{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 418568

در همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که وعده داده شده سال آینده اجرا شود، تفاوتی بین بیمه شده اصلی و بازماندگان مستمری‌بگیران نیست و همگی مشمول این طرح می‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، روز‌های اخیر اظهارات بیشتری درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان می‌شنویم. در زمان تقدیم لایحه بودجه سال ۹۹ رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که خبر خوشی برای بازنشستگان دارد. محمدباقر بوبخت از اختصاص شش هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۹۹ خبر داد. بعد از آن مباحث مختلفی درباره این مطالبه بازنشستگان اعم از اینکه چگونه باید همسان‌سازی رخ دهد و منابع مورد نیاز برای این کار چقدر است، مطرح شد.

علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر) اخیرا حداقل رقم مورد نیاز برای همسان‌سازی را ۱۷ هزار میلیارد دانست و گفت: هدف ما همسان‌سازی‌ است نه توزیع مساوی منابع. بر این اساس فرمول‌های مختلفی ارائه شد که نهایتا ما این فرمول را که مبلغی به حقوق پایه اضافه شده و همسان‌سازی‌ بر اساس آخرین حقوق دریافتی انجام شود، پذیرفتیم. تامین اجتماعی می‌گوید در صورت تسویه بدهی دولت به این سازمان همسان‌سازی‌ را انجام می‌دهد. بر اساس وعده‌های داده شده قرار است دولت ۵۰ هزار میلیارد از بدهی خود را تسویه کند و قول داده‌اند به محض دریافت ۲۵ هزار میلیارد از این رقم همسان‌سازی‌ کلید مِی‌خورد.

نکته‌ای که در این بین باید مورد توجه قرار گیرد این است که همسان‌سازی در مورد چه کسانی اجرا می‌شود؟ آیا همه مستمری‌بگیران مشمول طرح هستند یا ممکن است گروه‌هایی از مستمری‌بگیران ازجمله بازماندگان مستمری‌بگیران مشمول طرح نشوند؟

چه کسانی مشمول همسان‌سازی می‌شوند؟

آمار سازمان تامین اجتماعی حاکی از این است که بیش از سه میلیون نفر از این سازمان مستمری می‌گیرند.

مهر امسال محمدحسن زدا (قائم‌مقام مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی) گفت: باید توجه داشت که در سازمان تامین‌اجتماعی، در سال‌های گذشته، رشد بیمه‌شدگان اصلی سازمان تامین اجتماعی حدود دو درصد بوده، در حالی که تعداد مستمری‌بگیران این سازمان با سرعت رشد ۱۰ درصدی در سال، در حال افزایش هستند. تا سال ۱۳۸۴ تعداد بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی حدودا یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بود اما از سال ۸۴ تا ۹۷، این تعداد دو برابر شد و امروز، بیش از سه میلیون بازنشسته داریم و ۴۳ درصد از سالمندان کشور، تحت پوشش سازمان تامین‌اجتماعی هستند.

از این بین، بیش از یک میلیون از مستمری‌بگیران بازماندگان بیمه‌شدگان اصلی هستند که در مواردی با مشکلات مختلفی هم رو‌به‌رو هستند.

علی دهقان‌کیا (رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران) در جواب این سوال که آیا بازماندگان مستمری‌بگیران نیز مشمول همسان‌سازی حقوق می‌شوند  می‌گوید: همه مستمری‌بگیران از جمله بازماندگان بیمه‌شدگان اصلی مشمول همسان‌سازی می‌شوند.

او درباره اینکه چه تعدادی بازمانده بیمه شده اصلی، مستمری می‌گیرند، می‌گوید: در تهران حدود ۴۰ درصد مستمری‌بگیران بازماندگان بیمه شده اصلی هستند که مشکلات خاصی دارند و حقوق پرداختی کفاف هزینه‌های آنها را نمی‌دهد.

