایی.کنید.ممنون

 • رضا سهیل زاد
  ۱ ۰

  با سلام
  همانطور که مستحضرید، سهام شرکت های دولتی تا سقف 2 میلیون تومان از طریق بانک برای مردم عرضه می شود. از مدیریت محترم سهام عدالت خواهشمند است با توجه به شفافیتی که در مورد سهام عدالت ایجاد شده است، فرصتی مجدد برای سهامداران عدالت در نظر بگیرند تا بتوانند سهام خود را به سقف یک میلیون تومان برسانند.

 • فرهاد
  ۰ ۰

  من سهام ندارم چه کنم

 • ایمان
  ۴ ۰

  سلام اگه کسی بخوادپولشوبگیرچکاربکنه

 • ایسان
  ۰ ۰

  سهام عدالت

 • بهمن
  ۳ ۰

  من سهام عدالت را میفروشم یک میلیونی دارم

 • سعید قادری
  ۰ ۰

  سهامم چقدر شده

 • afsaneh sheikhasani @mil com
  ۱ ۱

  ایاتاازادسازی سهام عدالت ارزشش بیشتر میشود

 • فعال بازار سهام
  ۲ ۰

  با سلام خدمت دوستانی که سوالاتی دارند از سهام عدالت:

  1- با 6 سال تجربه در بازار سهام ایران توصیه می کنم ابتدا حتما و حتما روش مستقیم را انتخاب کنید.
  2- بعد از انتخاب روش مستقیم 2 ماه طول میکشه تا تعداد سهام هر فرد مشخص بشه و برای دیدنش باید به سایت (سمات) برید و با زدن کد ملی نام شرکت ها و تعداد سهامتون را ببینید.
  3- بعد از انتقال سهامتون به سایت سمات اگر قصد فروش داشته باشید باید کد بورسی بگیرید تا سهامتون به کد بورسیتون منتقل بشه تا بتونید در بازار بورس سهامتون را با قیمت روز بفروشید.
  4- اگر هم قصد فروش ندارید و میخواید نگهداری کنید هیچ کاری نیاز نیست انجام بدید یعنی سهام های شما در سایت سمات هرروز طبق قیمت روز سهام آپدیت میشن و سود سالانه هم اتوماتیک به حسابتون واریز خواهد شد و با گران شدن قیمت سهام ارزش سهام شما هم بالاتر میره. (سهام عدالت بهترین شرکتهای بورس ایران هست حتما نگهداری کنید برای اینده!!!)
  5- کاغذ سهام که دست مردم هست دیگه بدرد نمیخوره مهم اینه که سهام شما در سایت سمات قابل مشاهده باشه!!!
  6- سهام عدالت دیگه ثبت نام نداره چونکه سهام بین مردم پخش شد و تمااااام.
  7- توصیه میکنم حتما با آموزش بورس را یاد بگیرید و کنار شغلتون کار کنید پولش خوبه اما با آموزش. برای آموزش سایت ها اینستاگرام تلگرام همه محیا هستند.

  امیدوارم مفید باشه براتون یه صلوات برای تمام اموات بفرستید... یاعلی

 • فعال بازار سهام
  ۰ ۰

  سلام

  حتما صندوق های دولتی (ETF) را بخرید.

  برای خرید می توانید از اپلیکیشن بام بانک ملی یا آپ استفاده کنید البته ابتدا این اپ ها را آپدیت کنید!!!

  هر کد ملی برای صندوق فعلی 2 میلیون میتونه بخره. برای فروشش باید کد بورسی بگیرید. پیشنهادم اینه بخرید فعلا ارزشش دوبرابر میشه بعدا کد بورسی گرفتید بفروشید سود کنید. صندوق های بعدی که در راه هستند را هم حتما بخرید. یا علی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باسلام اگ تو سجام ثبت نام نکنیم مشگلی داره

 • سارا
  ۰ ۰

  بخوایم بفروشیم ماهایی که یک ملیون تومنی چقدر میتونیم بفروشیم

 • حمیدی
  ۰ ۰

  سلام من کد شبا که از سال ۸۵دداشتم رو فراموش کردم حال باید چه کنم

 • مصطفی
  ۱ ۰

  من می خوام سهام عدالت چقدر است

 • MOSTAFA
  ۳ ۰

  من برگه ی سهام 1میلیون تومنی دارم ولی وقتی می رم توی سایت سهام عدالت اونجا زده که ارزش سهام شما 490 هزار تومنی قضیه چیه به من بگین

 • سعیدی
  ۰ ۰

  4 عدد سهام عدالت دارم که واگذارمیکنم به قیمت 543 هزار تومانی هرکس خواست با این شماره تماس بگیرد (با ماشین پراید هم معامله میشود)0937...

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری