کد خبر 433043

پرداخت وام ۱۰۰میلیونی ازدواج آغاز شد

در حالی که مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد داده بود تا تسهیلات صندوق مسکن یکم با تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تجمیع شود، بانک عامل بخش مسکن پرداخت وام ۱۰۰میلیون تومانی ازدواج را آغاز کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، بانک عامل بخش مسکن اعلام کرد: بر اساس بند الف تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور مقرر شده است: به منظور حمایت از ازدواج جوانان، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنان بعد از اول فروردین ماه ۹۶ می‌باشد و تا کنون تسهیلات ازدواج دریافت نکرده اند، پرداخت شود.

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۹ پانصد میلیون (۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت هفت ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است.

همچنین نرخ کارمزد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج همچنان ۴ درصد تعیین شده است.

بر همین اساس، بخشنامه جدید مبنای عملکرد شعب بانک مسکن در خصوص پرداخت تسهیلات ازدواج در سال جاری قرار خواهد گرفت.

مطابق با بخشنامه ابلاغی افراد مندرج در مفاد ماده ۵۰ قانون خدمات رسانی به ایثارگران، می‌توانند به میزان ۲ برابر افراد عادی یعنی مبلغ یک میلیارد ریال مطابق با شرایط و ضوابط تعیین شده از این تسهیلات استفاده کنند.

این بخشنامه می‌افزاید: در اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، احراز توانایی مالی متقاضیان در بازپرداخت اقساط بر اساس ضوابط جاری بانک الزامی است.

مطابق با شرایط پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، افزایش سقف تسهیلات موصوف قابل تسری به تسهیلات گیرندگان قبلی (پس از ثبت قطعی قرارداد) نخواهد بود.

رعایت سایر شرایط و ضوابط مندرج در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جهت دریافت تسهیلات مذکور الزامی می‌باشد.

پیشنهاد تجمیع وام ازدواج و مسکن یکم عملی می‌شود؟

شهریور سال گذشته، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی پیشنهاد داده بود تا تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم تجمیع شود تا قدرت خرید زوجین جوان افزایش یابد.

این پیشنهاد د ر زمانی ارائه شد که وام ازدواج برای زوجین، ۶۰ میلیون تومان بود که همان زمان با مخالفت معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به بهانه تورم زا بودن افزایش رقم وام مسکن روبه رو شد.

این در حالی است که به دلیل کاهش شدید معاملات در بازار مسکن و همچنین کوچ نقدینگی به بازارهای موازی، کارشناسان معتقدند حجم معاملات سوداگرانه به حداقل خود در سال‌های اخیر رسیده و در حال حاضر خریداران مصرفی هستند که قیمت گذاری در بازار مسکن را در اختیار دارند.

مجموع وام مسکن یکم زوجین + وام ازدواج زوجین + وام جعاله + سپرده صندوق یکم: ۳۸۰ میلیون تومان

در حال حاضر رقم تسهیلات مسکن زوجین از محل صندوق پس انداز مسکن یکم در تهران ۱۶۰ میلیون تومان است؛ با توجه به اینکه امکان دریافت وام جعاله ۴۰ میلیون تومانی هم برای متقاضیان تسهیلات مسکن یکم وجود دارد، رقم این تسهیلات به ۲۰۰ میلیون تومان می‌رسد.

از سوی دیگر ۸۰ میلیون تومان سپرده اولیه متقاضیان دریافت این تسهیلات نیز همزمان با اصل وام، قابل برداشت می‌شود که در صورت تجمیع وام مسکن یکم با وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج، زوجین تهرانی می‌توانند ۳۸۰ میلیون تومان نقدینگی از بانک مسکن دریافت کنند.

با توجه به اینکه بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت مسکن در اسفند ماه سال گذشته در تهران در ۱۲ منطقه که عمدتاً مناطق میانی و جنوبی پایتخت هستند، متری ۷ تا ۱۱ میلیون تومان (بسته به هر منطقه) در نوسان است، زوجین می‌توانند در این مناطق منازل مسکونی ۴۰ تا ۶۰ متری خریداری کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • پیام
  ۱ ۰

  به کجا میرسه؟

 • فاطمه بک بکی
  ۲ ۰

  چرا دروغ میگید اینقدر سخت نگیرید بهمون ما الان رفتیم گفت ۶ تا ضامن واسه ی وامی چقدر اذیتمون میکنید

 • حسین
  ۱ ۰

  ۵۰۰میلیون.وام.ازدواج.بدن.من.دیگه.ازدواج.نمی.کنم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حالا که جدیدا میگن تاریخ عقد 99 مبلغ 50میدن.مردمو مسخره کردن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ماکه سال ۷۵ازدواج کردیم وام ازدواجم نگرفتیم الان بهمون طلق میگیره یانه چون میگن اخباراعلام کرده هرکس نگرفته میتونه بگیره صحت داره یانه

 • مرتضی
  ۱ ۰

  من وام 100ازدواج تومن همین امروز به حسابم واریز شد 4 میلیون ازش کم کردن به عنوان کارمزد سال بعد 2 میلیون میگیرن همینجوری هر سال یه کارمزدی میگیرن یعنی حساب کنین در واقع سود وام رو دارن از رو اصل پول کم میکنن و انگار وامتون 12درصد هست ن 4 درصد!!!!!!!!

 • روح اله
  ۰ ۰

  من سه روزه تعین شعبه بانک صادرات کرمانشاه سدم .امروز رفتم بانک میگن بودجه نداریم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آیا آمار جوان بیکار که سن ازدواج شان دارد میگذرد را اطلاع دارید؟ در خانواده های شهری در هر خانواده 1-2 جوان بیکار است. آیا شما به جوان بیکار زن میدهید؟
  اگر ثوابی است اگر پاداشی هست که هر دو هست به جوانان بیکار تحصیل کرده شهری که محروم واقع شدند شغل بدهید توکل بر خدا.

 • رسول
  ۰ ۰

  یعنی الان 100 ملیون میدن بهمون