هزینه درمان حقوق بازنشستگان را می‌بلعد

غیرمنطقی است که فردی که در دوران جوانی و میان‌سالی حقوق بالایی دریافت می‌کرده، به یکباره وقتی بازنشسته می‌شود، دریافتی‌اش افت می‌کند. فلسفه تامین اجتماعی ذخیره برای آینده‌ای است که گمان می‌رود فرد در آن با سختی مواجه باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از هزینه‌ها در دوران سالمندی افزایش می‌یابد که مهم‌ترین آن هزینه‌های درمان است.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران با اشاره به هزینه‌های بالای درمان بازنشستگان می‌گوید: در حالی که بازنشستگان سال‌ها بیمه پرداخت کرده‌اند، وقت مراجعه به پزشک و برای عمل جراحی و دریافت دارو با مشکلات عدیده‌ای رو‌به‌رو هستند. بیمه عادی که هزینه‌ها را بسیار کم پوشش می‌دهد و از حقوق ناچیز بازنشستگان دو درصد برای بیمه تکمیلی کم می‌شود. این بیمه هم در مواردی کفاف هزینه‌های درمان افراد را نمی‌دهد، طوری که بازنشسته با یک بستری در آی‌سی‌یو باید حقوق دو سه ماهش را خرج کند.

او با تاکید بر اینکه هزینه‌های درمانی بازنشستگان بالاست و در مواردی این هزینه‌ها کمرشکن و خارج از توان آنها شده، عنوان می‌کند: خانمی به من مراجعه کرده بود و عنوان کرد که ۳۸ میلیون تومان خرج عمل جراحی‌اش شده است. بیمه تکمیلی یک بار شش میلیون تومان و یک بار دیگر هشت میلیون تومان به او پرداخت کرده و گفته‌اند سقف بیمه پرشده است. این فرد مابقی پول را از کجا بیاورد؟ یک بازنشسته سال‌ها کار کرده و حق بیمه پرداخته است و انتظار دارد در زمان سالمندی زندگی‌اش تامین باشد. آیا حالا هم دوباره باید حق بیمه بپردازد؟

دهقان‌کیا با بیان اینکه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که مشمول همه مستمری‌بگیران می‌شود بخشی از مشکلات این افراد را حل می‌کند، می‌گوید: مباحث مختلف ازجمله مباحث بیمه‌ای باید مورد توجه قرار گیرد و سعی شود مشکلات این افراد رفع شود.

ایران و سونامی سالمندی

علی اکبر محزون (مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار ایران) می‌گوید: در سال ۱۳۹۰ بیست و سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت جوان ۱۵ تا ۲۹ سال داشتیم و در مدت پنج سال این رقم به ۲۰ میلیون نفر و اکنون به ۱۸ میلیون نفر کاهش یافته، یعنی جمعیت جوان کشورمان با نرخ رشد منفی۳.۲۴ درصد در حال کاهش است. در سال ۱۴۰۰سهم سالمندی جمعیت از مرز ۱۰ درصد عبور می‌کند، در سال ۱۴۲۰ از مرز ۱۹.۴ درصد و در سال ۱۴۳۰ از مرز ۲۶.۱ درصد عبور خواهد کرد، یعنی در آن زمان یک‌چهارم جمعیت کشور سالمند خواهند بود.

این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که ما در آینده‌ای نزدیک شاهد افزایش جمعیت سالمندان هستیم و اگر روال به همین شکلی که هست باشد، در واقع با رشد سالمندی، فقر در ایران افزایش می‌یابد. مستمری پرداختی به بازنشستگان که اغلب آنها سالمند محسوب می‌شوند عملا یک سوم هزینه‌های آنها را هم پوشش نمی‌دهد. گاهی عنوان می‌شود که بعد خانوار بازنشستگان کم است و به همین دلیل هزینه‌های آنها کمتر از خانواده‌های میان‌سال است. این درست است که ممکن است خانواده سالمندان به دلیل ازدواج فرزندان، کوچک شده باشد، اما این افراد هزینه‌هایی دارند که یک خانواده جوان یا میان‌سال آنها را ندارد. هزینه‌های درمان هزینه‌هایی هستند که بخش عمده‌ای از مستمری بازنشستگان را می‌بلعد. حقوق یک ماه بازنشستگان در مواردی هزینه یک بار بستری هم نمی‌شود، حال آنکه یک سالمند ممکن است در طول سال چندین بار بستری شود. این در حالی است که بیمه درمانی تامین اجتماعی عملا پوشش ناچیزی دارد و بیمه تکمیلی هم در مواردی با مشکلاتی مواجه است. همسان‌سازی حقوق بازنشستگان می‌تواند تا حدی آنها را از تله فقر نجات دهد، ضمن اینکه باید طرح‌های دیگری از جمله بهبود خدمات بیمه درمانی نیز اجرا شود. در این بین تفاوتی بین بیمه شده اصلی و بازماندگان بیمه‌شدگان نیست. سازمان تامین اجتماعی متعهد شده به بیمه‌شدگان و خانواده‌هایشان به یکسان خدمات ارائه دهد و این خدمات با توجه به رشد جمعیت سالمندی حیاتی است.

ارسال نظر

 • علی اصغر
  ۸ ۱

  رای گیری که تمام شد نه خبر از همسان سازی است نه بیمه درمانی

 • زهرا
  ۵ ۱

  سلام والا من این حقوق ششصد تومانرا فقط برای دکتر میدهم تازه کمم هست

 • ناشناس
  ۱ ۵

  مشکل درمان ودارو بازنشستکان حل شد سپا سپا سگزار یم از زحمات شبانه روزی شما مسولین

 • ناشناس
  ۶ ۰

  همی این حرفها دروغه کی اینا فکر ما بدبخت بیچارها بودن ما بازنشستکان همیشه بیچاره بدیمو خواهیم بود ۰وعدهای توخالی زیاد شنیدیم

 • ناشناس
  ۷ ۳

  این چه همسانیه که شامل حال همه بشه.همسان برای اونهایی که دارند مثل کمیته امداد صدقه میگیرند شما مسئولین فکر حقوق خودتونید نه مردم.و تا کاری قانونی برا خودتون منفعت نداشته باشه مثل این چند سال شدنی نیست .شما میخواید شکاف را زیادتر کنید.

 • حسن.برجی
  ۲ ۳

  سلام.ایا.رانندکان.شامل.هسان.سازی.میشوند

 • اگاه
  ۱۱ ۰

  تامین اجتماعی نه گداخونه جمهوری اسلامی تامین اجتماعی را تبدیل به خیریه کرده صاحبان اصلی تامین اجتماعی را نابود کردند و به گدایی کشوندند

 • ناشناس
  ۷ ۱

  سلام اقای محجوب چرا این قدر به این قشر بدبخت دروغ می گوید اقاجان به جای این همه دروغ افزایش حقوق باز نشسته ها ویروس کرونا هدیه بدهید تا از این زندگی نکبت بار خلاص شوند

 • اسدالله دهقانی
  ۲ ۲

  سلام آیاواقعاامیدوارباشیم من که چشم انتظار م

 • بهرام
  ۴ ۰

  سلام ازلحاظ وجدانی کسانیکه سی سال حق بیمه دا هلند باید مشمول این طرح بشوند

 • شهرام
  ۲ ۵

  شامل بازنشستگان دولتی میشود؟ نه تامین اجتماعی!

 • ناشناس
  ۵ ۱

  از چ میزان حقوق همسان سازی میشود یعنی چقدر اضافه حقوق خواهیم داشت با این همسان سازی

 • کشاورز
  ۶ ۳

  آیا معلمان بازنشسته هم مشمول طرح همسان سازی میشوند یا خیر؟

 • سیداحمدسلیمانی
  ۴ ۲

  سلام این افزایش حقوق شامل کارمندان بازنشسته جهاد کشاورزی هم مشود

 • احمد
  ۵ ۱

  باسلام به تمام بازنشستگان زحمتکش کشور و تمام مسئولینی که برای رفاه کارگران زحمت میکشن ، امیدوارم سال جدید سالی کم مشکل و سرشار از شادی برایتان باشد .

 • کاوه
  ۸ ۰

  پدر من بازنشسته است با وجودی که درمانگاه دولتی میره تو هر نوبت پانصدهزارتومن پول داروهاش میشه نه بیمه پایه نه بیمه تکمیلی هیچ کدوم پول داروهاشو نمیدن دارو گران نشده بلکه از پوشش بیمه خارج شده و خیلی سخته هرچند کسی گوش نمیده ولی جهت اطلاع عرض کردم همسان سازی هم فقط در مرحله حرفه هیچ اقدامی نمی کنن

 • ناشناس
  ۵ ۰

  با سلام وآرزوی سلامتی برای بازنشستگان عزیز. آنوقت که سر کار بودیم از بی رابطی حقوقمان کم بود. حالا که متولی نداریم. شعارهای خوبی است.

 • ناشناس
  ۵ ۱

  درجمهوری اسلامی دراین ۴۱ سال اگرراست شنیدیدازمسولین مملکت من اسم خودم راعوض می کنم فقط برای راه پیمای ورای دادن مردم رامیخواهندوبعدش فراموش می کنند

 • مومنی
  ۵ ۰

  مادرمن خدمتگزارمدرسه بازنشسته است که با۲۵سال کاربازنشسته شده و۱میلیون و۲۰۰هزازتومان حقوقشه ،هرکی باورنمی کنه بیاد نشونش بدم .سنشون رو برای ضمانت وام قبول نمی کنندپس کسوراتی جزیک وام کانون بازنشسته پیزوری ندارند.حساب خرج وحفظ آبرو رو دیگه خودتون بکنید.واقعا این زندگیه ......

 • اصغر
  ۳ ۱

  باید پذیرفت که هزینه بازنشستگان به مراتب بیشتر از سایرین هست .در زمان پیری رفت و آمد بیشتر میشه نوه
  و نتیجه، همه پناه میارند بهم خانه پدر بزرگ و مادر بزرگ
  اگر جیب خالی باشه کشنده است .خواهش میکنم توجه کنید جدی بگیرید..متشکرم.

 • احسان
  ۱ ۰

  چرا انقدر وعده همسان سازی هرسال به بازنشستگان تامین اجتمایی میدهید اخرش هم میفرمایید تصویب نشد چرا

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام چرا تو کشور اسلامی باید انقدر تبعیض باشه...چرا حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باید انقدر کم باشه..چرا همیشه به بازنشستگان کشوری توجه میشه...مگه ما ادم نیستیم..حق زندگی نداریم...الان تکلیف افزایش حقوق تامین اجتماعی چی میشه...حتما میخواید مثل همیشه دو قرون بزارید رو حقوق و صدقه بدید..خدایی حقوق ماها که دو سومش میره جای قسط وام...میشه زندگی کرد..1600 چیکار میکنه جناب رئیس

 • حسین صداقت
  ۲ ۰

  صدایت جای نمیرسه یه پولی هست بین خودشون تقسیم میکنند کارگرجماعت را اصلا اینا ادم حساب نمیکنند
  فقط سرکاریم فقط وعده فقط قول الکی
  د

 • ناشناس
  ۰ ۰

  از قشر مستمری بگبر صعیفتر کجاهست حالا میگن ۲۰۰تومن اضافه میشه بابا پس جرا اعلام کردید هزار دفعه که میشه ۲۸۰۰هرمرتبه مایحتاج ودکتر ودارو گرانتر شد یکدفعه اعلام کنید کافیه در،تلویزیون رادیو گوگل کانال،های خبری نه از یک نفر،صد نفر اظاهر نظر میکنن ته اش میشه ۲۰۰موقع اضافه کردن ۱۰۰این انصافه

 • محمد
  ۰ ۰

  خدایا تا کی تبعیض وحق کشی؟بخدا که از این همه بی عدالتی کارد به استخوانم رسیده است..مگر بازنشسته تامین اجتماعی از کشوری دیگر آمده است مسلمانان؟!! من بازنشسته با مدرک لیسانس باید دریافتی ام2400باشد آن هم با این وضعیت گرانی ودوجوان بیکار درخانه و هزاران درد وغصه و بیماری..به خدا که راضی هستم بیمارشوم وکرونا بگیرم وبمیرم تا بیشتر از این شرمنده زن وبچه هایم نباشم..ای خدا خودت شاهد باش که 30سال برای این کشور خدمت صادقانه کردم و مثل خیلی ها رشوه نگرفتم و از موقعیت شغلی سوءاستفاده نکردم..خدایا خودت به فریاد من و امثال من برس ویا مرگ را برایم رقم بزن که در اینجا عدالتی نمی بینم هر چه هست همه ش دوروی وریا واست ودروغ

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری